Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bezpłatna pomoc specjalistów

Anna Miszczyk, 10 stycznia 2006 r.
- Bez pomocy specjalistów nie poradziłabym sobie z dzieckiem - przyznaje pani Małgorzata, którą spotkaliśmy w ośrodku przy ul. Niedziałkowskiego.- Dzięki nim czuję się bezpieczniejsza.
- Bez pomocy specjalistów nie poradziłabym sobie z dzieckiem - przyznaje pani Małgorzata, którą spotkaliśmy w ośrodku przy ul. Niedziałkowskiego.- Dzięki nim czuję się bezpieczniejsza. Marcin Bielecki
Jeśli masz dziecko niepełnosprawne lub zagrożone niepełnosprawnością możesz skorzystać z nowego programu zdrowotnego NFZ.

Zaadresowano go do dzieci w wieku od urodzenia do ukończonych 7 lat, m.in. z grupy wysokiego ryzyka ciążowoporodowego, opóźnione w rozwoju psychoruchowym lub upośledzone umysłowo, z niepełnosprawnością połączoną z innymi chorobami. Najczęściej z wrodzonymi wadami rozwojowymi układu nerwowego, małogłowiem, wrodzonym wodogłowiem, zespołem Downa, chorobami metabolicznymi układu nerwowego, dziecięcym porażeniem mózgowym, miopatią, zanikami nerwowo-mięśniowymi, zespołami padaczkowymi), z całościowymi zaburzeniami rozwoju (autyzm, Zespół Aspergera, Zespół Retta), dzieci niewidome lub słabo widzące, głuche lub słabo słyszące.

- W przypadkach dzieci, którym odroczono realizację obowiązku szkolnego, opieka ciągła w ramach programu może być prowadzona do 10 roku życia - informuje Małgorzata Koszur, rzecznik prasowy Zachodniopomorskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia.

Zadbają nie tylko o ciało

Specjalistyczny Ośrodek Diagnozy i Rehabilitacji Dzieci i Młodzieży z Wadą Słuchu przy ul. Niedziałkowskiego 19/1 jest jednym z realizatorów projektu. Dzieci są w nim badane przez neurologa, okulistę, audiologa i ortopedę.

- Po zdiagnozowaniu wyłaniamy grupę do rehabilitacji - mówi dr Andrzej Stecewicz, kierownik ośrodka.- Rehabilitacja dotyczy nie tylko wad słuchu, ale i wzroku, postawy. Zajmujemy się też noworodkami. Chodzi o to, by takie dzieci jak najwcześniej dostały aparat słuchowy i nauczyły się go używać. Wtedy będą mogły się rozwijać tak samo jak słyszące.

W SP Specjalistycznym ZOZ - Zdroje, w ramach programu przyjmować będzie lekarz pediatra, neurolog, okulista i neonatolog. Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom i Młodzieży Niepełnosprawnej Ruchowo "Tęcza" przy ul. Boh. Warszawy 27B zapewnia zaś konsultację pediatry i neurologa, ortopedy, lekarza rehabilitacji medycznej, psychologa i psychiatry. Dzieci mogą też liczyć na indywidualną lub grupową terapię psychologiczną i ruchową (fizjoterapię). Świadczenia w ramach programu udzielane są na podstawie skierowania od lekarza rodzinnego (POZ) albo od specjalisty z przychodni lub oddziału szpitalnego.

Wesprą rodziców

Program skierowano także do rodziców, nieprzygotowanych do trudniej sytuacji. Wielu z nich jest załamanych stanem swego dziecka. Teraz będą mogli liczyć na wsparcie psychologa. Przyda im się także kontakt z innymi rodzicami znajdującymi się w podobnej sytuacji, dostęp do wypożyczalni sprzętu, zabawek pedagogicznych, pomocy rehabilitacyjnej i książek.

Na program o nazwie "Wczesna, wielospecjalistyczna, kompleksowa, skoordynowana i ciągła pomoc dziecku zagrożonemu niepełnosprawnością lub niepełnosprawnemu oraz jego rodzinie" NFZ przeznaczył w tym roku 670 152 zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński