Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bezpłatne kursy języka polskiego dla osób z Ukrainy, które chcą podjąć pracę

Bogna Skarul
Bogna Skarul
Nauka języka polskiego na Uniwersytecie Szczecińskim
Nauka języka polskiego na Uniwersytecie Szczecińskim Archiwum
Polska Fundacja Przedsiębiorczości będzie wspierać projekt intensywnego nauczania języka polskiego dla grupy osób z Ukrainy, które po 24 lutego dotarły do Polski, a jednocześnie są gotowe zostać w naszym kraju na dłużej i podejmować tu pracę.

– Jest to odpowiedź na potrzeby rynku pracy. Wiemy, że znajomość języka polskiego to często bariera na tyle poważna, że osoby z wysokimi kompetencjami podejmują pracy poniżej swoich umiejętności tylko po to, by móc się utrzymać mówi Marcin Pawłowski, Prezes Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości. - Jako Polska Fundacja Przedsiębiorczości mocno wspieramy aktywizację osób z Ukrainy na polskim rynku pracy, zależy nam na pełnym wykorzystaniu ich potencjału – dodaje.

- Wiemy, jak pojemny jest w Polsce rynek pracy i jak poważny jest niedosyt rąk do pracy w niektórych sektorach gospodarki - podkreśla Pawłowski. - Podaż obywateli z Ukrainy to z perspektywy Polski bardzo potrzebna sprawa. Dane GUS mówią o specjalizacjach w jakich najbardziej potrzeba rąk do pracy i w dużej mierze pokrywają się one z tym, jakie kompetencje do Polski przynoszą uchodźcy wojenni.

Jak wyjaśnia, inicjatywa nauki języka polskiego dla osób z Ukrainy to odpowiedź na zapotrzebowanie rynku pracy.

– W ostatnim czasie miałem okazję uczestniczyć w wielu spotkaniach z przedsiębiorcami. Bariera językowa została zdefiniowana jako jeden z najpoważniejszych problemów w relacjach pracownik-pracodawca i pracownik-klient jeżeli mówimy o zatrudnianiu osób z Ukrainy - mówi Marcin Pawłowski. - Podjęliśmy decyzję o wsparciu programu szkoleniowego, którego celem będzie nauka podstawowych zwrotów przydatnych w podjęciu pracy. To intensywny kurs zakładający kilkadziesiąt godzin intensywnej nauki.

Szkolenia realizowane są przez szkołę językową Griko, a chętnych na nie jest rekordowa liczba. Lekcje będą odbywać się w formie stacjonarnej. Potencjalnych pracowników w całej Polsce jest wielu, wspólnie z platformą Tandu przygotowywane są od maja bezpłatne lekcje polskiego online dla każdej grupy wiekowej.

Polska Fundacja Przedsiębiorczości zapewnia, że ma w planach kontynuację projektu i kolejne nabory osób chętnych na naukę języka polskiego jeżeli nadal będzie tak wielkie zainteresowanie projektem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński