Naukowczyni ZUT opracuje innowacyjne materiały polimerowe pochodzenia biologicznego, bardziej efektywne w przetwarzaniu, które będą miały mniejsze oddziaływanie na środowisko w porównaniu ze swoimi dotychczasowymi odpowiednikami. Ich właściwości mają umożliwić szerokie i bezpieczne zastosowanie, a produkty z nich wytworzone będą posiadały określoną długość „cyklu życia”. Prof. Paszkiewicz uwzględni oddziaływanie środowiskowe, aby wytworzyć mieszaninę polimerową o jak najmniejszym śladzie węglowym.
Badania prowadzone będą w ramach projektu siliCOMP realizowanego we współpracy ZUT z zespołem dr hab. inż. Mateusza Barczewskiego, prof. PP z Politechniki Poznańskiej oraz zespołem dr hab. Beaty Dudziec, prof. UAM z Uniwersytetu im Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Dr hab. inż. Sandra Ilona Paszkiewicz, prof. ZUT z WIMiM otrzymała na „Opracowanie nowego podejścia do produkcji i kompatybilizacji mieszanin poliestrowych z zastosowaniem hybrydowych dodatków organiczno-nieorganicznych” ponad 2,3 mln zł w ramach ministerialnego konkursu OPUS 26. Badania ruszą lada dzień, prace zaplanowano na trzy lata.
Strefa Biznesu: Polska nie jest gotowa na system kaucyjny?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?