Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bagaże pasażerów z Korei Południowej pełne niezgłoszonych towarów, które miały trafić do Polic. Były to urządzenia i leki

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Dysze i urządzenia do spawania przeznaczone dla jednej z polickich firm przejęli na lotnisku Szczecin-Goleniów. Towary nie były zgłoszone przez podróżnych z Korei, a ich wartość to około 15 tys. złotych. Grupa Azoty Polyolefins nie potwierdza, że są to pracownicy głównego wykonawcy projektu Polimery Police.

Na przejściu granicznym w Porcie Lotniczym Szczecin-Goleniów funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej skontrolowali bagaże, które zostały nadane w Korei Południowej i leciały tranzytem przez Warszawę.

Bagaże poddano wstępnej kontroli z wykorzystaniem urządzeń RTG. Prześwietlenie pokazało, że zawierają one duże ilości różnych towarów. Właścicielami bagaży okazali się dwaj obywatele Korei Płd. Nie zgłosili oni towarów, które nie mieszczą się w normach przewidzianych dla podróżnych wjeżdżających na teren Unii Europejskiej. Wracając/przyjeżdżając do Polski spoza obszaru UE musimy się liczyć z obowiązkiem zapłacenia cła za przywiezione pamiątki i zakupy

- Niezgłoszone towary to 1.100 szt. dysz oraz 26 sztuk płyt głównych do urządzeń spawalniczych. Wartość tych towarów wyniosła 3.361,52 EUR, tj. 15.296 zł. Na podstawie faktur ustalono, że towary przeznaczone są dla jednej z firm działających na terenie Polic - informuje Małgorzata Brzoza, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Szczecinie. - Koreańczycy muszą zapłacić prawie 4 tys. zł (3.893 zł) należnych ceł i podatków.
Dodatkowo jeden z pasażerów posiadał znaczne ilości produktów podlegających ograniczeniom – farmaceutyków i suplementów diety. W bagażu znaleziono 94 opakowania leków i 60 buteleczek płynów (wg oświadczenia zawierających żeńszeń) oraz 600 szt. maseczek kosmetycznych, które również nie zostały zgłoszone do odprawy celnej. Wszystkie towary zabezpieczano do dalszego postępowania oraz powiadomiono Wojewódzki Inspektorat Farmaceutyczny.

Zapytaliśmy, czy zatrzymani to pracownicy Hyundai Engineering, którzy budują fabrykę chemiczną koło Polic?

- Grupa Azoty Polyolefins S.A. nie zatrudnia pracowników z Korei i nie posiada wiedzy o incydencie, o którym wspomina komunikat prasowy Izby Administracji Skarbowej w Szczecinie - mówi Piotr Lachowicz, kierownik Biura CSR Grupa Azoty Polyolefins S.A. - Ponadto chcielibyśmy zapewnić, że generalny wykonawca został poinformowany o konieczności zapoznania się z przepisami prawa i obowiązkiem ich przestrzegania.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na police.naszemiasto.pl Nasze Miasto