Nagroda ta przyznawana jest corocznie przez komitet, w którym zasiada m.in. sekretarz generalny Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej Ewa Kuruliszwili, wiceprzewodnicząca Zarządu Głównego PCK Maria Oleksy, poseł Marek Pol, reżyser Krzysztof Zanussi oraz Rada Naczelna Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej.
Celem nagrody jest uhonorowanie osób i instytucji, które - różnymi sposobami - niosą pomoc osobom potrzebującym wsparcia i opieki, swoim przykładem krzewią ideę bezinteresownej działalności na rzecz drugiego człowieka.
Docenili jego pracę
Andrzej Zieliński ma 43 lata, od 10 lat porusza się na wózku, od 1998 r. jest prezesem Polskiego Towarzystwa Walki z Kalectwem koło terenowe w Chociwlu.
- To prestiżowa nagroda, nie spodziewałem się, że ją otrzymam - mówi Andrzej Zieliński. - Ktoś zobaczył tę pracę i ją docenił. Stowarzyszenie z tak małej miejscowości musi pokonać wiele barier, nie jest tak łatwo, jak w Szczecinie, czy Stargardzie. Jednak po wejściu do Unii Europejskiej bardziej życzliwym okiem patrzy się na takie małe organizacje.
Uroczystość wręczenia nagród odbędzie się w poniedziałek, 11 października, w pałacyku Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Andrzej Zieliński odbierze tam dyplom, list gratulacyjny i statuetkę.
Co się dzieje w TWK?
TWK w Chociwlu jest współorganizatorem Dnia Godności w Chociwlu, corocznych imprez gwiazdkowych i świątecznych paczek dla członków koła i ubogich ludzi spoza niego, organizowało także akcję dożywiania dzieci i wysyłania ich na wakacyjny wypoczynek.
Wczoraj przystąpiło do programu "Rzemiosło artystyczne - szanse na wykorzystanie szczególnej wrażliwości estetycznej osób niepełnosprawnych w pracy zawodowej".
Dostali dofinansowanie z UE - 26 tys. euro. Oprócz Chociwla i oczywiście Szczecina, włączą się w niego koła z Goleniowa i Łobza. Od listopada br. do lipca 2005 r. trzy grupy po 6-8 osób będą uczyć się np. robienia koronek, haftowania. Będą miały zapewnione wszystkie materiały, na koniec otrzymają certyfikat.
- Co roku otrzymujemy dary rzeczowe: leki, środki higieniczne, soki z Fundacji Wspólna Droga, obdarowujemy nimi członków i ludzi potrzebujących - dodaje A. Zieliński. - Biedni ludzie zawsze otrzymują od nas pomoc w sprawach urzędowych, bezpłatnie piszę im podania do opieki, odwołania do sądu, np. w sprawie renty.
Za dwa tygodnie, w chociwelskiej remizie, po byłym Gminnym Centrum Informacji, TWK otworzy kawiarenkę internetową, w której będzie 5 komputerów, drukarki, skaner, przegrywarki.