MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Będzie wsparcie osłonowe dla firm? Premier Morawiecki wyjaśnia. Skorzysta "około tysiąca firm"

Maciej Badowski
Maciej Badowski
Wideo
od 16 lat
Rzecznik MŚP Adam Abramowicz kilka dni temu apelował do premiera Morawieckiego o objęcie podmiotów z sektora małych i średnich przedsiębiorstw rozwiązaniami osłonowymi służącymi ochronie przed skutkami wzrostu cen surowców energetycznych. – W tej chwili taka interwencja jest niezwykle potrzebna – tłumaczy w rozmowie z nami Rzecznik MŚP. We wtorek, premier Mateusz Morawiecki zapowiedział we wtorek, że "pakietem rozwiązań pomocowych dla sektora energochłonnego chcemy objąć około tysiąca firm". Projekt powstawał w ministerstwie rozwoju i technologii .

– Chcemy objąć do 1 tys. firm, które są najbardziej uzależnione od kosztów węgla, od kosztów gazu. Nie tylko największe, państwowe czy największe firmy – to będą także prywatne i nie tyko największe, bo chcemy objąć nawet do 1 tys. firm – zapowiedział premier Morawiecki podczas wtorkowej konferencji prasowej.

Jednocześnie szef rządu tłumaczył, że patrząc na wyniki przedsiębiorstw, "to nie zgłaszają one strat". –Zgłaszają oczywiście problemy. I wiemy doskonale, że wysokie ceny surowców te problemy generują – wyjaśnił. – Dziś borykamy się z ogromną inflacją wynikającą z cen surowców i z wojny na Ukrainie, czyli w wyniku putinflacji mamy bardzo wysokie ceny –dodał.

Z kolei w poniedziałek, rzecznik rządu Piotr Müller zapowiedział, że "w tym tygodniu przedstawiony zostanie pakiet różnego rodzaju rozwiązań pomocowych dla sektora energochłonnego, czyli tych dużych firm, które najbardziej potrzebują energii, ale również pewne rozwiązania dla klientów indywidualnych".

– Będzie się opłacało nie zużywać więcej energii elektrycznej niż w poprzednich latach – przyznał.

Rzecznik MŚP: Firmy potrzebują wsparcia

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz już w trakcie prowadzonych w styczniu prac legislacyjnych nad mechanizmami osłonowymi służącymi przeciwdziałaniu negatywnym skutkom znacznego wzrostu cen surowców energetycznych, występował m.in. do Prezesa Rady Ministrów, Sejmu oraz do Senatu o uwzględnienie w tych mechanizmach przedsiębiorców.

Abramowicz wskazuje, że licznie zgłaszają się przedstawiciele sektora mikro-, małych i średnich przedsiębiorców, których potrzeb nie uwzględniono w przygotowywanych rozwiązaniach osłonowych.

– Przedsiębiorcy dostają rachunki za prąd wyższe nawet pięciokrotnie. Dla sektora MŚP jest to olbrzymie zagrożenie, ponieważ zachwiana może zostać konkurencja – mówi nam Rzecznik MŚP. – Duże korporacje, duże firmy negocjują indywidualnie, a duzi odbiorcy energii elektrycznej uzyskują duże obniżki – dodaje.

Do tego Abramowicz wskazuje, że duże firmy najczęściej posiadają poduszkę finansową i mogą przetrwać ten ciężki okres w przeciwieństwie do tych mniejszych działalności gospodarczych.

– Dostaję ogromną liczbę sygnałów od właścicieli sklepów spożywczych. Obecnie, w marży około 2 proc. stanowią koszty energii. Jeżeli te podwyżki są czterokrotnie wyższe, to wiadomo, że w marży będzie to stanowiło już nie 2 proc., a np. 6 proc. To z kolei spowoduje podwyżki cen żywności – wyjaśnia.

Rzecznik MŚP wskazuje także na fakt, że Tarcza Antyinflacyjna wprowadzona przez rząd obniżająca podatek z 5 proc. do 0 proc. na wrażliwe artykuły spożywcze „zostanie połamana”. Jak tłumaczy, te ceny dokładnie o tę kwotę będą musiały zostać podniesione.

– Oczywiście te małe sklepy będą musiały zrobić to szybciej, duże sieci mogą to przytrzymać i wtedy wiadomo jaki będzie efekt – przyznaje. Abramowicz podkreśla, że jest to zła wiadomość dla konsumentów, ponieważ, jak tłumaczy, w interesie konsumentów jest to, żeby tych firm było jak najwięcej, ponieważ to przekłada się na niższe ceny i lepszą jakość usług.

– Podobne problemy mają restauracje, hotele, firmy produkcyjne, czyli te, które muszą bilansować te koszty energii w swoich cenach końcowych – przyznaje. – Dlatego wystąpiłem do premiera Mateusza Morawieckiego, żeby wzorem Grecji, ponieważ tam zostało to już przeprowadzone, objąć osłoną energetyczną cały sektor małych i średnich firm – dodaje.

Powołując się informacje Agencji Reutersa, Abramowicz podaje, że rząd grecki podjął decyzję o podwojeniu dopłat za energię dla odbiorców indywidualnych i małych i średnich przedsiębiorców, zwiększając kwotę na ten cel do 1,9 mld euro. Wsparcie ma pokrywać 89 proc. wzrostu cen dla firm. – Przykład Grecji pokazuje, że prawo europejskie nie stoi na przeszkodzie przyjęcia rozwiązań osłonowych dla sektora MŚP – wskazał w piśmie.

Jego zdaniem, byłoby to możliwe np. na poziomie cen prądu z czerwca tego roku. Jak tłumaczy, takie rozwiązanie miałoby obowiązywać przez 12 lub 18 miesięcy. – Do tej pory nie otrzymałem odpowiedzi, minęło już ponad 10 dni ale mam informacje, że jest to bardzo mocno dyskutowane w tej chwili – zapewnił.

Abramowicz podkreślał, że czasu jest bardzo mało, ponieważ przedsiębiorcy zaczynają otrzymywać nowe umowy z nowymi stawkami. – Firma, która do tej pory płaciła około 1,5 tys zł rachunku za energię elektryczną, a teraz nagle dostanie ponad 6 tys. zł, to nie będzie miała wyjścia – musi natychmiast podnieść ceny albo się zamknie, ponieważ nie ma z czego dokładać – ostrzega.

– Panie Premierze do Sejmu RP wpłynął rządowy projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw (druk nr 2543). Bardzo proszę, aby rząd wprowadził na etapie prac sejmowych poprawki do tego projektu, których efektem

będzie objęcie sektora MŚP ochroną przed wzrostem cen energii w formie dopłat wzorem Grecji albo zamrożenie do końca 2023 r. cen na poziomie tych obowiązujących w pierwszym półroczu 2022 r. – apelował.

– Żeby ratować rynek, żeby ten rynek był urozmaicony. Żeby działały na nim duże, średnie i małe firmy, to w tej chwili taka interwencja jest niezwykle potrzebna – podsumowuje.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Będzie wsparcie osłonowe dla firm? Premier Morawiecki wyjaśnia. Skorzysta "około tysiąca firm" - Strefa Biznesu

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński