MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Benedykt XVI nie żyje. Joseph Ratzinger, emerytowany papież, zmarł w wieku 95 lat

Adam Kielar
Nie żyje Benedykt XVI. Emerytowany papież zmarł w wieku 95 lat.
Nie żyje Benedykt XVI. Emerytowany papież zmarł w wieku 95 lat. © H. Elvir Tabakovic, Can. Reg. / Propstei St. Michael, Paring
Nie żyje Benedykt XVI. Emerytowany papież, poprzednik Franciszka na tronie Kościoła Rzymskokatolickiego zmarł w wieku 95 lat. Urodzony w Niemczech jako Joseph Ratzinger był pierwszym papieżem od XV wieku, który dobrowolnie zrzekł się urzędu. Rzecznik Watykanu poinformował o dacie pogrzebu Benedykta XVI.

Pogrzeb Benedykta XVI

Według nieoficjalnych doniesień emerytowany Benedykt XVI wskazał jako miejsce swego pochówku kryptę w Grotach Watykańskich, a więc tam, gdzie znajdował się grób Jana Pawła II przed jego przeniesieniem do bazyliki Świętego Piotra. Przypuszcza się, że szczegóły są zawarte w napisanym przez niego testamencie, który zostanie zapewne ogłoszony.

Nie wiadomo, jaki dokładnie przebieg będą miały uroczystości pogrzebowe. Watykan już ogłosił, że ciało Benedykta XVI będzie wystawione w bazylice Świętego Piotra od poniedziałku 2 stycznia, by wierni mogli oddać mu hołd.

Takie wydarzenie przewidziane było dotąd w przypadku śmierci urzędującego papieża.

O wszystkich szczegółach zdecyduje Franciszek. Można natomiast z całą pewnością oczekiwać przybycia do Rzymu tłumów wiernych, dostojników kościelnych i przywódców z całego świata na mszę pogrzebową.

- W czwartek 5 stycznia msza pogrzebowa Benedykta XVI pod przewodnictwem papieża Franciszka na placu Św. Piotra - to informacja przekazana przez rzecznika Watykanu.

Nie żyje Benedykt XVI, emerytowany papież

Benedykt XVI był następcą Jana Pawła II, który zmarł 2 kwietnia 2005 roku. Konklawe wybrało go papieżem 19 kwietnia.

Zamieszkał w dawnym klasztorze Mater Ecclesiae na terenie Stolicy Apostolskiej. Rzadko pojawiał się publicznie, co jakiś czas odwiedzał go jego następca na Tronie Piotrowym, Franciszek.

W środę, 28 grudnia, obecny papież ogłosił podczas audiencji generalnej, że stan Benedykta XVI znacznie się pogorszył i poprosił o modlitwę w jego intencji.

Kim był Benedykt XVI? Godny następca Jana Pawła II

Joseph Ratzinger urodził się w Marktl w Bawarii w 1927 roku. W wieku 14 lat został obowiązkowo wcielony do nazistowskiej organizacji młodzieżowej Hitlerjugend.

W 1945 roku, razem z bratem Georgiem, wstąpili do seminarium duchownego. Zostali wyświęceni na kapłanów w 1951 roku. Dwa lata później Ratzinger uzyskał tytuł doktora, w 1957 r. habilitował się, a w 1958 roku został profesorem kolegium we Fryzyndze.

W 1977 roku otrzymał sakrę biskupią, w tym samym roku został także kardynałem.

Joseph Ratzinger – wierny współpracownik Papieża Polaka

Już w 1981 roku otrzymał od Jana Pawła II nominację na prefekta Kongregacji Nauki Wiary, którym pozostał do końca pontyfikatu Papieża Polaka.

W 1998 roku został wicedziekanem, a 30 listopada 2002 roku dziekanem Kolegium Kardynalskiego. Zajmował też wiele innych stanowisk w Stolicy Apostolskiej.

To kardynał Ratzinger rozpoczął mszę żałobną w intencji zmarłego 2 kwietnia 2005 roku Jana Pawła II, która odbyła się sześć dni później. Jeszcze przed śmiercią papieża-Polaka spekulowało się, że ma on największe szanse na zostanie kolejną głową kościoła.

Joseph Ratzinger został wybrany papieżem 19 kwietnia 2005 r., drugiego dnia konklawe. Przyjął imię Benedykta XVI. Był głową kościoła 8 lat. Abdykacja papieża Benedykta XVI nastąpiła dokładnie 23 lutego 2013 roku. Przyjął wówczas tytuł summus pontifex emeritus.

Papież Benedykt w Polsce jako przewodniczący Kościoła był tylko raz. Z pielgrzymką udał się w 2006 roku. Wcześniej odwiedzał nasz kraj ośmiokrotnie.

źródło: i.pl/PAP

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Benedykt XVI nie żyje. Joseph Ratzinger, emerytowany papież, zmarł w wieku 95 lat - Portal i.pl

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński