Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bill Gates uważa, że sztuczna inteligencja to przyszłość technologii. "Przełom pokroju wynalezienia komputera"

Kacper Derwisz
Kacper Derwisz
Zobacz, co Bill Gates sądzi o przyszłości sztucznej inteligencji.
Zobacz, co Bill Gates sądzi o przyszłości sztucznej inteligencji. Pixabay / Pexels
Sztuczna inteligencja to topowy temat we współczesnym świecie technologii. W 2022 roku nastąpił boom popularności SI i pojawiło się wiele ogólnodostępnych algorytmów, które potrafią tworzyć obrazy lub pisać obszerne teksty, takie jak eseje, wypracowania szkolne czy kod programistyczny. Nic dziwnego więc, że tą rodzącą się gałęzią rynku zainteresował się sam Bill Gates. Opublikował on 7-stronicowy list, w którym opisuje swoje myśli i przewidywania dotyczące sztucznej inteligencji. Zobacz, co sądzi miliarder.

Spis treści

Sztuczna inteligencja - co to jest?

Sztuczna inteligencja to technologia, która nabiera coraz większego rozpędu. Mianem SI nazywamy algorytmy systemowe o dużej mocy obliczeniowej, które dzięki analizie danych potrafią zauważyć korelacje między ich poszczególnymi elementami i odtworzyć je w sposób zautomatyzowany. Od kilku miesięcy możemy znaleźć w sieci różne ogólnodostępne algorytmy, które "nakarmione" dziełami ludzi tworzą nieprawdopodobnie wiarygodne obrazy i teksty.

Wśród algorytmów bazujących na tekście, najpopularniejszy wciąż pozostaje ChatGPT, którego wkrótce zastąpi jego następca, czyli GPT-4. Swoje autorskie technologie rozwija już również Microsoft i Google, a mówi się nawet, że Windows 12 będzie w dużej mierze oparty na SI.

Bill Gates o sztucznej inteligencji

Bill Gates, współzałożyciel Microsoftu, miliarder i filantrop opublikował właśnie na swoim blogu 7-stronicowy list, zatytułowany "24604479" (ang. The Age of AI has Begun). Opowiada w nim o tym, jak widzi przyszłość sztucznej inteligencji oraz jak postrzega jej możliwości zarówno teraz, jak i w najbliższych latach.

W pierwszych akapitach Gates skupia się na tym, jak rewolucyjna jest to technologia:

Rozwój SI jest równie fundamentalny jak powstanie mikroprocesora, komputera osobistego, internetu czy telefonu komórkowego. Zmieni ona sposób, w jaki ludzie pracują, uczą się, podróżują, korzystają z opieki zdrowotnej i komunikują się ze sobą. Całe branże przeorientują się wokół niej. Przedsiębiorstwa będą konkurować w tym, jak dobrze ją wykorzystują.

Sztuczna inteligencja w codziennym życiu

Bill Gates, jako osoba znana z filantropii, widzi w sztucznej inteligencji przede wszystkim szansę na uratowanie większej ilości ludzkich istnień. W swoim liście pisze, że dzięki dostępowi do SI miejsca, które nie mają dostępu do lekarzy mogłyby otrzymywać profesjonalną edukację dotyczącą opieki medycznej.

W skali globalnej największe nierówności występują w dziedzinie zdrowia: Każdego roku umiera 5 milionów dzieci w wieku poniżej 5 lat. To dwa razy mniej niż dwie dekady temu, ale nadal jest to szokująco wysoka liczba. Prawie wszystkie te dzieci urodziły się w biednych krajach i umierają z przyczyn, którym można było zapobiec, takich jak biegunka czy malaria. Trudno wyobrazić sobie lepsze zastosowanie SI niż ratowanie życia dzieci.

Miliarder widzi też w SI dużą szansę na odciążenie pracowników w niektórych ich zadaniach. Określa sztuczną inteligencję jako "pracownika biurowego, który jest dostępny zawsze wtedy, kiedy tego potrzebujesz".

Microsoft porównuje to do posiadania drugiego pilota w samolocie. W pełni włączona do produktów takich jak Office, SI usprawni twoją pracę - na przykład pomagając w pisaniu e-maili i zarządzaniu skrzynką odbiorczą.

W swoim liście Bill Gates podekscytowany jest również tym, w jaki sposób można wykorzystać SI do ogólnie pojętej edukacji. Uważa on, że jest to przyszłość bardziej efektywnego i szybszego uczenia się.

Myślę, że w ciągu najbliższych pięciu do dziesięciu lat oprogramowanie sterowane przez SI zrewolucjonizuje sposób nauczania i uczenia się. SI będzie znała Twoje zainteresowania i styl uczenia się, dzięki czemu będzie mogła dopasować treści, które utrzymają Twoje zaangażowanie. Będzie mierzyć poziom zrozumienia, zauważać, kiedy tracisz zainteresowanie i rozumieć, na jaki rodzaj motywacji reagujesz. Otrzymasz natychmiastową informację zwrotną.

Zagrożenia ze strony sztucznej inteligencji

Miliarder jednak nie skupił się jedynie na pozytywnych aspektach rozwiązań związanych ze sztuczną inteligencją. Zauważa on również problemy, jakie niesie za sobą ta technologia, i uważa, że to ludzie odpowiedzialni są za poprowadzenie rozwoju SI w dobrą stronę.

Istnieje też możliwość, że SI wymknie się spod kontroli. Czy maszyna może uznać, że ludzie są zagrożeniem, stwierdzić, że jej interesy różnią się od naszych lub po prostu przestać się nami przejmować? Możliwe (...) [w przyszłości] te "silne" SI, jak się je określa, będą prawdopodobnie w stanie ustalić własne cele. Jakie to będą cele? Co się stanie, jeśli będą one sprzeczne z interesami ludzkości? Czy powinniśmy starać się zapobiec powstaniu silnych SI? Te pytania będą z czasem coraz bardziej palące.

Zobacz również:

od 12 latprzemoc
Wideo

Akcja cyberpolicji z Gdańska: podejrzani oszukali 300 osób

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Bill Gates uważa, że sztuczna inteligencja to przyszłość technologii. "Przełom pokroju wynalezienia komputera" - GRA.PL

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński