Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bawi, uczy i pomaga chorym dzieciom

Redakcja
Niedawno dzieciom dotknętym autyzmem przekazano meblo - zabawkę "Dziurawce". Wykonała ją Fabryka Mebli Gawin na podstawie projektu Marii Orzeszyny, absolwentki Wydziału Architektury Wnętrz i Wzornictwa ASP oraz stypendystki Samorządu Województwa Dolnośląskiego.

Uroczystośćo dbyła się we Wrocławiu. Specjalnie na tą okazję dla uczniów z autyzmem przygotowano występy, można było także wysłuchać wykładów poruszających tematykę terapeutyki autyzmu. Dolnośląskie Stowarzyszenie na Rzecz Autyzmu wraz z Marią Orzeszyną przygotowało dla wychowanków placówek niecodzienne zabawki. Zaprojektowane przez artystkę i wyprodukowane w Fabryce Mebli Gawin "Dziurawce" mają bawić, uczyć a także umożliwiać dzieciom wypoczynek.

- Meblo - zabawka Pani Marii Orzeszyny to praca dyplomowa, która obecnie zyskuje nowe życie. Dziurawce można nazwać "puzzlami" z pianki poliuretanowej w wielu kolorach. Miękką konstrukcję, złożoną z 9 brył można dowolnie rozkładać i składać. Jesteśmy dumni, że możemy wykonać te oryginalne zabawki terapeutyczne dla placówek szkolnych - mówi Rafał Syndoman, główny technolog w Fabyce Mebli Gawin.

Zabawki, które trafią w ręce uczniów szkół uzyskały wysoką ocenę merytoryczną nauczycieli - terapeutów zatrudnionych w Zespole Placówek Oświatowych nr 2 we Wrocławiu. Specjaliści pracujący z dziećmi w różnym stopniu dotkniętymi autyzmem cenią sobie projekt ze względu na oferowaną przez niego możliwość urozmaicenia terapii poprzez jego trafność pod kątem zaspokajania specyficznych potrzeb wychowanków - przyczynia się między innymi do kojenia "głodu" zmysłów, poprawy percepcji wzrokowej, kształtowania postaw estetycznych a także jest bodźcem do nawiązywania kontaktów i współpracy pomiędzy dziećmi.

Elementy zapewniają bogaty wachlarz wrażeń dotykowych, dzięki otworom wyłożonym zróżnicowanymi co do faktury materiałami - miękką długowłosą wykładziną dywanową, sztywną plastikową wykładziną, sztruksem, ortalionem czy matą antypoślizgową. Ich głównym zadaniem jest pobudzenie zmysłu dotyku, stymulowanego przez skrajnie różne materiały. Równie ważne są wyciągane walce, z których jeden obszyto polarem a drugi został wykonany z nadmuchiwanej folii PVC. Umożliwiają one przeprowadzanie różnorodnych ćwiczeń ruchowych. Tak zwane "zatykacze" - walce w różnych kolorach i różnej grubości - można dopasowywać do otworów w zabawce, tworząc tym samym ciekawe układy przestrzenne i kolorystyczne.

Zwracająca uwagę forma, daleko sięgająca możliwość jej zmiany, żywa kolorystyka oraz mnogość użytych faktur zadecydowały o wyjątkowym przeznaczeniu tego projektu. Z uwagi na rozmiary i cechy terapeutyczne, jest skierowany do dzieci w wieku przedszkolnym, od 2 do 6 lat, co nie oznacza jednak, że osoby starsze lub zdrowe nie mogłyby z niej korzystać. Dziurawce doskonale sprawdziłyby się również w różnego rodzaju przedszkolach, szkołach czy świetlicach.

Możliwości wykorzystania zabawki są nieograniczone i zależą od wyobraźni korzystających z niej dzieci. Stanowi ona ciekawe urozmaicenie zajęć - uczy poprzez swobodną zabawę a przy tym zapewnia 100% bezpieczeństwa i komfortu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński