Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Będzie nowe całodobowe lądowisko przy Unii Lubelskiej

Anna Miszczyk
Nowoczesny śmigłowiec pogotowia lotniczego wreszcie będzie mógł bez przeszkód wylądować na Unii Lubelskiej nawet w nocy.
Nowoczesny śmigłowiec pogotowia lotniczego wreszcie będzie mógł bez przeszkód wylądować na Unii Lubelskiej nawet w nocy.
Helikoptery wreszcie będą mogły lądować po zmroku. Ministerstwo Zdrowia zmieniło swoją decyzję.

Ministerstwo Zdrowia przyznało Szpitalowi Klinicznemu nr 1 przy ul. Unii Lubelskiej 3 mln 74 tysiące złotych. Za te pieniądze ma być wybudowane całodobowe lądowisko dla helikopterów.

- Obecnie istniejące lądowisko nie było modernizowane od lat - mówi Marcin Podgórski, konsultant wojewódzki ds. ratownictwa medycznego i szef Lotniczego Pogotowia Ratunkowego na region zachodniopomorski.- Nowe będzie miało trochę inną lokalizację, tak by śmigłowiec pogotowia nie miał żadnych przeszkód. Dziś loty utrudnia nam stare drzewo, pomnik przyrody na nasypie.

Z lądowiska nie można korzystać w nocy, co utrudnia dostęp do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego (SOR) i jedynego w województwie Centrum Leczenia Urazów Wielonarządowych. - Szpital przy Unii to dla nas placówka priorytetowa, bo właśnie tutaj kończy się większość naszych lotów - mówi Marcin Podgórski. - Transportujemy pacjentów urazowych, z wypadków.

Szpital przy ul. Unii Lubelskiej dostał pieniądze dopiero po odwołaniu się od wcześniejszej odmownej decyzji i protestach wojewody.

Szanse na budowę całodobowego lądowiska mają też inne zachodniopomorskie szpitale. Ministerstwo Zdrowia zamierza ogłosić w lutym konkurs dla szpitali w całej Polsce - łącznie do rozdysponowania ze środków unijnych ma być około 40 mln zł.

- Będę namawiał szpitale z Zachodniopomorskiego do wzięcia udziału w konkursie - zapowiada wojewoda Marcin Zydorowicz.

To ważne, bo w Zachodniopomorskiem nie ma dziś całodobowego lądowiska. Przy żadnym ze szpitali śmigłowiec nie wyląduje po zachodzie słońca. A warto dodać, że od 22 grudnia zachodniopomorskie LPR ma nowoczesny eurocopter, stacjonujący w Goleniowie.

- Będziemy mobilizować szpitale, aby składały wnioski - zapowiada Marcin Podgórski i dodaje, że te, w których działają szpitalne oddziały ratunkowe muszą mieć całodobowe lądowiska do 2012 r. (wymagać będą tego przepisy). Szef LPR chciałby, aby powstały one przynajmniej przy szpitalu w Koszalinie, Szczecinku, Drawsku Pomorskim, Gryficach oraz Choszcznie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński