Bezpieczna i godna emerytura

Materiał informacyjny Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej
Osoby starsze – a jest ich dzisiaj w Polsce ponad 9,8 mln – zasługują na to, by jesień życia przeżywać w spokoju i poczuciu bezpieczeństwa. – Rząd Prawa i Sprawiedliwości jest bliżej Polaków, bliżej seniorów. Podnosimy świadczenia, wypłacamy 13. i 14. emeryturę, wspieramy aktywność seniorów. Troszczymy się też o osoby mniej samodzielne. Na dodatkowe wsparcie dla osób starszych w 2023 roku przeznaczymy ok. 70 mld zł – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

– Polscy seniorzy, nasi rodzice, dziadkowie – ci, którzy przez wiele lat pracowali i wychowywali dzieci – w innych, znacznie trudniejszych niż dzisiaj okolicznościach, zasługują na spokojną i bezpieczną emeryturę. Dlatego podnosimy wysokość świadczeń, dlatego uruchamiamy kolejne instrumenty wsparcia finansowego takie jak 13. i 14. emerytura. Troszczymy się o mniej samodzielnych seniorów, ale też tworzymy rozwiązania zachęcające do pozostania na rynku pracy dla tych, którzy czują się na siłach i chcą dalej pracować zawodowo – wskazuje minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Świadczenia emerytalno-rentowe w górę

Jednym w elementów wpływających poprawę bezpieczeństwa finansowego osób starszych jest waloryzacja świadczeń emerytalno-rentowych. Od 1 marca br. minimalna emerytura, a także najniższa renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renta socjalna i renta rodzinna wzrosły z 1338,44 zł do 1588,44 zł.

Wzrost najniższej emerytury w 2023 r. w odniesieniu do 2015 roku, gdy wynosiła ona 880,45 zł, to 80,4 proc. Łącznie na tegoroczną waloryzację świadczeń przeznaczono rekordowe ok. 44 mld zł.

Trzynastka już w kwietniu

Waloryzacja świadczeń emerytalno-rentowych dotyczy oczywiście również 13. i 14. emerytury. Trzynastka, która jest wypłacana od 2019 roku, a od roku 2020 jest gwarantowana ustawą, będzie wypłacana już w kwietniu br. – w nowej, wyższej wysokości.

– Chcemy, by również 14. emerytura trafiła na stałe do katalogu dodatkowych świadczeń dla seniorów i była wypłacana co roku. W ten sposób wcielamy w życie ideę solidarności międzypokoleniowej. Projekt ustawy jest gotowy, do końca marca br. trafi na Radę Ministrów – zapewnia minister rodziny Marlena Maląg.

Do tej pory w ramach 13. i 14. emerytury wypłacono łącznie 64,2 mld zł.

Mamy wielodzietne mogą liczyć na wsparcie

1 marca br., oprócz waloryzacji świadczeń, przypadła także 4. rocznica wprowadzenia programu Mama 4+. To rodzicielskie świadczenie uzupełniające dla rodziców, którzy poświecili się wychowaniu co najmniej 4. dzieci rezygnując z pracy zawodowej lub pracując za krótko, by uzyskać prawo do choćby minimalnej emerytury. Przysługuje ono w wysokości minimalnej emerytury.
Od marca 2019 do końca stycznia 2023 r. na program Mama 4+ wydano ok. 1,78 mld zł. Świadczenia otrzymuje blisko 72,2 tys. osób.

Aktywność i integracja społeczna

Oprócz wsparcia finansowego, ważnym aspektem wpływającym na poprawę jakości życia osób starszych, jest zapewnienie im przestrzeni do aktywności i spotkań z innymi. Służą temu programy wieloletnie Senior+ i Aktywni+.

Program Senior+ wspiera tworzenie i funkcjonowanie domów i klubów, w których osoby starsze mogą uczestniczyć w różnego rodzaju zajęciach, spotkaniach, korzystać ze wsparcia specjalistów (np. fizjoterapeutów) – mogą pełniej uczestniczyć w życiu lokalnej społeczności.

W latach 2015-2022 na terenie kraju utworzono blisko 1200 ośrodków wsparcia Senior+, które oferowały blisko 27 tys. miejsc wsparcia dziennego dla osób starszych.

Celem programu Aktywni+ jest z kolei zwiększenie uczestnictwa osób starszych we wszystkich dziedzinach życia społecznego, poprzez zwiększenie ich udziału w aktywnych formach spędzania czasu wolnego, zwiększenie zaangażowania w obszarze rynku pracy oraz wzmacnianie trwałych relacji międzypokoleniowych.

W ramach dwóch edycji Programu Aktywni+ w latach 2021-2022 zrealizowano 630 projektów.

W latach 2021-2025 nakłady na oba programy wyniosą pół miliarda złotych.

Wsparcie dla wszystkich seniorów

Równolegle do działań wspierających aktywność seniorów realizowane są programy skierowane do mniej sprawnych i samodzielnych osób starszych.

To m.in. realizowany do 2020 roku Korpus Wsparcia Seniorów. Celem programu jest zapewnienie usługi wsparcia seniorom w wieku 70 lat i więcej m. in. poprzez dostarczanie zakupów - artykułów podstawowej potrzeby oraz zwiększanie dostępu do „opieki na odległość” poprzez zakup tzw. opasek bezpieczeństwa wraz z systemem obsługi.

Od 2020 roku na realizację programu samorządom MRiPS przekazało środki w wysokości ok. 120 mln zł. W 2023 roku zaplanowano na ten cel ok. 50 mln zł.

Kolejnym programem skierowanym do osób w podeszłym wieku o szczególnych potrzebach jest program Opieka 75+. Skierowany jest do osób w wieku 75 lat i więcej powstał, by wspierać samorządy w realizacji ich zadania – by usługi opiekuńcze, w tym specjalistyczne usługi opiekuńcze, rozwijały się także w mniejszych miejscowościach liczących do 60 tys. mieszkańców.

Od 2018 r. na realizację programu MRiPS przekazało samorządom ponad 90 mln zł. Środki zaplanowane na realizację programu w 2023 roku to ok 50 mln zł.

Rząd bliżej seniorów

Troska o osoby starsze to priorytet rządu Prawa i Sprawiedliwości. Partia rządząca już w czasie kampanii wyborczej w 2015 roku zapowiedziała przywrócenie wieku emerytalnego 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn – wieku emerytalnego podniesionego przez koalicję PO-PSL, wbrew woli obywateli.

– Polacy nam zaufali, a my dotrzymaliśmy słowa. Przywróciliśmy wolność wyboru. Ustawa określa jedynie minimalny wiek emerytalny, w którym można skorzystać z prawa do emerytury. Decyzję o przejściu na emeryturę czy pozostaniu na rynku pracy każdy może podjąć sam, biorąc pod uwagę stan zdrowia, chęci i możliwości. By do tego zachęcić, w ubiegłym roku wprowadziliśmy m.in. PIT-0 dla seniorów – mówi minister rodziny Marlena Maląg.

W efekcie pracujący seniorzy nie mają odprowadzanego podatku do kwoty 85 tys. zł, do tego dochodzi 30 tys. zł kwoty wolnej od podatku. To oznacza, że zapłacą podatek dopiero po przekroczeniu 115 528 zł zarobków.

Polityka senioralna to wiele obszarów i szereg działań – od wsparcia finansowego, poprzez wspieranie aktywności – również zawodowej, po otoczenie opieką osób mniej samodzielnych. To także budowanie pozytywnego wizerunku osób starszych, troska o ich godność i szeroko pojęte bezpieczeństwo.

– Wszystkie te działania konsekwentnie realizujemy, nie zmieniła tego ani pandemia, ani wojna w Ukrainie – kwituje szefowa MRiPS.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Bezpieczna i godna emerytura - Dziennik Bałtycki

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński
Dodaj ogłoszenie