Błędy urzędników

włod, 16 sierpnia 2004 r.
Licznych uchybień dopatrzyła się Najwyższa Izba Kontroli w działaniach na rzecz likwidacji bezrobocia na terenach popegeerowskich w województwie zachodniopomorskim.

Kontrolą objęto oddziały Agencji Nieruchomości Rolnych oraz Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych, Wojewódzki Urząd Pracy w Szczecinie i dwa powiatowe urzędy pracy - w Świdwinie i Sławnie.

Mało skuteczni

Wnioski z kontroli nie są budujące. Raport stwierdza, że podejmowane od 2000 roku działania były mało skuteczne. Pomimo zaangażowania ponad stu milionów złotych, sytuacja na rynku pracy dla bezrobotnych z terenów wiejskich nie uległa poprawie. W tym czasie przybyło kolejnych 13 tysięcy bezrobotnych mieszkańców wsi (wzrost o 20 procent). "To efekt braku koordynowania działań, nadzoru i kontroli nad środkami wydatkowanymi na walkę z bezrobociem" - czytamy w raporcie.

Z ustaleń kontroli wynika, że część środków nie była w pełni wykorzystana. I tak np. oddział ANR z zaplanowanych środków na aktywizację zawodową bezrobotnych nie wykorzystał ponad 7 milionów złotych.

W zakresie nadzoru jest jeszcze gorzej. Raport wskazuje, że Agencja Nieruchomości Rolnych, Wojewódzki Urząd Pracy i powiatowe urzędy pracy w niedostatecznym stopniu sprawowały nadzór nad wydatkowanymi środkami. Polegało to na braku kontroli pracodawców tworzących miejsca pracy i usługodawców realizujących szkolenia. Ponadto wojewódzki "pośredniak" zatwierdził do wypłaty fakturę - mimo braku jej rozliczenia - na kwotę ponad 3 mln 160 tysięcy złotych.

Bezprawne refundacje

Z kolei Oddział ANR nielegalnie refundował pracodawcom część kosztów wynagrodzenia zatrudnionych bezrobotnych. Dotyczyło to 35 z 113 umów. Zarzuty dotyczą też kilku innych sfer działań będących w kompetencji szczecińskiej ANR.

Dostało się też Wojewódzkiemu Urzędowi Pracy. - Urząd zlecając wykonanie usług szkoleniowych nie zawsze zabezpieczał gospodarne wykorzystanie środków publicznych - czytamy w raporcie. Inspektorzy negatywnie ocenili udzielenie osobom podejmującym pozarolniczą działalność gospodarczą 26 dotacji na łączną kwotę blisko sto tysięcy złotych. Z kolei Powiatowe Urzędy Pracy na tereny wiejskie przekazywały nieproporcjonalnie mniej środków niż na tereny miejskie.

Łącznie kontrolerzy NIK ujawnili nieprawidłowości w wyniku których wydatkowano z naruszeniem prawa kwotę prawie 14,5 miliona złotych.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie