Badanie: Przez pandemię koronawirusa chcemy wiedzieć więcej o finansach i funkcjonowaniu gospodarki

Maciej Badowski
Maciej Badowski
Od 2019 r. konsekwentnie rośnie także popyt na wiedzę z zakresu inwestowania, bowiem blisko co 4. z badanych deklaruje brak jakiejkolwiek wiedzy o zasadach funkcjonowania giełdy.
Od 2019 r. konsekwentnie rośnie także popyt na wiedzę z zakresu inwestowania, bowiem blisko co 4. z badanych deklaruje brak jakiejkolwiek wiedzy o zasadach funkcjonowania giełdy. Michał Dyjuk/ Polska Press
Udostępnij:
Polacy z powodu sytuacji wywołanej pandemią koronawirusa chcą wiedzieć więcej na temat finansów i funkcjonowania gospodarki oraz cyberbezpieczeństwa. Rośnie popyt na wiedzę z zakresu inwestowania, a zdecydowana większość jest zdania, że zajęcia z edukacji finansowej powinny mieć charakter obowiązkowy. Najpopularniejszymi źródłami wiedzy jest internet oraz banki i inne instytucje finansowe.

Jak się okazuje, w porównaniu do 2020 r., nieznacznie spadł do 49 proc. odsetek osób oceniających swoją wiedzę finansową jako „raczej małą” lub „bardzo małą”. Niestety, wzrósł za to poziom negatywnej samooceny w tym obszarze wśród młodych Polaków w wieku 18-24 lata – z 83 do 90 proc.- wynika z badania przeprowadzonego w marcu br. na zlecenie Warszawskiego Instytutu Bankowości (WIB) i Fundacji GPW.

Jednak pozytywnym trendem jest wzrost odsetka Polaków deklarujących bardzo dokładne czytanie dokumentacji przed podpisaniem umów z instytucjami finansowymi – z 32 proc. w 2019 r. do 40 proc. w 2021 r. O ile w ubiegłym roku 8 proc. badanych wciąż nie widziało potrzeby wprowadzenia obowiązkowych zajęć z zakresu wiedzy finansowej na którymkolwiek z etapów nauczania, to w 2021 r., takiego zdania jest jedynie 3 proc.. Jednocześnie, 3 na 4 Polaków oczekuje zdecydowanie przewodniej roli szkoły i nauczycieli w przekazywaniu wiedzy ekonomicznej (wzrost r/r z 66 do 77 proc.). Blisko połowa
z badanych wskazuje na konieczność wspierania tego procesu ze strony rodziców, mediów, pracowników sektora finansowego i instytucji państwowych.

Ostatni rok intensywniejszej aktywności w cyberprzestrzeni umocnił czołową pozycję wiedzy z obszaru cyberbezpieczeństwa jako tej, która zdaniem Polaków wymaga największego uzupełnienia (wzrost r/r z 54 do 58 proc.) i ta opinia nie jest znacząco zróżnicowana pod względem wieku i poziomu wykształcenia. Problemy z wiedzą na temat cyberbezpieczeństwa potwierdzają sami bankowcy.

- W ciągu ostatniego roku większość Polaków zdecydowaną część swojego życia musiała przenieść do sieci. Praca zdalna, bankowość i zakupy online czy edukacja na odległość stały się naszą codziennością. W parze z tak dużą i zróżnicowaną aktywnością muszą iść odpowiednia świadomość i edukacja cyfrowa. Jednocześnie, warto aby w te wszystkie działania edukacyjne - również w obszarze finansów czy zasad funkcjonowania gospodarki - było zaangażowanych jak najwięcej podmiotów i środowisk – zarówno publicznych, prywatnych, jak i pozarządowych. Tylko w ten sposób będziemy w stanie sprostać tym wyzwaniom gospodarczym i cywilizacyjnym, które przed nami w najbliższych latach - powiedział Waldemar Zbytek, Prezes Warszawskiego Instytutu Bankowości, cytowany w komunikacie.

Od 2019 r. konsekwentnie rośnie także popyt na wiedzę z zakresu inwestowania, bowiem blisko co 4. z badanych deklaruje brak jakiejkolwiek wiedzy o zasadach funkcjonowania giełdy. Nie dziwi więc fakt, że kluczową, powiększającą się barierą w inwestowaniu na GPW wskazaną przez ankietowanych jest właśnie brak dostatecznej znajomości tego zagadnienia.

Nieprzewidywalności rynku giełdowego boi się 37 proc. Polaków, a 36 proc. ocenia swój kapitał wyjściowy za niedostateczny do aktywności na rynku kapitałowym. Badani zadeklarowali za to, że znają co najmniej jeden ze sposobów oszczędzenia długookresowego. Wśród wskazań dominują Pracownicze Plany Kapitałowe oraz Indywidualne Konta Emerytalne.

Najbardziej preferowanym sposobem nabywania wiedzy finansowej pozostały bezpośrednie spotkania stacjonarne. Znacząco wzrosło zainteresowanie filmami edukacyjnymi i materiałami wideo. Osoby młode, oprócz spotkań bezpośrednich najbardziej chcą nabywać wiedzę finansową poprzez aplikacje mobilne oraz platformy e-learningowe.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polska elektromobilność w liczbach

Wideo

Materiał oryginalny: Badanie: Przez pandemię koronawirusa chcemy wiedzieć więcej o finansach i funkcjonowaniu gospodarki - Polska Times

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Głos Szczeciński
Dodaj ogłoszenie