Badania profilaktycznie – jak często je robisz? Chroń zdrowie, zadbaj o siebie i rodzinę

Artykuł sponsorowany PZU Życie SA
Udostępnij:
Badania profilaktycznie pozwalają na wczesne wykrycie wielu chorób, co znacznie zwiększa szansę na ich wyleczenie. O tym, że warto dbać o zdrowie, przekonanych jest aż 84 procent Polaków, jednak niemal co piąty rodak nie wykonuje badań profilaktycznych!

Badania profilaktyczne to podstawa!

W podjęciu profilaktyki często przeszkadza nam brak czasu, pieniędzy, wiedzy, silnej woli czy konsekwencji, a także błędne przekonanie, że chorób nie da się uniknąć. Tymczasem ponad 40 procent przedwczesnych zgonów wynika z naszych codziennych nawyków. Co jest istotne dla nas i naszego zdrowia?

Sprawdź wyniki „Badania o życiu i zdrowiu Polaków”, przeprowadzonego maju 2021 r. na zlecenie PZU Życie przez agencję badawczą IQS na próbie 1500 Polaków w wieku18-65 lat, oraz Takie wnioski płyną z kompendium wiedzy na temat profilaktyki zdrowotnej i finansowej „Masz wpływ na swoje życie”, przygotowanego przez PZU Życie we współpracy z PZU Zdrowie.” i dowiedz się, w jaki sposób kompendium „Masz wpływ na swoje życie” pomaga spełniać nasze bieżące potrzeby.

Dlaczego chcemy dbać o zdrowie?

Zdrowie jest dla Polaków wartością nadrzędną. Aż połowa badanych osób uważa, że warto jak najwcześniej działać na rzecz jego ochrony, by dzięki temu móc jak najdłużej cieszyć się życiem bez choroby. Z badania zleconego przez PZU wynika także, że najważniejszym powodem do dbania o zdrowie, istotnym dla 61 proc. z nas, jest dobre samopoczucie i brak problemów.

Zwłaszcza osoby młode, w wieku 18-25 lat, pragną być zdrowe jak najdłużej. Tak samo myślą te dojrzałe, w wieku 55-65 lat, które nie chcą też być obciążeniem dla bliskich. To jednocześnie ważny argument dla 55 procent wszystkich badanych. Dobra forma i możliwość pracy są natomiast motywacją dla ponad połowy pytanych. Jednocześnie aż 30 procent dba o zdrowie, bo tylko tak może uniknąć utrudniających życie dolegliwości.

O zdrowiu swoim, jak i swoich bliskich, częściej myślą kobiety.

Z badania wynika, że niemal co trzecia osoba chce dawać przykład swoim dzieciom – a najbardziej zależy na tym paniom w wieku 25-44 lat. To ważne, bo dla młodych źródłem inspiracji do dbania o zdrowie są osoby zaufane – tak mówi 18 procent wszystkich respondentów. Taka sama grupa deklaruje, że ten pozytywny nawyk stanowi efekt wychowania. Nie bez znaczenia jest też chęć bycia na czasie – to, że dużo mówi się o zdrowiu, jest ważne dla co dziesiątej osoby.

Badania profilaktyczne – dlaczego tak trudno zadbać o zdrowie?

Istnieje tak wiele chorób, które zagrażają naszemu zdrowiu, że nie sposób skupiać się na profilaktyce każdej z osobna. Tymczasem aż 3/4 wszystkich przedwczesnych zgonów to konsekwencja zaledwie 9 schorzeń, które są związane ze stylem życia. Należą do nich m.in. :

 • cukrzyca,
 • choroby układu sercowo-naczyniowego,
 • choroby neurodegeneracyjne,
 • nowotwory.

Natomiast same niekorzystne czynniki, na które mamy wpływ, odpowiadają za 43,5 procent zgonów, a także utratę 35,8 proc. „zdrowych” lat życia! Tylko nieznaczny wpływ na jego długość i jakość mają natomiast genetyka. Niestety, w nieuchronny wpływ genów na rozwój chorób wierzy niesłusznie aż co piąta osoba.

Co nam przeszkadza w zdrowym życiu? Dla około połowy pytanych to nieuniknione czynniki, takie jak:

 • stres,
 • zanieczyszczenia powietrza,
 • żywność z konserwantami,
 • antybiotykami.

Obawy związane z globalnymi problemami, takimi jak jakość powietrza i pożywienia, są najczęstsze w grupie osób w wieku 55-65 lat.

Silnej woli i konsekwencji brakuje 35 proc. osób, tyle też uważa, że chcąc dobrze zadbać o zdrowie, trzeba mieć środki finansowe. Natomiast 23 proc. deklaruje otwarcie, że woli żyć bez ścisłych wytycznych.

Aż 27 proc. osób znajduje przeszkodę w braku czasu, dla 20 proc. trudno jest rozpocząć zmiany, a dla 17 proc. – znaleźć dobre informacje o tym, jak o siebie dbać. Brak nawyku i zapominanie to problem 18 procent pytanych, a wszystkie te trudności częściej dotyczą młodych.

Ochrona przed chorobami to także regularne badania profilaktyczne. Niestety, wykonuje je mniej niż jeden na 5. Polaków – głównie z braku potrzeby, gdyż nic im nie dolega. W zadbaniu o te kwestie przeszkadzają też jednak trudności z dostępnością wizyt i skierowań czy dotarciem na pierwszą konsultację. Młodzi często nie wiedzą przy tym, jakie badania profilaktyczne są niezbędne.

Co szkodzi naszemu zdrowiu?

Długość życia w Polsce jest mniejsza niż średnia w Unii Europejskiej, a trend poprawy stanu zdrowia, który był obserwowany do 2016 roku, obecnie uległ odwróceniu. Podobnie jak w innych krajach europejskich, do wczesnej umieralności najbardziej przyczyniają się tytoń, alkohol i zachowania prowadzące do nadmiernej wagi. Prowadzą bowiem do rozwoju najczęstszych chorób niezakaźnych:

 • układu krążenia,
 • onkologicznych,
 • Cukrzycy,
 • przewlekłych schorzeń oddechowych.

W ich profilaktyce, oprócz unikania wymienionych, szkodliwych czynników, choć także tych środowiskowych, najważniejsza jest zdrowa dieta i odpowiednia ilość aktywności fizycznej.

Duży wpływ sposobu odżywiania na zdrowie docenia aż 78 procent Polaków, jednak dba o nie tylko 47 procent. Choć Światowa Organizacja Zdrowia zaleca minimum 150 minut umiarkowanie intensywnego ruchu dziennie, ponad połowa z nas jako najczęstszą aktywność fizyczną wymienia spacery. Jednocześnie tylko 26 proc. przeznacza na ruch co najmniej 120 min tygodniowo, a dla 15 procent trwa on tylko 60-90 min w tygodniu.

W efekcie rośnie problem nadmiernej masy ciała – na wiosnę 2020 roku nadwagę miało już 54 proc. Polaków. Sprawę dodatkowo pogorszyła pandemia, gdyż według badania IPSOS „COVID 365+” z 2021 r., aż 42 proc. rodaków przybrała w jej trakcie średnio 5,7 kg. Deklarujemy też jednak, że lepiej dbamy o dobrą dietę, a także mamy więcej wolnego czasu niż przed pandemią. Warto więc wykorzystać go naprawdę dobrze, zmieniając swoje nawyki związane z ochroną zdrowia.

Przyszłość jest dzisiaj, więc zadbaj o nią. Pobierz nasz e-book a dowiesz się, jak żyć długo i szczęśliwie.Wejdź na stronę kampanii pzu.pl/zyj-dlugo-i-szczesliwie

Wydawnictwo, dostępne w formie elektronicznej na stronie kampanii

to nie tylko prezentacja pełnego raportu o naszych przekonaniach i zachowaniach, ale przede wszystkim zbiór najważniejszych informacji i zaleceń na temat wszystkich składowych zdrowego życia. Z kompendium dowiesz się m.in., czego unikać w zdrowej diecie, a na co zwrócić uwagę, jak uprawiać sport, dbać o zdrowe nawyki, równowagę między pracą a czasem wolnym czy rozwój osobisty, a także jak gotować z dziećmi, odpoczywać, radzić sobie ze stresem, troszczyć się zdrowie psychiczne oraz bezpieczeństwo zdrowotne i finansowe.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Badania profilaktycznie – jak często je robisz? Chroń zdrowie, zadbaj o siebie i rodzinę - Polska Times

Więcej informacji na stronie głównej Głos Szczeciński