MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Arkadiusz Kraska wychodzi na wolność. Ale to jeszcze nie koniec sprawy

Mariusz Parkitny
Mariusz Parkitny
W poniedziałek po godzinie 11 Sąd Najwyższy zgodził się na wstrzymanie wykonania kary Arkadiuszowi Krasce, skazanemu na dożywocie za podwójne zabójstwo w Szczecinie. To oznacza, że Kraska na wolności będzie czekał na decyzję, czy sąd uchyli mu wyrok dożywocia.

Decyzja sądu to sukces Prokuratury Regionalnej w Szczecinie i obrońcy Kraski.

Arkadiusz Kraska opuści areszt prawdopodobnie jeszcze w poniedziałek, jeśli dokumenty z sądu dotrą na czas do Aresztu Śledczego w Szczecinie.

Po południu przed szczecińskim aresztem zgromadzili się m.in. bliscy mężczyzny: rodzina i przyjaciele.

ZOBACZ TEŻ:

Mężczyzna siedzi w więzieniu od prawie 20 lat. Został skazany w 1999 r. w Szczecinie - za zabójstwo dwóch złodziei samochodów. Nigdy nie przyznał się do winy.

ZOBACZ TEŻ:

Komunikat Sądu Najwyższego:

"W dniu dzisiejszym (06.05) Sąd Najwyższy na posiedzeniu w Izbie Karnej, po rozpoznaniu wniosków prokuratora i obrońcy skazanego, postanowił wstrzymać wykonanie wobec Arkadiusza K. wyroku Sądu Apelacyjnego w Poznaniu z dnia 3 lipca 2001r., na podstawie którego utrzymano w mocy, co do orzeczonej kary dożywotniego pozbawienia wolności, wyrok Sądu Okręgowego w Szczecinie z dnia 7 marca 2001 r.

Obrońca skazanego Arkadiusza K. i prokurator 12 kwietnia br. wnieśli o wstrzymanie wykonania prawomocnego wyroku sądu odwoławczego, w związku z wniesionym w dniu 7 marca 2019 r. wnioskiem o wznowienie postępowania w sprawie Sądu Apelacyjnego w Poznaniu i uniewinnienie skazanego od przypisanych mu wyrokiem Sądu Okręgowego czynów przestępnych.

Według Sądu Najwyższego w niniejszej sprawie zachodzi obecnie wysokie prawdopodobieństwo, że dojdzie - w wyniku rozpoznania wniosku prokuratora - do uchylenia wyroków sądów I oraz II instancji, czego domaga się prokurator.

W uzasadnieniu Sąd Najwyższy podkreślił, że „nie przesądzając ostatecznego rozstrzygnięcia kwestii zasadności całości wniosku o wznowienie, zwłaszcza tak obszernego jak w niniejszej sprawie, należy podkreślić, że podnoszone w nim wielowątkowe zagadnienia natury faktycznej i prawnej, dotyczące szeregu powołanych dowodów we wskazanym piśmie procesowym, wskazują na trafność nadzwyczajnego środka zaskarżenia w aspekcie przede wszystkim żądania wydania orzeczenia pierwotnego w postaci uchylenia wskazanych na wstępie wyroków”.

W świetle powyższego stanowiska SN uznał, że dalsza izolacja penitencjarna skazanego Arkadiusza K. nie powinna być kontynuowana do czasu merytorycznego rozpoznania wniosku o wznowienie postępowania.

Termin rozpoznania wniosku prokuratora o wznowienie postępowania wyznaczony został na dzień 9 lipca br."

Czytaj również:

Tomasz Komenda już na wolności

Zbrodnia miłoszycka: Jest decyzja! Tomasz Komenda po 18 lata...

ZOBACZ TEŻ: Tomasz Komenda: Przez to, co się wydarzyło nie sypiam nocami i długo nie będę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński