Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bank Mleka Kobiecego otwarty. Mleko trafi tam już w czerwcu. Są pierwsze dawczynie [ZDJĘCIA, WIDEO]

Anna Folkman
Anna Folkman
Kobiety karmiące swoje dzieci piersią mogą podzielić się mlekiem. W Szczecinie w czwartek ruszył pierwszy w regionie i 10. w Polsce Bank Mleka Kobiecego. Działa w szpitalu na Pomorzanach.

- Kiedy we wrześniu 2016 roku spotkałam się z panią dr Barbarą Michalczyk, moją dobrą znajomą neonatolog, która poprosiła mnie o zbieranie funduszów na powstanie Banku Mleka Kobiecego, nie sądziłam, że ten temat będzie zajmował mnie przez kolejne dwa lata. Koszt tego przedsięwzięcia - 300 tys. zł wydawał się tak ogromny, że pomyślałam, że bez współpracy międzynarodowej między klubami Rotary i zdobyciu grantu, ten projekt nie ma szans powodzenia - opowiada Karolina Kędzierska-Kapuza z Rotary Club Szczecin Center. - Wkrótce po tym jak zaczęłam starania o te fundusze, zaszłam w ciążę i to był dla mnie znak, że ten projekt po prostu musi się udać. Dzięki grantowi na kwotę 280 tys. zł i 160 tys. dofinansowania z miasta udało się wyposażyć bank w najwyższej klasy sprzęt i kupić zapas materiałów zużywalnych na rok.

- Dziś otwieramy szczególną jednostkę - bank. Mimo że nie będzie on obracał pieniędzmi, będzie najcenniejszy. To Bank Mleka Kobiecego - mówi Marcin Sygut, dyrektor szpitala na Pomorzanach. - Będzie służył tym najmniejszym, najbardziej potrzebującym pomocy - wcześniakom i innym noworodkom, które nie mogą być karmione mlekiem własnej mamy. Już teraz dziękuję wszystkim kobietom - mamom, które zdecydują się podzielić z naszymi pacjentami swoim lekiem, ratując im życie i podarowując zdrowie.

Kobiety - dawczynie ze Szczecina, które same karmią własne dzieci, a mają dużo pokarmu i chcą go oddać honorowo potrzebującym wcześniakom, dzięki uruchomionemu Bankowi Mleka Kobiecego mogą to zrobić bez problemu. Wystarczy, że skontaktują się ze szpitalem na Pomorzanach mailowo: [email protected] lub telefonicznie 91466 1000. Do tej pory zgłosiło się już pięć chętnych kobiet. Dwie zostały zakwalifikowane i już przechowują w lodówce odciągany pokarm. Kiedy będzie go odpowiednia ilość, karetka przetransportuje go do Banku Mleka Kobiecego.

Kobiety na czas karmienia piersią otrzymują specjalistyczne, profesjonalne laktatory, które ułatwią im proces ściągania pokarmu oraz pojemniczki do przechowywania mleka. Położna laktacyjna przekazuje kobietom-dawczyniom wskazówki dotyczące tego, jak powinny się odżywiać, by ich pokarm był pełnowartościowy. Dlaczego to takie ważne?

Choć firmy farmaceutyczne wciąż prowadzą badania i starają się ulepszać skład mleka sztucznego dla niemowląt, to jednak nadal daleko im do prawdziwego mleka kobiecego. Mleko zdrowej i prawidłowo odżywiającej się mamy dostarcza dziecku właściwie wszystkich witamin. Oprócz optymalnego składu białek, zdrowych tłuszczy i węglowodanów zawiera także zdrowe bakterie, które zasiedlają potem jelita dziecka, chroniąc je przez chorobami układu pokarmowego. Oprócz tego m.in. cholesterol, niezbędny dziecku w 1. roku życia do budowy rozwijającego się mózgu i chroniący go w życiu dorosłym przed zbyt wysokim poziomem tzw. złego cholesterolu, czynniki przeciwinfekcyjne, komórki macierzyste, mikroelementy, sole mineralne. Dla wcześniaka mleko matki jest po prostu lekiem, które niejednokrotnie ratuje mu życie. Z mleka, które trafi do placówki będą mogły korzystać nie tylko wcześniaki urodzone w klinice na Pomorzanach, ale także maluszki z całego regionu

Powstanie banku było możliwe dzięki zaangażowaniu Fundacji Banku Mleka Kobiecego, Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie i wsparciu finansowemu Rotary Club Szczecin Center, władz miasta oraz firmy DanLab.

Bank Mleka Kobiecego w Szczecinie to 2 połączone pomieszczenia, działające jak profesjonalne laboratorium. Znajduje się on w szpitalu na Pomorzanach, bud. XX, piętro III, pok. 222-223

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński