Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Badacze z PUM w Szczecinie przywrócili tożsamość polskiego żołnierza poległego we Francji

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Kapral Jan Dusza, żołnierz 1 Dywizji Pancernej gen. Maczka, który spoczął na Polskim Cmentarzu Wojennym w Langannerie we Francji
Kapral Jan Dusza, żołnierz 1 Dywizji Pancernej gen. Maczka, który spoczął na Polskim Cmentarzu Wojennym w Langannerie we Francji Jan Ambroziak/Archiwum rodzinne, Domena publiczna
To kapral Jan Dusza, żołnierz 1 Dywizji Pancernej gen. Maczka, który spoczął na Polskim Cmentarzu Wojennym w Langannerie we Francji. Zginął w czasie walk w Normandii.

- To fascynujące przeżycie móc pracować w Normandii, tak bardzo znanej w dziejach drugiej wojny światowej - mówi dr hab. Andrzej Ossowski, kierownik Zakładu Genetyki Sądowej i koordynator PBGOT. - Do dziś we Francji żyje rodzina kaprala Duszy. Pamiętają o polskich korzeniach.

Wszystko zaczęło się 27 stycznia 2020 roku, gdy specjaliści ze szczecińskiej uczelni ekshumowali szczątki nieznanego żołnierza spoczywające na Polskim Cmentarzu Wojennym w Langannerie we Francji, by przebadać szkielet, artefakty oraz pobrać próbki niezbędne do przeprowadzenia badań porównawczych DNA.

Prace były realizowane w obecności przedstawiciela l’ Office National des Anciens Combattants et Veuves de Guerre (ONACVG), Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Ambasady RP w Paryżu, Ataszatu Obrony w Paryżu. Porównawcze badania genetyczne odbywały się w Katedrze Medycyny Sądowej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, gdzie zabezpieczono DNA od typowanych rodzin.

Badania genetyczne, które potwierdziły tożsamość kaprala Jana Duszy z 1 Dywizji Pancernej, poprzedziły kwerendy i analizy historyczne prowadzone przez pracowników Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu wspieranych przez Pana Adriana Pohla. Mieszkającą we Francji siostrę kaprala Jana Duszy, która oddała materiał genetyczny, odnalazł pan Antoine Tromski.
Kapral Jan Dusza urodził się 31 grudnia 1905 roku w Wanne w Niemczech.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Oto nowi terytorialsi w woj. zachodniopomorskim

Przysięga nowych terytorialsów w woj. zachodniopomorskim. Br...

Jego rodzina należała do emigracji tzw. Westfalczyków polskich górników i robotników, którzy przenieśli się po I wojnie światowej z zagłębia Ruhry do Francji. Przed II wojną światową Jan Dusza mieszkał w Valenciennes, pracując jako górnik. W 1 Dywizji Pancernej służył w Batalionie Strzelców Podhalańskich, w kompanii dowodzenia. Nie zginął jednak w wyniku działań niemieckiej armii, ale w czasie nalotu alianckich samolotów. W wojskowej nomenklaturze to bratobójczy ogień.

14 sierpnia 1944 roku przygotowane do natarcia oddziały dywizji zostały pomyłkowo zbombardowane przez lotnictwo alianckie. Batalion Strzelców Podhalańskich stracił wówczas 8 żołnierzy, w tym kaprala Jana Duszę. Brak możliwości rozpoznania ciała poległego spowodował, iż został pochowany w miejscu śmierci jako nieznany żołnierz Wojska Polskiego. 27 czerwca 1945 roku jego szczątki zostały przeniesione na tworzony wówczas Polski Cmentarz Wojenny w Langannerie największą obecnie polską nekropolię wojenną we Francji.

ZOBACZ TEŻ:

Kapral Jan Dusza jest trzecim, po kapralu Ryszardzie Chaniewskim oraz dragonie Janie Skulińcu, żołnierzem Polskiej 1 Dywizji Pancernej, któremu przywrócona została tożsamość w ramach realizowanego przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach projektu "Zaginieni, ale niezapomniani żołnierze Polskich Sił Zbrojnych".

Identyfikacja pochówku kaprala Jana Duszy to efekt współpracy Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz Pomorskiego Uniwersytety Medycznego w Szczecinie, wspieranych przez Ambasadę RP w Paryżu oraz badaczy zajmujących się tematyką grobów wojennych.

Nasi pancerniacy
Do akcji 1 DPanc. weszła 8 sierpnia 1944 w składzie 1 Armii Kanadyjskiej podczas Operacji Totalize. Przeszła szlak bojowy przez Belgię i Holandię. Szlak bojowy jednostka zakończyła zdobywając 5 maja 1945 roku niemiecką bazę morską w Wilhelmshaven.

[promo]1761;1;[/promo]

Bądź na bieżąco i obserwuj:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński