Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Badania dla par planujących rodzinę. Jak z nich skorzystać?

Szymon Wasilewski
Szymon Wasilewski
Fot. Lukasz Kaczanowski/Polska Press
W Polsce co piąta para ma problemy z poczęciem dziecka, czyli stara się o to bezskutecznie przez minimum 24 miesiące. Pomocne w diagnostyce problemu mogą być badania genetyczne.

PROBLEM NIEPŁODNOŚCI

Co roku z problemem niepłodności w Polce zmaga się ok. 1,5 tys. par. Jej przyczyny mogą być różne, jednak bardzo często niepłodność może mieć podłoże genetyczne. Odpowiednia diagnostyka genetyczna dotycząca niepłodności zarówno męskiej, jak i żeńskiej jest kluczowym elementem w kompleksowym procesie diagnostyki par starających się o dziecko. Pracownia Cytogenetyki szpitala na Pomorzanach prowadzi badania genetyczne u par z niepowodzeniami rozrodu oraz nawracającymi poronieniami.

W Polsce został opracowany „Program kompleksowej ochrony zdrowia prokreacyjnego w Polsce na lata 2016-2020”, którego celem jest zwiększenie dostępności do wysokiej jakości świadczeń z zakresu diagnostyki i leczenia niepłodności.

ZOBACZ TEŻ:

Kulisy zdrowia: Przegląd porodówek w Szczecinie [WIDEO]

PROGRAM LECZENIA NIEPŁODNOŚCI W POLICACH

Diagnostyka genetyczna

W Szczecinie, jako uzupełnienie powyższego programu, Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Nr 1 Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego im. Prof. Tadeusza Sokołowskiego w Poradni Ginekologiczno-Położniczej w Policach (ul. Siedlecka 2, nr tel. 91 425 3851), realizuje program, w ramach którego mężczyźni zameldowani w Szczecinie mogą wykonać bezpłatne badania genetyczne, obejmujące: badanie kariotypu, analizę regionu AZF oraz badanie pełnego panelu genu CFTR.

Wykonawcą badań jest Pracownia Cytogenetyki szpitala na Pomorzanach. Poza realizowanym programem, badania tam wykonywane są również dostępne dla pozostałych osób, które chcą zdiagnozować przyczyny niepłodności i w konsultacji z lekarzem genetykiem czy ginekologiem podjąć decyzję, co do dalszych kroków w zakresie planów założenia rodziny.

- Badania takie nie wymagają skierowania od lekarza, choć zakres ich wykonania powinien być ustalony przynajmniej z lekarzem ginekologiem - mówi dr n. med. Ewa Studniak, kierownik Pracowni Cytogenetyki SPSK-2 - Wynik skonsultować należy najlepiej z lekarzem genetykiem, choć już na etapie interpretacji specjalista genetyk wraz z zespołem diagnostów laboratoryjnych naszej pracowni przygotowuje dokładną analizę i wstępne zalecenie dla pacjentów

– dodaje dr Studniak.

Przyczyny niepłodności mogą być bardzo złożone i mogą leżeć zarówno po stronie mężczyzny, jak i kobiety. Dlatego diagnostyce genetycznej powinna poddać się jednocześnie para, czego niestety pacjenci czy lekarze kierujący nie wiedzą i finalnie na badania trafiają albo tylko kobiety, albo tylko mężczyźni.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) niepłodność może dotykać ok. 60-80 milionów par na świecie. To narastający problem społeczny, a w wielu krajach rozwiniętych i wysoko rozwiniętych uznawany jest przez WHO za chorobę cywilizacyjną - ponad 10% par w okresie prokreacyjnym ma problem z niepłodnością.

Bądź na bieżąco i obserwuj:

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński