Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bez ochrony nie ma pracy

Opracowano na podstawie "Gazety Prawnej"
Regulacje prawne zawarte w kodeksie pracy  zobowiązują pracodawców do zapewnienia pracownikom właściwej i bezpiecznej odzieży, odpowiedniej do charakteru wykonywanej przez nich pracy. Jeśli przy tym jest to odzież ładna, pracownicy chętniej ją zakładają.
Regulacje prawne zawarte w kodeksie pracy zobowiązują pracodawców do zapewnienia pracownikom właściwej i bezpiecznej odzieży, odpowiedniej do charakteru wykonywanej przez nich pracy. Jeśli przy tym jest to odzież ładna, pracownicy chętniej ją zakładają. Marek Holiat
Obowiązek zapewnienia pracownikom środków ochrony indywidualnej oraz ubrania i obuwia roboczego, spoczywający w myśl kodeksu pracy na pracodawcy, wynika z przepisów BHP.

Kodeks pracy nakłada na pracodawcę obowiązek dostarczenia pracownikowi środków ochrony indywidualnej, zabezpieczających przed działaniem niebezpiecznych i szkodliwych dla zdrowia czynników, występujących w środowisku pracy. Pracodawca ma też obowiązek poinformowania pracownika o sposobach posługiwania się tymi środkami.
Środki ochrony indywidualnej oraz odzież i obuwie robocze są własnością pracodawcy, a pracownik otrzymuje je nieodpłatnie.
Artykuł 237 § 1 k.p. wymienia sytuacje, w których pracodawca jest obowiązany dostarczyć pracownikowi nieodpłatnie odzież i obuwie robocze, a mianowicie:
* jeżeli odzież własna pracownika może ulec zniszczeniu lub znacznemu zabrudzeniu;
* ze względu na wymagania technologiczne, sanitarne lub bezpieczeństwo i higienę pracy.
Więcej pracodawca nie może dopuścić pracownika do pracy bez wymaganych środków ochrony indywidualnej oraz odzieży i obuwia roboczego.

Własna odzież pracownika

W porozumieniu z zakładowa organizacją związkową pracodawca może ustalić stanowiska, na których dopuszcza się używanie przez pracowników, za ich zgodą, własnej odzieży i obuwia roboczego, spełniających wymagania bezpieczeństwa i higieny pracy. Jeżeli w firmie nie działa zakładowa organizacja związkowa, pracodawca ustala to z pracownikiem wybranym w tym celu przez załogę.
Pracownikowi używającemu własnej odzieży i obuwia roboczego przysługuje prawo do ekwiwalentu pieniężnego w wysokości uwzględniającej ich aktualne oceny. Ekwiwalent wypłaca pracodawca.

Pracownik też zobowiązany

Powinności pracodawcy w zakresie dostarczania środków ochrony indywidualnej wiąże się ściśle z obowiązkiem używania ich oraz odzieży i obuwia roboczego przez pracownika, zgodnie z ich przeznaczeniem oraz stosowania przez wszystkich pracowników środków ochrony zbiorowej. Obowiązek taki wynika z art. 211 pkt 4 k.p.. Nieprzestrzeganie go może być przyczyną rozwiązania umowy o pracę, jak również podstawą wymierzenia kary porządkowej, w tym także pieniężnej.
Fakt przydzielenia pracownikowi środków ochrony indywidualnej oraz odzieży i obuwia roboczego winien być odzwierciedlony w aktach osobowych pracownika.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński