Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ateiści wygrali bój o tablicę

Marek Rudnicki [email protected]
W tym miejscu ułożona zostanie tablica poświęcona patronowi polskich ateistów, Kazimierzowi Łyszczyńskiemu.
W tym miejscu ułożona zostanie tablica poświęcona patronowi polskich ateistów, Kazimierzowi Łyszczyńskiemu. Andrzej Szkocki
Ogólnopolski Ruch Ateistyczno - Lewicowy będzie miał w Szczecinie miejsce, gdzie będzie mógł świętować. To Aleja Kwiatowa. O ile ZDiTM nie wniesie sprzeciwu.

Kim był Kazimierz Łyszczyński

Kim był Kazimierz Łyszczyński

Kazimierz Łyszczyński to bardzo ciekawa postać: szlachcic, żołnierz w chorągwiach Sapiehów, filozof, a obecnie patron Internetowej Listy Ateistów i Agnostyków. Cztery lata temu z okazji 375 rocznicy urodzin wprowadzono na Białorusi do obiegu kartkę pocztową ze specjalnym znaczkiem i jego podobizną.
Kłopoty Łyszczyńskiego zaczęły się od konfliktu z biskupem Janem Stanisławem Witwickim. Ten zarzucił filozofowi, że nie miał prawa żenić się z Jadwigą Żelichowską ze względu na zbyt duże pokrewieństwo. Domagał się unieważnienia małżeństwa, na co usłyszał, że wara biskupowi od rodziny, za co został ekskomunikowany. Los Łyszczyńskiego przypieczętował donos dłużnika, Jana Kazimierza Brzoski, który nie chciał Łyszczyńskiemu zwrócić pożyczonych pieniędzy. Ukradł mu też rękopis traktatu "De non existentia Dei" (O nieistnieniu Boga), który stał się podstawą oskarżenia i skazania szlachcica na śmierć 30 marca 1689 r.

Urząd miejski wyraził zgodę na ulokowanie w obszarze placu Żołnierza Polskiego tablicy upamiętniającej patrona ateistów, Kazimierza Łyszczyńskiego.

- Bardzo nas cieszy decyzja prezydenta, ale nie do końca rozwiewa obawy - mówi Tomasz Dalski, prezes Ogólnopolskiego Ruchu Ateistyczno-Lewicowego. - A to z tego względu, że już raz spółka miejska, Zakład Usług Komunalnych, kategorycznie odmówił zgody na umieszczenie tablicy w przestrzeni miasta. Mam nadzieję, że tym razem nie jest to chwyt polityczny dla "uspokojenia nastrojów", a ostateczna decyzja pana prezydenta.

Ateiści zaproponowali cała listę miejsc, gdzie tablica mogłaby spocząć i gdzie chcieliby zbierać się obchodząc rocznicę śmierci swojego patrona.

- Skoro w Szczecinie są miejsca, które mogą czcić osoby w wierze katolickiej, to dlaczego z tak dużą niechęcią podchodzi się do nas, ateistów - pyta Dalski. - Konstytucja zapewnia Polakom równość światopoglądową, nie można więc wyróżniać tylko jednych, bo to rodzi niepotrzebne niepokoje społeczne.

- Możliwa jest lokalizacja tablicy w nawierzchni Placu Żołnierza na wysokości Klubu 13 Muz - informuje o decyzji magistratu Tomasz Klek z biura prasowego, ale jednocześnie zaznacza, że musi na to wyrazić zgodę Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego oraz konserwator zabytków.
Tłumaczy też, dlaczego wcześniej odmówiono ateistom lokalizacji na placu Mickiewicza, o co wnosili na początku.

- Plac jest wpisany do rejestru zabytków, stanowi zamkniętą kompozycję zieleni i ma już swojego patrona.

- Proponowaliśmy ten plac, gdyż Adam Mickiewicz był ateistą, co się przemilcza, bo to wieszcz narodowy - mówi Tomasz Dalski, prezes Ogólnopolskiego Ruchu Ateistyczno-Lewicowego. - Rozumiemy opór, aby tablica nie została wyeksponowana w alei Jana Pawła II, co mogłoby rodzić napięcia, ale Mickiewicz z Łyszczyńskim pasowaliby obok siebie. Skoro jednak nie można inaczej, wierzymy, że ZDiTM nie będzie robił trudności z Aleją Kwiatową.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński