Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bariery architektoniczne zaczną znikać? Rząd sfinansuje ułatwienia dla osób niepełnosprawnych i seniorów

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
W skład rządowego programu walki z barierami architektonicznymi wchodzą m.in. pożyczki udzielane przez BGK oraz Fundusz Dostępności.
W skład rządowego programu walki z barierami architektonicznymi wchodzą m.in. pożyczki udzielane przez BGK oraz Fundusz Dostępności. 123RF.com
Bariery architektoniczne takie jak brak wind czy poręczy bardzo utrudniają życie osobom z trudnościami w poruszaniu się. Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju oraz Bank Gospodarstwa Krajowego chcą walczyć z tymi przeszkodami.

Bariery architektoniczne już wkrótce mają znaleźć się na celowniku rządu. Bank Gospodarstwa Krajowego zapowiedział uruchomienie atrakcyjnych pożyczek na likwidację tych barier zarówno w obiektach użyteczności publicznej, jak i w budynkach wielorodzinnych. Z przeszkodami utrudniającymi życie osobom niepełnosprawnym czy seniorom chce też walczyć Sejm, który 19 lipca 2019 r. uchwalił projekt ustawy o dostępności.

Likwidacja barier architektonicznych nowym celem BGK

Bariery architektoniczne to poważny, a zarazem rzadko zauważany problem, który poważnie utrudnia codzienne funkcjonowanie osobom mającym trudności w poruszaniu się. Bariery mogą też być uciążliwe m.in. dla osób niedowidzących, kobiet w ciąży czy rodziców małych dzieci.

Jeśli budżet na zakup zaplanowaliśmy „na styk”, nieprzewidziane wydatki łatwo mogą wpędzić nas w kłopoty. A trzeba pamiętać, że nieprzewidziane wydatki zdarzają się zawsze. Wybierając mieszkanie lub dom, nigdy nie przekraczajmy wyznaczonej sobie górnej granicy finansowej i odłóżmy pewną kwotę w charakterze poduszki finansowej.Przejdź do kolejnych porad, używając strzałki w prawo lub przycisku NASTĘPNE.

Kupno mieszkania – 15 najczęstszych błędów. Tych pomyłek lep...

Najkrócej mówiąc, chodzi o rozmaite fizyczne przeszkody ograniczające dostęp do budynków, mieszkań czy przejść. Bariery te człowiek zdrowy i sprawny może zwykle pokonać z łatwością, ale dla wielu innych osób stanowią one poważne wyzwanie. Przykładowe bariery architektoniczne to:

  • niepotrzebne schodki w wejściach do budynków,
  • brak wind w blokach czy kamienicach,
  • wysokie krawężniki przy chodnikach,
  • ulice bez przejść dla pieszych na poziomie gruntu (tylko kładki nadziemne lub przejścia podziemne),
  • brak poręczy przy stromych schodach,
  • okrągłe, trudne do obrócenia klamki.

BGK zapowiedział walkę z tymi ograniczeniami za pomocą programu nisko oprocentowanych pożyczek. Pilotażowe wsparcie finansowe ma zostać uruchomione we wrześniu 2019, a o pieniądze będą się mogły starać m.in. spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, szkoły, biblioteki oraz gminy.

Pożyczka na likwidację barier architektonicznych – jakie warunki?

Program BGK zakłada przeznaczenie jeszcze w tym roku 4 mln zł na działania służące poprawie dostępności. Może to być np. budowa wind w kamienicach czy blokach, montaż poręczy, budowa ramp dla wózków czy poszerzanie zbyt wąskich przejść. W kolejnych latach budżet programu ma według obietnic jeszcze wzrosnąć (do ok. 120 mln zł). Jak wspomniano, o pożyczkę na ten cel będą mogły się starać rozmaite podmioty, w tym właściciele wielorodzinnych nieruchomości mieszkalnych.

– Warunki, na jakich Bank Gospodarstwa Krajowego będzie prowadził program, są bardzo atrakcyjne – mówi Paweł Chorąży, dyrektor zarządzający pionem funduszy europejskich w BGK. – Nie pobieramy żadnych opłat ani prowizji z tytułu udzielenia pożyczki i kredytowania, a oprocentowanie wynosi zaledwie 0,15 proc. przez 20 lat, bo na taki okres jest udzielana pożyczka. Przewidziana jest również karencja w spłacie sięgająca 6 miesięcy.

Szczegóły programu mają zostać dopracowane przez wakacje, a uruchomiony we wrześniu – tuż przed wyborami parlamentarnymi – etap będzie etapem testowym. Już teraz wiadomo jednak, że podmioty korzystające z programu będą mogły uzyskać częściowe umorzenie zaciągniętej pożyczki, o ile spełnią określone warunki. Maksymalna wartość umorzenia to 40 proc., na co składa się:

  • kryterium terytorialne (10 proc. umorzenia) – żeby ten warunek był spełniony, liczba osób pobierających zasiłek pielęgnacyjny w danej gminie musi przewyższać 80 osób na 1000 mieszkańców;
  • kryterium przeznaczenia (10 proc. umorzenia) – to umorzenie obejmuje wielorodzinne budynki mieszkalne;
  • kryterium społeczne (do 20 proc. umorzenia) – to kryterium obejmuje seniorów powyżej 60. roku życia, osoby niepełnosprawne i rodziców dzieci do 6. roku życia.

Podsumowując, na umorzenie największej części pożyczki będą mogli liczyć właściciele budynków wielorodzinnych, w których zamieszkuje wiele osób zmagających się na co dzień z barierami architektonicznymi.

Zobacz atrakcyjne mieszkania na sprzedaż na stronie lub w aplikacji Gratki

Choć nie wiadomo jeszcze dokładnie, jakie będą formalności związane z wnioskowaniem o pożyczkę BGK, Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju zapowiedziało, że wszyscy zainteresowani udziałem we wrześniowym etapie programu powinni już zacząć przygotowywać dokumenty takie jak plan architektoniczny oraz kosztorys inwestycji.

Trwa głosowanie...

Czy urzędy i szkoły w Twojej okolicy są przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych?

Ustawa o dostępności przyjęta przez Sejm

Pożyczki na likwidację barier architektonicznych to tylko jeden z elementów szerszej polityki ułatwiania dostępności, jaką zapowiada obecnie rząd.

– Program, który uruchamiamy, to element szerszego, rządowego programu Dostępność Plus, realizowanego od ubiegłego roku w horyzoncie czasowym do 2025 roku – wyjaśnia Piotr Krasucki, dyrektor departamentu Europejskiego Funduszu Społecznego w MIiR. – Ma on na celu poprawę stanu infrastruktury w Polsce pod kątem zaspokajania coraz szerszych potrzeb osób z niepełnosprawnościami, osób starszych, ale także innych osób w specyficznej sytuacji – mogą być np. kobiety w ciąży czy nawet osoby, które podróżują z ciężkim bagażem.

Innym kluczowym elementem tych działań ma być ustawa o dostępności, której projekt Sejm przyjął niemal jednogłośnie w dniu 19 lipca 2019 r. Dokument ten zapowiada szereg istotnych zmian, mających ułatwić życie osobom, których uczestnictwo w życiu społecznym jest poważnie ograniczone m.in. z powodu barier architektonicznych. Najważniejsze ze zmian to:

  • utworzenie Funduszu Dostępności, z którego pochodzić będą środki na likwidację barier architektonicznych,
  • poprawienie dostępności architektonicznej, cyfrowej i informacyjno-komunikacyjnej instytucji takich jak urzędy, szkoły i placówki służby zdrowia,
  • możliwość złożenia skargi na brak dostępności – zaskarżona instytucja będzie musiała zwiększyć dostępność albo zostanie ukarana grzywną przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych,
  • zwiększenie koordynacji działań służących zwiększaniu dostępności – z ramienia rządu będzie nimi kierować minister inwestycji i rozwoju przy wsparciu Rady Dostępności.

Zapowiedziano również, że podmioty prywatne i organizacje pozarządowe, które spełnią określone wymagania związane z dostępnością, będą mogły uzyskać specjalny certyfikat dostępności. Nie wiadomo jeszcze, kiedy nowe przepisy miałyby wejść w życie – nad przyjętym przez Sejm projektem ustawy pochyli się teraz Senat.

od 7 lat
Wideo

Gdynia Orłowo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Bariery architektoniczne zaczną znikać? Rząd sfinansuje ułatwienia dla osób niepełnosprawnych i seniorów - RegioDom.pl

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński