MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Awaria czy remont? SEC kontra PGE. Mieszkańcy Szczecina zdezorientowani

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Klienci Szczecińskiej Energetyki Cieplnej mogli dowiedzieć się, że doszło do awarii w dwóch szczecińskich elektrociepłowniach. Tymczasem producent ciepła zaprzecza i mówi, że to tylko remont. Zarzuca szczecińskiej spółce podawanie nieprawdziwych informacji.

Na stronie internetowej Szczecińskiej Energetyki Cieplnej pojawił się komunikat:

"Informujemy, iż w związku z awariami w dwóch elektrociepłowniach należących do naszego głównego wytwórcy ciepła PGE - EC Szczecin i EC Pomorzany, temperatura wody użytkowej może być czasowo obniżona. Wiemy, że nasi Koledzy z PGE robią wszystko, żeby skrócić czas trwania niezbędnych napraw i przywrócić planową pracę obu elektrociepłowni. Będziemy Państwa informować na bieżąco o ewentualnych komunikatach otrzymywanych od PGE oraz o potencjalnych zmianach sytuacji."

O wyjaśnienie sytuacji poprosiliśmy przedstawiciela PGE Energia Ciepła.

- Nie ma żadnej awarii w Elektrociepłowniach Szczecin i Pomorzany. Obecnie w obu elektrociepłowniach prowadzone są planowe i uzgodnione wcześniej ze Szczecińską Energetyką Cieplną prace remontowe - czytamy w odpowiedzi PGE.

Planowany termin zakończenia prac remontowych przedstawia się następująco:

  • Blok A EC Pomorzany - druga połowa września 2022 r.
  • Blok B EC Pomorzany - połowa października 2022 r.
  • Blok biomasowy EC Szczecin - druga połowa listopada 2022 r.

- W celu uniknięcia nieporozumień informujemy, że prowadzone remonty nie wpływają na obniżenie temperatury dostarczanego do systemu ciepła przez szczecińskiego dystrybutora system ciepłowniczy, którego operatorem jest Szczecińska Energetyka Cieplna zasilany jest obecnie z pięciu lokalizacji tj. (1) CR Marlicza, (2) CR Dąbska, (3) EC Pomorzany, (4) EC Szczecin (5) ZTUO (Zakład Termicznego Unieszkodliwiania Odpadów), z czego tylko dwie należą do PGE Energia Ciepła. Zatem szczeciński dystrybutor może skorzystać z ciepła produkowanego w 3 pozostałych źródłach jeśli ma takie potrzeby. Aktualne dostępne moce w źródłach pozostających w ruchu to: CR Dąbska 106 MW, CR Marlicza 65 MW, ZTUO 25 MW – suma to 196 MW. Zapotrzebowanie na CWU z miejskiej sieci ciepłowniczej jest na maksymalnym poziomie 40-50 MW - wyjaśnia PGE.

- PGE Energia Ciepła jest zaskoczona i oburzona nieprawdziwymi informacjami w komunikacie, który pojawił się na stronie Szczecińskiej Energetyki Cieplnej i wystąpiła o jego usunięcie. Podkreślamy raz jeszcze, że źródła należące do Szczecińskiej Energetyki Cieplnej (wspomniane wyżej CR Dąbska, CR Marlicza oraz ZTUO) są w stanie zaspokoić potrzeby cieplne mieszkańców w zakresie ciepłej wody użytkowej w pełni - nawet bez pracy źródeł należących do PGE Energia Ciepła.

Komunikat, który widniał na stronie www SECu
Komunikat, który widniał na stronie www SECu
od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński