MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Bilet na mecz Pogoni Szczecin może być droższy nawet o 100%. Cena nowego stadionu?

Bogna Skarul
Bogna Skarul
Najdroższy bilet w tym sezonie na mecz Pogoni w Szczecinie na trybunie VIP kosztuje 50 zł. Za najtańszy, ulgowy, w sektorze ultras/łuk, trzeba zapłacić 20 zł. Tymczasem prognozowane przez Klub Pogoń koszty utrzymania nowego stadionu mają wzrosnąć o 7,6 mln zł. Kto je pokryje? Klub, miasto czy kibice?

Aby w ogóle zastanowić się nad odpowiedzią na to pytanie, warto przyjrzeć się finansom klubu i miasta dotyczących stadionu. Bo to miasto wybudowało nowy obiekt, a beneficjentem tej najdroższej w ostatnich latach inwestycji jest klub Pogoń. Zresztą Pogoń, na podstawie umowy o dzierżawie, jest w praktyce operatorem stadionu.

Jak wyliczył sam klub, w sezonie 2021/2022 koszt utrzymania stadionu to kwota 10 mln zł, ale w rozpoczętym właśnie sezonie 2022/2023 to już około 17,6 mln zł.

- To szacunkowe wyliczenia, bo nie są jeszcze dokładnie znane np. koszty dzierżawy stadionu - zastrzega Krzysztof Ufland z Pogoni, ale podkreśla, że najpoważniejszym obciążeniem finansowym jest cena energii elektrycznej i ciepła.

Miasto także nie ma jeszcze dokładnych wyliczeń

- To ile będzie Pogoń płaciła za dzierżawę, dopiero się okaże, bo obecnie trwają wyliczenia - mówi Dariusz Sadowski ze szczecińskiego magistratu. - W tym momencie nie jesteśmy w stanie podać kwoty. Ale dla zobrazowania skali potencjalnej wartości, dodam tylko, że w ostatnim czasie, gdy większość obiektu była już wykorzystywana, klub płacił za dzierżawę miesięczny czynsz w wysokości niecałych 32,4 tys. zł.

Jednocześnie Sadowski podaje, że rocznie Pogoń otrzymuje od miasta z dotacji i konkursów prawie 3,2 mln zł (czyli ponad 266 tys. zł miesięcznie).

Na niedawnym posiedzeniu komisji ds. inicjatyw społecznych, sportu i młodzieży szczecińskiej Rady Miasta temat kosztów utrzymania stadionu, a w nim nieprzewidzianego wzrostu cen energii, był przedmiotem szerokiej dyskusji. Jednym z pomysłów na ich obniżenie było zainstalowanie na dachu stadionu (i parkingu) fotowoltaiki. Wiadomo jednak, że na pewno nie da się tego pomysłu zrealizować w tym sezonie piłkarskim.

Skąd więc wziąć pieniądze?

Krzysztof Ufland przyznaje, że klub, w związku z sytuacją związaną z nowymi, wyższymi cenami energii i ciepła „aktualizuje prognozy budżetowe i szuka zarówno źródeł przychodów jak i znaczących oszczędności”.

Jednocześnie zastanawia się, czy te wyższe koszty utrzymania stadionu nie trzeba będzie pokryć z nowych, wyższych cen biletów na mecze. Rzecznik prasowy Pogoni potwierdza, że klub rozważał już taką decyzję jeszcze przed rozpoczęciem obecnego sezonu piłkarskiego.

- Myśleliśmy o tym, uwzględniając to, co dzieje się obecnie na rynku i sytuację, z którą musimy się mierzyć - mówi i dodaje, że Pogoń podjęła jednak decyzję, iż do momentu otwarcia całego stadionu utrzyma obecne ceny biletów.

- Uwzględniając jednak obecną i prognozowaną sytuację ekonomiczną w kraju będziemy zmuszeni do tego, by zgodnie z zapowiedzią, zaktualizować cennik biletów - zapowiada Krzysztof Ufland i zdradza, że jeden bilet na mecz Pogoni to dziś średni koszt - 25 zł.

Jeśli więc przyjmiemy, że Pogoń będzie musiała za bieżący sezon zapłacić za koszty utrzymania stadionu 7,6 mln zł więcej niż w ubiegłym i że jak wskazuje frekwencja na ostatnim meczu, liczba kibiców wynosi ponad 17 tys., to ceny biletów na kolejne mecze Pogoni powinny być wyższe o 25 zł.

Kibice na trybunach na meczu Pogoń Szczecin -Lech Poznań

Kibice zapełnili prawie cały stadion na spotkaniu Pogoń-Lech...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Komentarze piłkarzy po meczu Polska-Holandia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński