Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Artyści przeciw nienawiści: Doda organizuje koncert, gwiazdy żegnają Pawła Adamowicza. Zabójstwo wstrząsnęło nie tylko sceną polityczną

Leszek Rudziński
Dorota "Doda" Rabczewska organizuje koncert "Artyści przeciw nienawiści"
Dorota "Doda" Rabczewska organizuje koncert "Artyści przeciw nienawiści" fot. Sylwia Dąbrowa
Śmierć prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, wstrząsnęła nie tylko jego rodzinnym miastem, ale i całą Polską. Wielu miastach na terenie kraju zorganizowano marsze przeciwko przemocy. Wszyscy politycy solidarnie potępili zamach, a artyści zapowiedzieli wspólny koncert, będący reakcją na rozprzestrzenianie się mowy nienawiści.

Nie stygną emocje związane ze śmiercią prezydenta Gdańska Pawła Adamowicz, który 13 stycznia został trzykrotnie ugodzony nożem podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Na początku czwartkowego posiedzenia Sejmu posłowie uczcili minutą ciszy pamięć zabitego prezydenta. Później z mównicy sejmowej głos zabrał lider PO Grzegorz Schetyna. Podkreślił, że Pawła Adamowicza „zabiła nienawiść, nienawiść obłąkana, nienawiść dobrze zorganizowana”. - Nienawiść, która była przeciwko człowiekowi, który razem z tysiącami gdańszczan, budował swoje wielkie, dumne miasto. Ale także nienawiść, która była przeciwko człowiekowi, który zrazem z milionami Polaków tak mocno angażował się w Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. To właśnie wtedy w niedzielę wieczorem, Paweł, tak jak my wszyscy puszczaliśmy światełko do nieba, zanim to światło do nieba dotarło, dotarła do niego także jego dusza. Wtedy powiedział, to jest cudowny czas, czas dzielenia się dobrem i zawsze to będziemy pamiętać – mówił Schetyna.

Dzień po tragicznym wydarzeniu, podczas gdańskiego finału WOŚP, w wielu polskich miastach, między innymi w Gdańsku, Krakowie, Poznaniu i Katowicach zorganizowano wiece poświęcone pamięci prezydenta. Na manifestacje przyszły tysiące osób. W Warszawie pod hasłem „Stop nienawiści” odbyła się demonstracja pod Pałacem Kultury i Nauki. Pojawił się na niej prezydent stolicy Rafał Trzaskowski, ale również politycy z różnych ugrupowań. Śmierć prezydenta Pawła Adamowicza upamiętniono minutą ciszy. Wiele osób przyniosło znicze, które zapalano na placu Defilad w pobliżu wejścia do Teatru Dramatycznego.

Z kolei wieczorem w warszawskiej archikatedrze odbyła się msza w intencji Pawła Adamowicza. Obecni byli na niej, między innymi prezydent Andrzej Duda z małżonką, premier Mateusz Morawiecki, wicepremier Beata Szydło, wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki, marszałek Senatu Stanisław Karczewski, minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński oraz szef MON Mariusz Błaszczak.

W tym samym czasie w Gdańsku tysiące mieszkańców zebrało się pomniku Neptuna na Długim Targu, aby złożyć hołd wieloletniemu prezydentowi miasta. Wśród nich byli: szef Rady Europejskiej Donald Tusk, wiceprezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdyni Wojciech Szczurek, wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz i były prezydent Lech Wałęsa. Pamięć Adamowicza uczczono minutą ciszy. Podczas wiecu odbyła się modlitwa ekumeniczna, zaś na zakończenie wiecu puszczono utwór „The sound of silence” z repertuaru Simon and Garfunkel w wykonaniu Disturbed, który gdańszczanie wysłuchali w milczeniu.
Prezydent Andrzej Duda oświadczył, że dzień pogrzebu Pawła Adamowicza – odbędzie się on w sobotę – będzie dnie żałoby narodowej. Prezydent Gdańska spocznie w Bazylice Mariackiej. Pogrzeb będzie organizowany przez miasto Gdańsk przy udziale rodziny prezydenta. Natomiast od czwartku od godziny 17:00 przez dobę w Europejskim Centrum Solidarności wystawiona będzie trumna Adamowicza.

Tragiczną śmierć prezydenta Gdańska odnotowały także zagraniczne media. BBC informację o ugodzeniu Adamowicza opublikowało na pierwszej stronie. O sprawie napisały także m.in. The New York Times, El Pais, The Washington Post, Haaretz.

W Polsce od 1924 r. do 16 lutego 2019 r. 28-krotnie ogłaszano żałobę narodową, aby w ten sposób uczcić pamięć ofiar katastrof i klęsk żywiołowych lub oddać hołd wybitnym postaciom życia publicznego, których śmierć była ciosem dla społeczeństwa. W galerii przypominamy zdarzenia z czasów III RP, po których ogłaszano żałobę narodową ------>

Katastrofy i inne tragiczne wydarzenia, po których w Polsce ...

Zabójstwo prezydenta Gdańska jako „wielką tragedię” określili zgodnie wszyscy czołowi politycy.

„Pan Prezydent Paweł Adamowicz odszedł. Łączę się żalu i modlitwie z Jego Najbliższymi, Przyjaciółmi i wszystkimi Ludźmi dobrej woli. Proszę Pana Boga o wsparcie dla Rodziny Zmarłego. Wrogość i przemoc przyniosła najtragiczniejszy skutek i ból. Nie wolno nam się z tym pogodzić” – napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda.

„Zabójstwo Prezydenta Pawła Adamowicza jest dla nas wszystkich ogromną tragedią. To wielkie zło, które budzi potępienie, wielki smutek i żal. Najgłębsze wyrazy współczucia dla pogrążonej w rozpaczy Rodziny. Pokój Jego duszy”– oznajmił premier Mateusz Morawiecki.

„Pawle, nigdy o Tobie nie zapomnimy. Żegnaj, Przyjacielu” – napisał z kolei w mediach społecznościowych szef Rady Europejskiej Donald Tusk.

Prezydenta Gdańska wspominali także politycy zagranicznych ugrupowań. „Paweł Adamowicz był przyjacielem Ukrainy i Ukraińców. Współpracował z burmistrzami ukraińskich miast, dzielił się swoimi doświadczeniami z zarządzania, a także dbał o rozwój gospodarczych i kulturalnych więzi między naszymi państwami” - nadpisali we wspólnym oświadczeniu współprzewodniczący ukraińskiej grupy parlamentarnej ds. współpracy z Polską Oksana Jurynec i Mykoła Kniażycki.

W akcję przeciwko przemocy włączyli się także artyści. Dorota „Doda” Rabczewska zaapelowała na Instagramie do rodzimych muzyków, by zjednoczyli się we wspólnym koncercie i w ten sposób wyrazili sprzeciw przeciwko hejtowi i mowie nienawiści. Doda przyznała, że do działania zmotywowała śmierć prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.

Na apel artystki odpowiedziało już wiele osób, między innymi: Katarzyna Nosowska, Grzegorz Hyży, Magda Steczkowska, Iwona Węgrowska, Cleo, zespół Rudimental i Sabina Jeszka.

Co więcej Doda zaprosiła do udziału w koncercie dwie piosenkarki, z którymi ma napięte relacje: Edytę Górniak i Justynę Steczkowską. Oznajmiła, że to jest najlepszy moment, by sobie wybaczyć.

Paweł Adamowicz (1965 - 2019)

Zakochany w Gdańsku. Dobry, życzliwy człowiek. Sylwetka Pawł...

TRAGICZNA ŚMIERĆ PAWŁA ADAMOWICZACZYTAJ WIĘCEJ

POLECAMY:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Artyści przeciw nienawiści: Doda organizuje koncert, gwiazdy żegnają Pawła Adamowicza. Zabójstwo wstrząsnęło nie tylko sceną polityczną - Portal i.pl

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński