Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Badanie za darmo

Anna Miszczyk, 4 kwietnia 2006 r.
Mieszkańcy województwa mogą się bezpłatnie przebadać w ramach sześciu programów profilaktycznych. Zainteresowanie dwoma z nich jest niewielkie.

Na wykrywanie przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POCHP) przeznaczono w tym roku o połowę mniej środków. Powód? Zainteresowanie badaniem w ubiegłym roku wyniosło tylko 60 procent. Niewiele lepiej było z badaniami wykrywającymi choroby układu krążenia (CHUK) - wykonanie za ub. r. to 65 procent.

- Mamy trzymiesięczne kolejki do kardiologów, a jak dostajemy pieniądze na zdiagnozowanie choroby, nie ma chętnych do badań - oburza się Małgorzata Koszur, rzecznik prasowy Zachodniopomorskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.

Brakuje informacji

Według informacji NFZ, pacjenci nie wiedzą o programach profilaktycznych, a placówki, które je przeprowadzają, niedostatecznie o nich informują.

Z badań profilaktycznych CHUK mogą skorzystać 35-55-latki. Wykonuje je każdy lekarz. Wykryciem POCHP powinni się zainteresować palacze w wieku 40-65 lat, którzy mają kaszel i odczuwają duszność przy wysiłku. Trzeba się zgłosić do wyznaczonych placówek. Adresy znajdziemy na stronie internetowej ZONFZ.

Niewykorzystane badania

Najlepiej wypadamy w badaniach ginekologicznych i mammograficznych (93 proc. wykonania za ub. r.) Kobiety chętnie zgłaszają się na bezpłatną cytologię, która pomaga wykryć raka szyjki macicy. W tym roku na to badanie mogą pójść panie w wieku 25-59 lat, które nie robiły go w ciągu ostatnich 3 lat. Jeśli wynik cytologiczny jest niepokojący, kobiety mają wykonaną za darmo kolposkopię (pobiera się wycinek tkanki do badania).

Cytologię wykonywaną w ramach programu profilaktycznego zrobimy u lekarza, który został wyłoniony w konkursie ofert. Także nie wszystkie placówki wykonują mammografię, która pozwala wykryć raka piersi. W tym roku mogą z niej skorzystać kobiety w wieku 50-69 lat, które nie były na nim w ciągu ostatnich 2 lat. Do tej grupy należą też panie, którym takie badanie zalecił lekarz.

- W tym roku, kobieta z nieprawidłowym wynikiem w ciągu 30 dni jest kierowana na USG piersi i biopsję. Nie jest więc tak, jak w roku poprzednim, że nie wie, co dalej robić - mówi Małgorzata Koszur.

Kobiety w ciąży mogą się zgłosić na bezpłatne badania prenatalne. Pakiet badań skierowano też do dzieci niepełnosprawnych i zagrożonych niepełnosprawnością w wieku 7-10 lat.

Gdzie się zbadać - w sobotę w "Głosie"

Szczegółowe informacje o programach profilaktycznych i placówkach, w których można przeprowadzić bezpłatne badania, zamieścimy w sobotnim "Głosie".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński