
Monika Chruścińska-Dragan
dziennikarzDziennik ZachodniKatowice

Prof. Marian Zembala: Szczepienia są ratunkiem, nie mam żadnych wątpliwości. Wierzę, że pandemia uczyni nas trochę lepszymi ludźmi
Pierwsi seniorzy zostaną zaszczepieni przeciw COVID-19 już w poniedziałek, 25 stycznia. W piątek, 22 stycznia uruchomiona zostanie rejestracja kolejnej grupy seniorów, w wieku 70-79 lat. Wśród osób, które już się zaszczepiły jest wybitny kardiochirurg i dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca prof. Marian Zembala, który wraz z prof. Zbigniewem Religą przeprowadził pierwszą w Polsce udaną transplantację serca. Choć ponad dwa lata temu sam przeszedł udar, nie miał wątpliwości przed przyjęciem preparatu. – Uważam, że szczepienia są ratunkiem i szansą na to, drodzy seniorzy, abyście mogli nadal żyć i cieszyć się razem z nami – przekonuje w rozmowie z Moniką Chruścińską-Dragan.

Będą kary dla przedsiębiorców, którzy się zbuntują i wbrew zakazom wznowią działalność. Rząd zapowiada kontrole
Rząd zapowiada kontrole. Będą kary dla firm za wznawianie działalności pomimo obowiązujących obostrzeń. Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego miał już wydać służbom rekomendację w tej sprawie - dowiedzieli się nieoficjalnie dziennikarze RMF FM.

Dr Dawid Ciemięga o szczepionkach przeciw COVID-19: Ta szczepionka powoduje mniej skutków ubocznych niż penicylina
Dawid Ciemięga, znany pediatra z Tychów, który regularnie udziela się w mediach społecznościowych, tym razem zdecydował się wyjaśnić swoim obserwatorom, jak działa szczepionka przeciwko COVID-19 i dlaczego – jego zdaniem – jest bezpieczna. – Wśród pacjentów leczonych penicyliną – jedna na 10 tys. osób dozna anafilaksji. Nieporównywalnie częściej to się zdarza (niż w przypadku szczepionki przeciwko Covid-19 - przyp. red.), a jest to antybiotyk dosyć często stosowany, szczególnie w pediatrii – wyjaśnia.

Obostrzenia na sylwestra 2020/21. Nowe zakazy epidemiczne obowiązują 31 grudnia. Zobacz, czego możemy się spodziewać
Sylwester 2020/21 będzie inny niż wszystkie dotychczasowe. Zobacz, czego możemy się spodziewać. Wicepremier Jarosław Gowin rozwiał nadzieje na to, że rząd poluzuje obowiązujące podczas świąt Bożego Narodzenia obostrzenia. Mało tego, zdradził, iż możemy spodziewać się przed Nowym Rokiem wprowadzenia ponownych ograniczeń w przemieszczaniu się. Jakie obostrzenia w sylwestra, 31 grudnia będą obowiązywać.

Nowa odmiana koronawirusa rozprzestrzenia się szybciej niż znane dotąd mutacje SARS-CoV-2
Brytyjczycy zidentyfikowali „nowy wariant” koronawirusa. Zakazić miał już ponad tysiąc osób w południowej Anglii, poinformował sekretarz zdrowia Wielkiej Brytanii, Matt Hancock.

Kiedy koniec zdalnego nauczania? Ministerstwo Edukacji i Nauki rozważa cztery warianty. Kiedy i którzy uczniowie wrócą do szkół? Zobaczcie
Kiedy koniec zdalnej nauki? Uczniowie, jak zapowiedział minister edukacji, będą wracać do szkół stopniowo. Kiedy i którzy wrócą jako pierwsi? Resort rozważa cztery warianty i piąty zakładający kontynuację nauczania na odległość także po feriach. Przyjrzeliśmy się możliwym, zapowiadanym scenariuszom.

Strajk uczniów i studentów. Dziś domagają się dymisji Przemysława Czarnka z funkcji ministra edukacji i nauki
Strajk uczniów i studentów w środę, 9 grudnia 2020. Uczniowie i studenci domagają się odwołania Przemysława Czarnka z funkcji ministra edukacji i nauki. Minęły trzy tygodnie od tego, jak złożyli do premiera petycje w tej sprawie. "Przychodzi taki moment, w którym trzeba jasno okazać swoją niezgodę. W środę manifestujemy swoje niezadowolenie najpełniej jak tylko możemy, w tych okolicznościach - nie idziemy na zajęcia" - nawołują na Facebooku aktywiści skupieni wokół inicjatywy "STOP deMENtażowi edukacji".

Szczepionki na COVID-19: Pfizer i Moderna. Działanie, skutki uboczne, wyniki badań. Czym się różnią, co o nich wiemy?
Dwa koncerny farmaceutyczne ogłosiły, że mają gotowe, potwierdzone w testach skuteczne szczepionki na COVID-19. Preparat opracowany przez duet Pfizer-BioNTech został przebadany na 44 tys. pacjentów i jest skuteczny w 90 proc. Środek amerykańskiej firmy biotechnologicznej Moderna ma być skuteczny w blisko 95 procentach. Został przebadany na 30 tys. osób i łatwiej go przechowywać, a co za tym idzie także transportować. Sprawdź, czym jeszcze różnią się szczepionki i co na ten moment o nich wiadomo.

Żołnierz w każdym szpitalu. Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej zostali powołani do walki z COVID-19
Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej zostali powołani do walki z COVID-19. Wszyscy do piątku, 30 października, mieli stawić się pilnie w swoich jednostkach. Dziś minister zdrowia zdradził, co będą robić. - Poprosimy o wsparcie Wojsko Obrony Terytorialnej w zakresie administrowania informacją o wolnych łóżkach w szpitalach - mówi Adam Niedzielski.

Apel 27 księży po wyroku TK: Skończmy z używaniem religii do celów politycznych. Mówimy NIE nadużyciom polityków i grzechom Kościoła
27 duchownych wystosowało apel, w którym sprzeciwia się nadużyciom polityków i mówi głośne „nie" wobec grzechów Kościoła. - W imię Ewangelii powinniśmy niezwłocznie: skończyć z używaniem religii do celów politycznych i porzucić przekonanie, że rozstrzygnięcia prawne mogą przynieść trwałą zmianę wrażliwości sumień, czego pragniemy głosząc Ewangelię - napisali księża. Ich apel podpisali w ostatnich dniach także innych księża, zakonnicy i siostry zakonne. W sumie: ponad 120 przedstawicieli duchowieństwa.