MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Będzie można legalnie pić piwo na bulwarach w Szczecinie! Radni byli za!

Oskar Masternak
Po burzliwych obradach szczecińscy radni podjęli uchwałę dotyczącą możliwości spożywania alkoholu na bulwarach. Nowe prawo wejdzie w życie po upływie 14 dni od opublikowania przez wojewodę. Legalnie będzie można pić piwo na bulwarze Gdyńskim przy Urzędzie Celnym (od Mostu Długiego do Trasy Zamkowej).

Zwolennicy spożywania procentów pod chmurką mogą odetchnąć z ulgą. Radni przyjęli projekt klubu Bezpartyjnych, ale nie obyło się bez burzliwej dyskusji.

- Ta uchwała była już procedowana i budziła dużo wątpliwości. Dotyczyły one bezpieczeństwa. Nasze postulaty odnosiły się do dokładnego wyznaczenia strefy. Chcemy również ograniczyć zawartość alkoholu do 12% oraz wprowadzić terminowość. Takie zmiany pozwoliłyby na lepsze wprowadzenie tej uchwały - zaznacza Maciej Kopeć, przewodniczący klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości.

Michał Wilkocki, który przemawiał w imieniu wnioskodawców prosił radnych o szybkie przegłosowanie tej uchwały. Mówił również o braku działania komisji przez ostatni miesiąc i zwracał uwagę na propozycje złożone przez ruch obywatelski. Natomiast Małgorzata Jacyna-Witt mówiła o trywialności całego zamieszania.

- Daliśmy się wpuścić w maliny przez prezydenta i klub Bezpartyjnych. Mamy w mieście wiele poważnych problemów takich jak rozpadające się kamienice i pękające szyny. Natomiast od dwóch miesięcy rozmawiamy o piciu alkoholu na bulwarach. Młodzi ludzie robią to tam od dwóch lat. Nie róbmy z tego brazylijskiego serialu i podejmijmy jakąś decyzję. Trzeba zająć się poważnymi sprawami - apelowała Małgorzata Jacyna-Witt.

W połowie czerwca startuje projekt Bulwary Miejsce Spotkań na Łasztowni

W poważniejszy ton uderzył randy Bazyli Baran z Platformy Obywatelskiej.

- Jesteśmy jednym z najbardziej rozpitych narodów w Europie i trzeba z tym walczyć. Pijemy 12 litrów czystego alkoholu na głowę rocznie, w czym dorównujemy Rosjanom. Mamy w kraju 800 tys. alkoholików. Każdy organ samorządowy ma ustawowy obowiązek ograniczania dostępności sprzedaży alkoholu. Opamiętajmy się i nie pogłębiajmy tego groźnego zjawiska. Pozwolenie na picie na bulwarach jest rozpijaniem społeczeństwa. Spędzam tam dużo czasu i widzę, że ludzie piją tam najczęściej piwa do 6%. Jednak pojawiają się tam też butelki po wódce - informuje radny Bazyli Baran, który na mównicę wszedł z pustą butelką po piwie.

Inne stanowisko w tej sprawie mają koalicjanci Platformy, którzy z Przemysławem Słowikiem na czele popierają pełne przyzwolenie na spożywanie alkoholu w tym miejscu.

- Więcej czasu dyskutujemy o tym alkoholu, niż zajmuje jego wypicie. Popieramy tę inicjatywę i głosujemy za. Obawiam się, że koalicja PO i Nowoczesnej może rozbić się o flaszkę - prognozuje Dawid Krystek z Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

Za uchwałą głosowało 11 radnych, 10 było przeciw, a 6 się wstrzymało.

Zobacz również:

Słoneczna pogoda i tłumy spacerowiczów na bulwarach [ZDJĘCIA]

Zobacz także: Legalne piwo na bulwarach? Skrajnie różne opinie radnych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński