Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Betonoza szczecińskim placu Rodła po remoncie. Internauci nie odpuszczają. Jak to wygląda na zdjęciach i "wizualizacjach"?

Leszek Wójcik
Leszek Wójcik
Plac Rodła 2022
Plac Rodła 2022 Sebastian Wołosz
Kierowcy na pewno odetchnęli z ulgą - od piątku 1 lipca pl. Rodła, czyli jedno z najważniejszych skrzyżowań w Szczecinie, wreszcie jest przejezdny. Ale czy się podoba? Sądząc po treści komentarzy zamieszczanych na portalach społecznościowych, raczej nie. "Betonoza", to jest najczęściej używane sformułowanie.

"Szczecin floating cement", "Beton garden", Szczecin miastem z betonu".

Tak szczecinianie oceniają obecny wygląd pl. Rodła, który po modernizacji związanej z tzw. Torową Rewolucją znów został przez drogowców oddany kierowcom. Można więc już jechać wszystkimi pasami al. Wyzwolenia, a także ul. Piłsudskiego pomiędzy placem Rodła i ul. Matejki. Poza tym na skrzyżowaniu działa już sygnalizacja świetlna, a na pl. Żołnierza Polskiego, wzdłuż Alei Kwiatowej, na al. Niepodległości i na ul. Matejki wprowadzona jest docelowa organizacja ruchu.

Oczywiście, dzięki temu po centrum jeździ się ciut lepiej. Ale wygląd odmłodzonego placu wzbudza sporo kontrowersji. Generalnie szczecinianom krzyżówka po przebudowie się nie podoba. Ze wszystkich wpisów na ten temat wynika jedno: Brakuje zieleni! Internauci apelują, by nie tworzyć w centrum pustyni ze zbyt nisko koszoną suchą trawą i wsadzonymi w ziemię dwoma czy trzema drzewkami (które natychmiast uschną, bo nikt o nie nie zadba).

Duże zainteresowanie wzbudziła m.in. pojawiająca się na Facebook-u "wizualizacja" placu wykonana przez znanego dziennikarza Grzegorza Dolniaka. Zestawił obok siebie dwa zdjęcia. Po jednej stronie ze świeżo oddanym do użytku wyremontowanym rondem - zupełnie pozbawionym zieleni, a po drugiej - z nałożonymi na fotografię drzewami.

Pojawił się tam takie komentarze:

  • I o to chodzi! Wreszcie ktoś tego bubla naprawił!
  • Byłoby pięknie.
  • O! Zielono, tak musi być!

Zapytany przez nas przedstawiciel miasta podkreśla, że inwestycja na pl. Rodła jest elementem większej całości i ciągle ma status placu budowy.

- Nie zakończyły się tam jeszcze wszystkie prace - mówi Hanna Pieczyńska, rzeczniczka prasowa Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego w Szczecinie. - Brakuje, między innymi elementów małej architektury i nasadzeń. Więc ocena ilości zieleni w tym miejscu jest zdecydowanie przedwczesna.

Przypomnijmy, że przebudowa ronda zakłada nie tylko zmianę geometrii samego skrzyżowania, ale także zmianę jego funkcjonalności poprzez zastosowanie przystanków autobusowo tramwajowych, a także relacji skrętnych dla tramwajów we wszystkich kierunkach.

- Główna zmiana dotyczy środka skrzyżowania, na którym przed remontem rosły niskie krzewy - przypomina Hanna Pieczyńska. - Po przebudowie zieleń także w tym miejscu się pojawi, jednak w ograniczonej ilości. Ze względu na nowe torowisko. Pamiętajmy, że jest to jeden z głównych węzłów komunikacyjnych w mieście, który w ramach przebudowy został wzbogacony o szereg rozwiązań służących komunikacji zbiorowej.

Rzeczniczka podkreśla, że projekt zakładał wycięcie jednego drzewa, które było w kolizji z przystankiem.

- Szukano rozwiązań na uratowanie drzewa, ale nie można było usytuować przystanku w innymi miejscu - tłumaczy.

Jak się dowiedzieliśmy, w rejonie pl. Rodła posadzonych zostanie siedem nowych drzew. Okolicę zazielenić mają jarząby i klony. W ramach nowych nasadzeń pojawią się także krzewy - róże, pięciorniki krzewiaste, lawendy wąskolistne i tawuły.

od 7 lat
Wideo

Dzień pamięci - ZBRODNIA KATYŃSKA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński