Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Atom koło Szczecina?

Sławomir Włodarczyk, 2 maja 2006 r.
Naukowcy nie ukrywają, że niebawem w Polsce rozpocznie się budowa elektrowni jądrowej. Plany obiektu już są. Nieoficjalnie wiadomo, że największą szansę na inwestycję ma nasz region, a konkretnie Gryfino lub Drawsko Pomorskie.

Siłownia jądrowa miałaby powstać w naszym regionie do 2015 roku.

Budować jak najszybciej

W Instytucie Fizyki Jądrowej Polskiej Akademii Nauk potwierdzają, że są takie rozważania.

- Trzeba budować, i to jak najszybciej. To najtańsze źródło pozyskiwania energii - przekonuje jeden z pracowników naukowych. - Zasoby gazu, węgla, ropy naftowej kurczą się z roku na rok. Niebawem zostaniemy skazani wyłącznie na energię jądrową. Gdzie umiejscowić pionierski obiekt? Mamy dwa dogodne regiony: Podkarpacie i Pomorze Zachodnie. Ta druga "kandydatura" ma więcej atutów.

Naukowcy nie zaprzeczają, że największą przeszkodą w procesie budowy elektrowni jądrowej jest jej lokalizacja. Do takiej inwestycji trzeba przekonać samorządy. A ludzie po wybuchu w Czarnobylu boją się atomu.

Najlepiej Gryfino

Według zwolenników energii jądrowej, obiekty takie najlepiej lokalizować na pustkowiu, np. w pobliżu poligonów wojskowych. Dlatego mówi się m.in. o Drawsku Pomorskim. Jednak największe szanse ma Gryfino. Ze względu na infrastrukturę obecnej elektrowni, dogodne drogi dojazdowe i porządny szlak kolejowy. To - zdaniem specjalistów od atomów - wprost wymarzone miejsce na taką inwestycję

Nowoczesna elektrownia jądrowa będzie bezpieczna. Tak uważa doktor Ludwik Pieńkowski, zastępca szefa Laboratorium Ciężkich Jonów Uniwersytetu Warszawskiego. Jego zdaniem, dla naszego kraju najlepsze byłyby reaktory wysokotemperaturowe. To konstrukcje o niewielkiej mocy, które wytwarzałyby wysokie temperatury, dzięki czemu bardzo efektywnie zamieniałyby ciepło na prąd, ale i węgiel na gaz ziemny i inne cenne paliwa. Plany budowy takich, chłodzonych helem, reaktorów powstają już w USA, Francji, Chinach, Japonii i RPA.

Samorządy się boją

Według naukowca, reaktor wysokotemperaturowy mógłby być wykorzystywany nie tylko w elektrowniach, ale także w zakładach przetwórstwa chemicznego, które temperaturę potrzebną do procesów produkcyjnych uzyskują obecnie ze spalania gazu ziemnego. Zaletą takiego reaktora jest też małe prawdopodobieństwo skażenia środowiska, gdyby doszło do zniszczenia instalacji.

- Prawdopodobieństwo awarii w nowoczesnych instalacjach jest bliskie zeru - zapewnia doktor Ludwik Pieńkowski. - W reaktorze tego typu nie może dojść do katastrofy na skutek wycieku chłodziwa. Jest on zaprojektowany tak, by w przypadku wycieku helu z instalacji chłodzącej, reaktor został schłodzony przez otaczające go powietrze.

Wiadomo, że Polska przymierza się do takich inwestycji. W grudniu 2005 roku rząd przyjął dokument "Polityka energetyczna Polski do 2025 roku". Przewiduje on budowę elektrowni atomowej w Polsce około lat 2015-2020.

Elektrownia jądrowa to olbrzymie pieniądze dla gmin i tysiące miejsc pracy. Mimo to, większość samorządów nawet nie chce słyszeć o takiej inwestycji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński