Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Będą zmiany w regulaminie SBO? Trwają konsultacje społeczne

Łukasz Czerwiński
Łukasz Czerwiński
Nowy regulamin Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego miałby obowiązywać od kolejnej edycji i wprowadza kilka istotnych zmian. Tylko do poniedziałku trwają konsultacje społeczne, a tymczasem wiele osób nie zapoznało się jeszcze z proponowanymi zmianami.

Konsultacje społeczne odnośnie zmian w regulaminie zbiegły się w czasie z przygotowaniami i głosowaniem w ramach tegorocznej edycji SBO. W związku z tym wielu zainteresowanym osobom ten temat zwyczajnie umknął lub po prostu nie miały czasu na zapoznanie się z propozycjami. Zapytani o opinię tegoroczni projektodawcy nie znali jeszcze propozycji nowego regulaminu.

Jedną z istotnych zmian jest wprowadzenie nowego rodzaju projektów, które będą związane z ochroną miejskiego środowiska przyrodniczego. Zmianie ulegną także zasady głosowania. Przeciwnicy zmian sygnalizują również na upolitycznienie formuły odwołania dla projektów niedopuszczonych, gdyż ma się tym zajmować komisja Rady Miasta Szczecin ds. inicjatyw społecznych.

ZOBACZ TEŻ:

Przejażdżka zabytkowym volvo. Tak promowali pomysł ze Szczec...

Według Pauliny Stok Stockiej z Akademii SBO, w tym pomyśle nie do końca chodzi o upolitycznienie, a odpowiedzialność za ewentualną realizację zadania.

- Jeśli dany projekt wygra głosowanie, to musi zostać zrealizowany i wtedy miasto może mieć problem. Radni mogą wziąć na siebie odpowiedzialność, czy coś da się wykonać czy też nie, bardziej niż dotychczasowy zespół odwoławczy - tłumaczy.

Zielone SBO

To nowy rodzaj projektów, który miałby dołączyć do obowiązującego aktualnie podziału na ogólnomiejskie i lokalne. Mają to być projekty, których realizacja poprawi lub zwiększy powierzchnie terenów zielonych w mieście. Choć ostatnio głośno jest o zazielenieniu Szczecina, to nie wszyscy mieszkańcy zgadzają się z taką formą rozwiązania.

- Ochrona zieleni to obowiązek miasta. SBO nie powinno nigdy załatwiać spraw za urzędników. Dotyczy to też dziurawych jezdni, chodników, brakujących latarni i infrastruktury, na którą płacimy podatki - mówi nam jeden z mieszkańców Szczecina.

Okazuje się, że miasto będzie zmuszone do wprowadzenia trzeciej kategorii do SBO.

- Teraz nie ma z czym dyskutować, bo ta kategoria zostanie wprowadzona. Jest szykowana nowelizacja o samorządzie gminy, w której jest wprost zapisane, że 30% z budżetu obywatelskiego musi być przekazane na projekty klimatyczne - tłumaczy Paulina Stok Stocka - Należy sprecyzować czego dokładnie mają dotyczyć projekty ekologiczne - dodaje.

Trzy głosy - po jednym na projekt

Kolejną istotną zmianą jest zmniejszenie możliwej do oddania liczby głosów. W tej chwili każdy z mieszkańców ma do dyspozycji pięć głosów, które może rozdysponować na trzy projekty. Według nowego regulaminu, liczba głosów zmniejszy się do trzech i każdy mieszkaniec będzie mógł oddać po jednym głosie na projekt ogólnomiejski, lokalny i zielone SBO. Damian Dobrucki z Federacji Młodych Socjaldemokratów w Szczecinie uważa, że będzie to miało wpływ na mniejszą ilość zgłoszonych projektów.

- Już teraz taka metoda prowadzi do dominacji projektów najlepiej zareklamowanych, marginalizując pozostałe, a przy odebraniu mieszkańcom dwóch głosów do rozdysponowania, utrwali się głosowanie strategiczne na te projekty, które mają największe szanse na zwycięstwo - mówi.

Głosowanie w ramach budżetu obywatelskiego, w tym roku nie cieszyło się zbyt wysoką frekwencją. Za pośrednictwem strony internetowej zagłosowało 23 300 osób, a w formie papierowej 2 700. Jest to niestety tendencja spadkowa, a według nowego regulaminu wyeliminowane zostanie głosowanie w formie papierowej i będzie można głosować wyłącznie online. Może to być wykluczenie dla osób nie mających dostępu do internetu lub nie potrafiących poruszać się w strefie wirtualnej i mieć realny wpływ na jeszcze niższą frekwencję w kolejnym głosowaniu. Wiele osób rezygnowało z oddania głosu ze względu na konieczność podawania danych wrażliwych. Brak papierowych kart może paradoksalnie rozwiązać problem?

- Głosowanie papierowe jest szybsze i łatwiejsze, więc łatwiej je wykorzystać logistycznie np. podczas głosowania na ulicy. Jednak właśnie głosowanie papierowe stwarza największe ryzyko wypłynięcia danych osobowych, czego w tym roku wiele osób się tak obawiało - twierdzi Paulina Stok Stocka.

Pomnik Krzysztofa Jarzyny stanął na Łasztowni. Wkrótce oficj...

Bądź na bieżąco i obserwuj:

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński