Bieg Pogoń Raka w Szczecinie. Biegli w imię badań profilaktycznych w kierunku raka płuca [GALERIA]

Łukasz Czerwiński
Zobacz fotogalerię z 5 edycji Biegu Pogoń Raka w Szczecinie
Zobacz fotogalerię z 5 edycji Biegu Pogoń Raka w Szczecinie Łukasz Czerwiński
To już piąta edycja biegu, którego nadrzędnym celem jest zwiększanie świadomości w społeczeństwie na temat raka płuca. W tym roku na linii startu stanęło ponad 200 zawodniczek i zawodników ze Szczecina i okolic.

Start i meta rywalizacji mieściły się na polanie sportowej, a uczestnicy musieli przebiec 5 kilometrów przez tereny Puszczy Wkrzańskiej. Zawody stały na wysokim poziomie, a wszyscy biegacze szczęśliwie dotarli do mety, którą przekraczali z uśmiechem na twarzy. Na każdego czekał pamiątkowy medal, gdyż tego dnia rywalizacja sportowa była tłem dla ważnego przekazu, który niosła.

- Pierwszy bieg zorganizowaliśmy w 2017 roku, a że inicjatywa się przyjęła, to staramy się kontynuować tradycję. Chcemy zwracać uwagę społeczeństwa na pierwsze objawy raka płuca. Zachęcamy do wykonywania badań profilaktycznych. W pakietach startowych były ulotki informacyjne o pierwszych objawach, co należy zrobić, jeśli mamy podejrzenie nowotworu - powiedziała nam Agata Nowicka ze Stowarzyszenia walki z rakiem płuca.

Wśród uczestników znalazły się osoby, które mają za sobą wygraną walkę z nowotworem. Jak zdradziła nam organizatorka, jeden z zawodników ma za sobą trzy stoczone pojedynki z rakiem. Przez pięć edycji biegu, ponad 2500 biegaczy przynajmniej raz podjęło się uczestnictwa w zawodach. Pandemia jednak znacznie wpłynęła na frekwencję wśród zawodników, których jest o połowę mniej niż w pierwszych edycjach biegu.

Bieg Pogoń Raka. Kto najszybszy

Wśród mężczyzn rywalizację wygrał Kamil Rusek, który ukończył bieg w czasie 18 minut i 48 sekund. Na drugim miejscu uplasował się Daniel Troć, a na trzecim Filip Brykczyński. W rywalizacji kobiet najszybsza okazała się Laura Boniewska, która przekroczyła metę z czasem 21 minut i 51 sekund. Drugie miejsce zajęła Katarzyna Fieńko, a trzecie Malwina Kruczkowska. Tradycyjnie specjalną nagrodę otrzymał najstarszy uczestnik biegu.

Wieloletnim partnerem biegu jest Morski Klub Sportowy Pogoń Szczecin. Patronat honorowy w tym roku objęli Marszałek Senatu RP, Prezydenta Miasta Szczecin, Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego, Rzecznik Praw Pacjenta i Minister Zdrowia.