Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bezpieczniej na cmentarz w Kluczewie

Wioletta Mordasiewicz
Mieszkańców okolicy niepokoi to, że ekipa budowlana na pewien czas zniknęła z placu budowy.
Mieszkańców okolicy niepokoi to, że ekipa budowlana na pewien czas zniknęła z placu budowy. Wioletta Mordasiewicz
Jeszcze w tym roku osobom, które odwiedzają groby bliskich na cmentarzu w Kluczewie, łatwiej będzie tam dotrzeć. Wykonawca zapewnia, że mimo pewnych problemów wszystko będzie na czas.

Rozpoczęła się budowa ścieżki rowerowej wzdłuż ulicy Lotników. Obserwując przerwy w prowadzeniu tej inwestycji mieszkańcy mają wątpliwości czy termin jej zakończenia zostanie dotrzymany.

Mają przerwy
Ścieżka rowerowa, zgodnie z terminami zawartymi w specyfikacji zamówień publicznych, ma być gotowa do połowy października tego roku.

- Ekipa nie pracuje na tym placu budowy w sposób ciągły - zauważa Czytelnik. - Oni raz są, coś porobią i odjeżdżają. W takim tempie chyba będzie im ciężko zdążyć z robotą na czas.

Do przetargu na wykonanie ścieżki stanęło czterech oferentów. Najniższą cenę zaproponowała firma Maldrobud z Myśliborza. Zgodziła się zbudować ścieżkę za blisko 330 tysięcy złotych. Wykonawca zapewnia, że dotrzyma terminów.

- Jesteśmy na etapie robót ziemnych - mówi Krzysztof Moskalik, dyrektor Maldrobu-du, zajmujący się sprawami technicznymi. - Mieliśmy co prawda pewne kłopoty, między innymi z uzbrojeniem koryta i kilkoma innymi sprawami dotyczącymi uzgodnień z sieciami Orange i Multimedia. Stąd te niewielkie przestoje na placu budowy. Ale już zdołaliśmy te sprawy wyjaśnić i co trzeba ustaliliśmy. Terminy zakończenia prac związane ze ścieżką nie są zagrożone.

Będzie bezpieczniej

Budowa ścieżki zaczęła się w połowie sierpnia. Okoliczni mieszkańcy są zadowoleni, że powstanie.

- Mam krewnych na tym cmentarzu - mówi jedna z mie-szkanek osiedla Lotnisko w Stargardzie. - Chodzę odwiedzać ich groby lub jeżdżę rowerem. Trzeba przemieszczać się jezdnią, bo tam nie ma chodnika. Jest bardzo niebezpiecznie. A wieczorem lepiej tą trasą nie chodzić.

Ścieżka pieszo-rowerowa ma mieć 645 metrów długości i 3 metrów szerokości. Przy czym miejscami, tam gdzie pas drogowy ma ok. 2,2 metrów szerokości, ścieżka może być węższa. Połączy ona rondo Lotników z chodnikiem przy ul. Lotników.

Oddanie ścieżki do użytku pieszym i rowerzystom znacznie wpłynie na podniesienie poziomu ich bezpieczeństwa. Zostaną oddzieleni od ruchu samochodowego. Ścieżka będzie od istniejącej jezdni oddzielona krawężnikiem. Trasa dla rowerów będzie zbudowana tak, by znajdowała się nieco wyżej jezdni.

Planują drugi etap

Ścieżka rowerowa wzdłuż ulicy Lotników jest pierwszym etapem inwestycji finansowanej przez miasto. W drugim przewiduje się przebudowę chodnika na odcinku od istniejącego chodnika przy ulicy Lotników do przejazdu kolejowego linii Stargard - Pyrzyce na ciąg pieszo-rowerowy. Będzie to jednak realizowane w kolejnych latach.

Zobacz także: Gwiazdy serialu "Ranczo" w Centrum Handlowym "Ster" w Szczecinie

Pogodno jako całośćPrzez wielu uchodzi za najpiękniejszą dzielnice willową w Polsce. Warto wybrać się tu na spacer. Można chodzić wąskimi uliczkami godzinami i podziwiać mnóstwo pięknych domów schowanych pośród zieleni. Mieszka tu około 25 tysięcy szczecinian. Polską nazwę Pogodno wprowadzono urzędowo w 1947 roku. Do 1945 tereny na wschód od ul. Traugutta nosiły nazwę (niem.) Ackermannshöhe ("Wzgórze Ackermanna"), na cześć ówczesnego nadburmistrza miasta. Część pomiędzy obecnymi ul. Czorsztyńską i Poniatowskiego nosiła nazwę Braunsfelde ("Pole Brauna").Centralną osią dzielnicy jest ul. Mickiewicza (na zdjęciu), dwupasmowa arteria, w środku której jeżdżą tramwaje w stronę centrum Szczecina.

7 cudów szczecińskich osiedli. Na początek Pogodno [nowy cykl gs24.pl]

Gs24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński