Beneficjenci unijnych programów mogą liczyć na pomoc w czasie kryzysu gospodarczego

Oskar Masternak
Oskar Masternak
Zachodniopomorscy przedsiębiorcy zaczynają odczuwać konsekwencje epidemii koronawirusa. Spośród podmiotów dotkniętych kryzysem wiele korzysta z unijnego wsparcia z Regionalnego Programu Operacyjnego. Z myślą o nich wprowadzono zestaw wsparcia, który pomoże w doprowadzeniu inwestycji do końca i rozliczaniu projektów.

Fundusze unijne dostępne w ramach zachodniopomorskiego RPO są w ogromnej mierze wykorzystywane przez przedsiębiorców. Do tej pory dobrze radzili sobie z sięganiem po unijne wsparcie i realizacją projektów służących rozwojowi ich firm. Jednak w obliczu światowej pandemii i kryzysu ekonomicznego, a czasem – jak w przypadku turystyki – wręcz paraliżu niektórych branż, przedsiębiorcy znaleźli się w niezwykle trudnej sytuacji.

Urząd marszałkowski, instytucja zarządzająca RPO, zaplanował zestaw wsparcia dla beneficjentów, którym epidemia utrudnia realizowanie projektów. Takie elastyczne podejście ma pomóc uniknąć ryzyka zwrotu unijnych funduszy. Zarówno dotacji, jak i pożyczek.

- Zestaw wsparcia ma pomóc beneficjentom środków unijnych w przetrwaniu tego trudnego czasu. Zmieniła się rzeczywistość, w jakiej realizowane są projekty unijne, a niektóre pierwotne założenia - jak np. tworzenie miejsc pracy - stają są niemożliwe do zrealizowania. Dla przedsiębiorców, ale nie tylko dla nich, planujemy wydłużenie terminów inwestycji, zgodę na częściowe odstępstwa od wykonania wskaźników oraz wprowadzanie modyfikacji związanych z rozliczeniem zaliczek czy spłatą rat pożyczek - mówi zachodniopomorski marszałek Olgierd Geblewicz.

W zależności od rodzaju projektu i komórki przyznającej pomoc, kontakt należy nawiązać z Wydziałem Wdrażania RPO lub Wydziałem Wdrażania Działań Środowiskowych RPO. To pierwszy krok, by wspólnie podjąć próbę rozwiązania kłopotu. Każdy projekt będzie traktowany indywidualnie. Szczególnie w sytuacji, gdy podmioty mogą mieć problemy np. ze złożeniem wniosku o płatność, przedłożeniem korekty dokumentacji, terminową realizacją inwestycji, dokonaniem zaplanowanych zakupów, rozliczeniem dotacji lub zaliczki, a także osiągnięciem założonych wskaźników bądź utrzymania trwałości inwestycji.

JEREMIE1 i JESSICA to pochodzące z RPO WZ 2007-13 środki zwrotne włączone do Zachodniopomorskiego Funduszu Rozwoju. W imieniu województwa zachodniopomorskiego zarządza nimi Zachodniopomorska Agencja Rozwoju Regionalnego. Jednostka otrzymała pilne wskazówki dotyczące współpracy z ostatecznymi odbiorcami wsparcia. Te zalecenia są przekazywane do pośredników finansowych, którzy bezpośrednio udzielali wsparcia przedsiębiorcom. Zarząd województwa polecił, by odbiorcy produktów pożyczkowych otrzymali m.in. możliwość dodatkowej sześciomiesięcznej karencji w spłacie rat i wydłużenie okresu pożyczek. Wprowadzona zostanie również możliwość zastosowania czteromiesięcznych wakacji kredytowych, a korzystający z poręczeń będą mogli przedłużyć trwające umowy o sześć miesięcy.

Podobne rozwiązania przygotowano dla pożyczkobiorców korzystających z JEREMIE2, których inwestycja w wyniku epidemii napotyka trudności. W pierwszej kolejności należy się skontaktować się ze swoim pośrednikiem finansowym. Będzie istniała możliwość wprowadzenia dodatkowej karencji w spłacie pożyczki, zastosowania tzw. wakacji kredytowych, obniżenia oprocentowania pożyczki, a nawet zawieszenia działalności gospodarczej, jeśli środki UE pozyskano z działania 6.4 RPO WZ 2014-2020.

Samorząd województwa we współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego i ZARR pracuje nad przygotowaniem i uruchomieniem wsparcia płynnościowego dla zachodniopomorskich przedsiębiorców.

Przedszkola i żłobki zamknięte do 25 kwietnia?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie