Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Benefity od pracodawców nie tylko pod choinkę

Maciej Badowski AIP
Na to na jakie benefity mogą liczyć pracownicy, największy wpływ ma staż pracy
Na to na jakie benefity mogą liczyć pracownicy, największy wpływ ma staż pracy 123RF
Okres przedświąteczny to czas firmowych przyjęć oraz, coraz częściej, obdarowywania pracowników upominkami świątecznymi. Z badań wynika, że od 64 do 88 proc. pracodawców oferuje pracownikom dodatkowe bonusy z okazji Świąt. Część firm nie zapomina także o rodzinach pracowników organizując przyjęcia także dla nich lub przygotowując paczki świąteczne dla dzieci. Czy benefity świąteczne to jedyne świadczenia pozapłacowe na jakie mogą liczyć pracujący Polacy?

Z deklaracji pracodawców wynika, że najczęstszym prezentem dla pracowników są bony podarunkowe, premie oraz upominki rzeczowe. Coraz bardziej zyskują także na popularności premie w postaci przedpłaconych kart.

O czym marzą pracownicy?

Jak wynika z badania Benefit Systems, prawie 70 proc. pracowników wybrałoby przed świętami dodatkowy zastrzyk pieniędzy. Jeśli chodzi o pozapłacowe benefity, wiele o oczekiwaniach Polaków mówi raport Pracuj.pl „Podwyżka bez tabu: benefity po polsku”.

Jak pokazują jego wyniki, pracownicy oprócz podstawowych benefitów jak opieka zdrowotna, karnety sportowe, najczęściej deklarują, że chcieliby otrzymywać od szefa karnety na paliwo (43 proc.). Dodatkowo pracownicy wskazywali na takie benefity jak vouchery na wakacje (37 proc.) czy karnety na wydarzenia kulturalne (30 proc.). Co piąty pracujących Polaków chciałoby otrzymywać codziennie opłacony lunch, a 15 proc. możliwość otrzymania doradztwa personalnego.

Tego typu całoroczne świadczenia mogą być ciekawą alternatywą dla jednorazowych prezentów – w dodatku motywującą pracownika nie tylko w okresie Świąt, ale i przez cały rok.

Święta przez cały rok

A co pracodawcy oferują pracownikom na co dzień? Dane pochodzące z ankiet wypełnionych przez specjalistów na portalu zarobki.pracuj.pl wskazują, że podobnie jak przed rokiem, wciąż najpopularniejszym benefitem pozostaje prywatna opieka medyczna – otrzymywanie takiego świadczenia zadeklarował co czwarty uczestnik badania (27 proc.). Popularne jest również dofinansowanie zajęć sportowych (25 proc.), ubezpieczenie na życie (17 proc.), świadczenia socjalne (16 proc.) oraz możliwość korzystania ze służbowego telefonu do celów prywatnych, którą zadeklarował co dziesiąty ankietowany.

Obejrzyj:
Wymarzonym przez dzieci prezentem jest tablet lub smartfon. Sprawdź jak połączyć przyjemne z pożytecznym czyli sprawić, by nie była to wyłącznie zabawka

Dla kogo worek prezentów będzie największy?

Na to na jakie benefity mogą liczyć pracownicy, największy wpływ ma staż pracy. Do grupy benefitów, których dostępność zależy od stażu pracy należą: świadczenia socjalne, telefon służbowy do celów prywatnych (pracownicy ze stażem 10 letnim lub dłuższym otrzymywali go przeciętnie ponad 2 razy częściej niż pracownicy początkujący), samochód służbowy do celów prywatnych (wśród pracowników doświadczonych występował 3 razy częściej niż wśród początkujących) oraz dodatkowe programy emerytalne (2 razy częściej).

- Otrzymywanie jakichkolwiek benefitów deklarowali w naszych ankietach pracownicy na każdym szczeblu kariery zawodowej. Jedynym wyjątkiem w tym gronie są osoby z doświadczeniem nie przekraczającym jednego roku, które częściej wskazywały, że tych benefitów nie otrzymują. Wynika to jednak prawdopodobnie ze stosunkowo często spotykanej praktyki nie oferowania świadczeń pozapłacowych pracownikom na okresie próbnym – przeważnie w ciągu pierwszych 3 miesięcy zatrudnienia oraz zatrudnianiu pracowników w początkowym okresie przez zewnętrzną agencję pracy – komentuje Maciej Bąk, ekspert ds. raportów wynagrodzeń Grupy Pracuj.

Mikołaj mieszka w dużej firmie na Mazowszu

Z danych Pracuj.pl wynika, że świadczenia pozapłacowe są częściej przyznawane w firmach największych (powyżej 250 pracowników) – w nich 75 proc. pracowników otrzymuje przynajmniej jeden benefit. Z kolei w mikrofirmach (do 10 pracowników), aż 79 proc. pracowników nie może liczyć na żadne świadczenia dodatkowe. Natomiast, jak wynika z danych uzyskanych z ankiet wielkość firmy nie ma wpływu na to jaki rodzaj benefitów jest przez nie oferowany pracownikom.

Istnieje także zależność między możliwością otrzymania świadczeń pozapłacowych a województwem. Ponad 60 proc. osób pracujących w województwie mazowieckim oraz dolnośląskim otrzymuje co najmniej jeden benefit. W obu tych województwach dużą popularnością cieszy się prywatna opieka medyczna oraz dofinansowanie zajęć sportowych, co 3 ankietowany odpowiedział, że ma dostęp do tych świadczeń. Na drugim końcu zestawienia jest województwo podlaskie oraz świętokrzyskie, gdzie świadczenia pozapłacowe otrzymuje zaledwie 45 proc. pracujących.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Benefity od pracodawców nie tylko pod choinkę - Strefa Biznesu

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński