Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Armia szuka ochotników i upraszcza proces rekrutacji, a nawet skraca czas szkolenia

OPRAC.:
Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Krótszy o 140 dni proces rekrutacji, możliwość aplikowania do Wojska Polskiego przez internet, Wojskowe Centra Rekrutacji, w których kandydaci w ciągu jednego dnia zrealizują wszystkie niezbędne formalności. To tylko niektóre ze zmian, które już dostępne są dla wszystkich tych, którzy swoją przyszłość planują związać z Wojskiem Polskim.

Ci, którzy są zainteresowani pracą w wojsku koniecznie muszą odwiedzić portal rekrutacyjny www.zostanzolnierzem.pl.

- Będzie to kolejna, obok ePUAP, elektroniczna forma aplikowania do wojska. Kandydat do służby wojskowej, który nigdy nie był w wojsku, maksymalnie w 14 dni od złożenia wniosku elektronicznego na portalu otrzyma informację, kiedy i w którym Wojskowym Centrum Rekrutacji ma się stawić, aby dopełnić formalności i przejść wymagane badania - mówi kapitan Piotr Raczyński z Wojskowej Komendy Uzupełnień w Szczecinie.

Nowością są też Wojskowe Centrum Rekrutacji, to miejsca, w których w maksymalnie 1 dzień kandydat do wojska (do korpusu szeregowych zawodowych lub terytorialnej służby wojskowej) odbędzie rozmowę kwalifikacyjną, rozmowę z psychologiem oraz będzie zbadany przez komisję lekarską. WCR powoływane będą na terenie kraju, w miejscach gdzie występuje duże zainteresowanie służbą wojskową. Do tej pory kandydaci na żołnierzy musieli przechodzić każdy z etapów rekrutacji osobno, niekiedy w innych miejscach i różnych terminach. W przypadku pozytywnej opinii specjalistów z Wojskowego Centrum Rekrutacji kandydat na żołnierza, tego samego dnia, otrzyma kartę powołania na szkolenie podstawowe (tzw. służbę przygotowawczą).

Spore zmiany zaszły w szkoleniu podstawowym, które potrwa maksymalnie 30 dni, a nie 90.

Armia szuka ochotników i upraszcza proces rekrutacji, a nawe...

- Skracamy szkolenie podstawowe tzw. służbę przygotowawczą zachowując jednocześnie najważniejsze elementy programu szkolenia, dla osób, które nigdy nie służyły w wojsku i nie składały przysięgi wojskowej - tłumaczy kpt. Piotr Raczyński. - Reforma zakłada również zwiększenie ich częstotliwości, tak aby skrócić okres oczekiwania chętnych. Dotychczas szkolenia odbywały się w trzech turnusach na rok. Teraz będzie ich więcej. Po pozytywnym zakończeniu szkolenia podstawowego i złożeniu przysięgi wojskowej – kandydat, już jako żołnierz, zostanie przeniesiony do rezerwy. Następnie zapoznany zostanie z wolnymi stanowiskami w wybranych jednostkach – w zależności, w której części kraju chciałby służyć jako żołnierz: zawodowy bądź terytorialnej służby wojskowej. Dodatkowo dowódcy będą mogli typować odpowiednich kandydatów na stanowiska do swoich jednostek już na etapie szkolenia.

Na co może liczyć nowy żołnierz?

Szeregowy zawodowy otrzyma 4110 złotych brutto, a młodszy chorąży 5090 zł brutto. Oprócz comiesięcznego uposażenia żołnierzowi zawodowemu przysługuje szereg dodatków, w tym także "trzynastka". Ma też prawo do zakwaterowania na czas pełnienia służby wojskowej. W sytuacji braku kwatery może ubiegać się o wypłatę świadczenia mieszkaniowego w wysokości 900 złotych.

ZOBACZ TEŻ: Tak mówią polscy żołnierze! Sprawdź, czy znasz wojskowy slang [QUIZ]

Zarobki w wojsku 2020. Ile zarabiają żołnierze? Oto najnowsze stawki: od szeregowca do generała. Jakie podwyżki w polskiej armii?

Nowe proponowane stawki uposażenia zasadniczego w wojskuZobacz też: Tak mówią w wojsku. Krótki test

Zarobki w wojsku 2021: ile zarabia się w armii? Oto najnowsz...

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński