Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Będzie geotermia w Szczecinie? Jest decyzja. Miasto poszuka gorących złóż wody w podziemiach

Mariusz Parkitny
Mariusz Parkitny
Ulica Dąbska w Szczecinie i okolice
Ulica Dąbska w Szczecinie i okolice
Zgodę na wejście w geotermię wyrazili jednogłośnie radni miasta. Teraz pora na starania o wielomilionową dotację, która może sfinansować nawę całą inwestycję.

Gorąca woda o temperaturze nawet 75 stopni czeka na wydobycie w podziemiach osiedla Majowego. Potwierdziły to ustalenia geologów oraz Państwowy Instytut Geologiczny. Woda znajduje się na poziomie tzw. dolnej jury, czyli prawie dwa tysiące metrów w głąb. Z tego poziomu od lat ciepłownie geotermalne w Pyrzycach i Stargardzie ogrzewają część mieszkań. Aby w praktyce potwierdzić, czy podobnie jest w Szczecinie potrzebny będzie pierwszy odwiert na taką głębokość. Koszt ok. 15 mln zł. Kolejne koszty to: drugi odwiert (też ok. 15 mln zł), budowa zakładu zajmującego się wydobyciem i przekazywaniem ciepła do miejskiej sieci (koszt kilkadziesiąt milionów). Odwiertów prawdopodobnie potrzeba byłoby kilka.

- W rejonie Szczecina najlepszymi parametrami geotermalnymi charakteryzują się utwory dolnej jury. Wynika to przede wszystkim z bardzo wysokiej wydajności eksploatacyjnej, sięgającej 150-200 metrów sześciennych na godzinę i stosunkowo wysokiej temperatury wody w złożu, która wynosi około 70-75 st. C. Pierwszy odwiert pozwoli nam odpowiedzieć ostatecznie na pytanie o koszty całej inwestycji, opłacalność, parametry wody - mówił niedawno Jarosław Wagner, jeden z autorów opracowania o geotermii, które we wtorek przyjęli radni. To niezbędny dokument, aby miasto mogło się starać o dotację z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

ZOBACZ TEŻ:

- Pierwszym etapem jest pozyskanie środków właśnie na odwiert próbny - wyjaśniała podczas sesji Daria Radzimska, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej w Szczecinie.

Radni chcieli wiedzieć dlaczego miasto nie przystąpiło do podobnego projektu, który przygotowują spółki państwowe. Chcą wydobywać ciepłą wodę z okolic Pomorzan.

- W porozumieniu tych spółek jest też fundusz ochrony środowiska. Czy nie ma ryzyka, że zabraknie pieniędzy na dwie podobne inwestycje w jednym mieście - pytał radny Marcin Pawlicki.

- Nie dostaliśmy zaproszenia do tamtej inicjatywy, ale chętnie będziemy współpracować. A dotacja na którą składamy wniosek do funduszu dotyczy tylko gmin, które nie mogą startować w kooperacji z innymi podmiotami - wyjaśniał Michał Przepiera zastępca prezydenta Szczecina.

Z obu planowanych geotermii można uzyskać ok. 30 megawatów ciepła. To pozwoliłoby ogrzać kilkadziesiąt tysięcy mieszkań.

ZOBACZ TEŻ:

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński