MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Betonowe bomby ekologiczne całkowicie zlikwidowane

mdr
Usuwanie mogilników przez specjalistów.
Usuwanie mogilników przez specjalistów. Urząd Marszałkowski
Za kwotę ponad 11 mln zł nasze województwo zlikwidowało całkowicie wszystkie ekologiczne bomby, czyli miejsca, gdzie dawniej zakopano w ziemi przeterminowane środki ochrony roślin.
Tak wygląda wnętrze mogilnika.
Tak wygląda wnętrze mogilnika. Urząd Marszałkowski

Tak wygląda wnętrze mogilnika.
(fot. Urząd Marszałkowski)

Takie miejsca nazywały się mogilniki. Ich usuwanie rozpoczęło się praktycznie w 2010 r. Każde miejsce kryło w ziemi różne ilości zakopanych środków, nawet do wielu ton, które ze skorodowanych beczek i silosów przenikały do ziemi, skąd wodami gruntowamu rozchodziły się po okolicy.

Łączny koszt usunięcia wszystkich obiektów wyniósł 11,3 mln zł.

- To duży krok na drodze do poprawy bezpieczeństwa ekologicznego naszego województwa - powiedział dziś na konferencji wieńczącej koniec prac Olgierd Geblewicz, marszałek województwa.

Pierwsze mogilniki powstały w latach 60-tych. Na terenach naszego województwa zlokalizowano ich łącznie 39.

W 2009 r. województwo uzyskało dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (13,5 mln zł) oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie (1,5 mln zł). Za te pieniądze rozpoczął się proces mający na celu całkowite usunięcie przeterminowanych środków ochrony roślin zdeponowanych w 20 z 25 mogilników (jeden usunęła sama gmina Marianowo w 2009 r. natomiast pozostałe cztery w 2010 r. Lasy Państwowe).

W kwietniu 2009 roku na Zamku Książąt Pomorskich odbyło się oficjalne podpisanie listu intencyjnego pieczętującego współpracę pomiędzy urzędem marszałkowskim a przedstawicielami gmin na terenach których znajdują się niebezpieczne pestycydy.

2 marca 2010 roku pomiędzy naszym województwem a wykonawcą (firmą SEGI-AT z Warszawy) zawarto umowę na usunięcie kolejnych przeterminowanych środków. Wówczas to usunięto 6 mogilników (Drzonowo, Krzycko, Osina, Wierzbnica, Wisławie oraz Więcław) za kwotę ok. 5 mln zł.

Drugi przetarg organizowany przez urząd marszałkowski wygrała firma SAVA. Zlikwidowano 12 mogilników (Brojce, Nowa Dobrzyca, Starzyce, Kołomąć, Bądkowo, Osiek Drawski, Stara Dąbrowa, Dolice, Pomień, Dobra Nowogardzka, Piaski oraz Smolnica) za ok. 4,9 mln zł.

W wyniku przeprowadzenia 3 ostatniego postępowania o udzielenie zamówienia publicznego prowadzonego w trybie przetargu nieograniczonego o wartości powyżej 193 tys. euro (likwidacja 2 mogilników, koszt 1,5 mln zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński