Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Arendarski: Jeśli wierzyć statystykom, co roku z powodów zanieczyszczenia powietrza ubywa nam średniej wielkości miasteczko

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Czyste, zielone technologie mają nie tylko przyczynić się do niskoemisyjnej transformacji gospodarki, ale też do rozwoju jej potencjału.
Czyste, zielone technologie mają nie tylko przyczynić się do niskoemisyjnej transformacji gospodarki, ale też do rozwoju jej potencjału. Wojciech Matusik
Europejski Zielony Ład jest strategią Komisji Europejskiej, mającą na celu uzyskanie neutralności klimatycznej do 2050 r. Oznacza to, że do połowy wieku unijna gospodarka ma emitować tylko tyle gazów cieplarnianych, ile jest w stanie pochłonąć. - Trzeba sobie uświadomić, że z zieloną energią jesteśmy obecnie jak w 1997 roku z internetem. Jesteśmy na początku zmiany myślenia na ten temat- komentuje ekspert.

Eksperci podczas debaty Krajowej Izby Gospodarczej dyskutowali na temat planów polskich firm w zakresie uzyskania neutralności klimatycznej, a także szans i zagrożeń stojących na drodze do tego celu. Jak wskazano, polska gospodarka w dużej mierze wciąż opiera się na węglu, a jakość powietrza jest dramatycznie niska.

Z kolei Komisja Europejska zwraca uwagę, że technologie niskoemisyjne, takie jak energia słoneczna, energia wiatrowa, wychwytywanie i składowanie dwutlenku węgla, mają ogromny potencjał w zakresie ograniczenia emisji gazów cieplarnianych i przyczyniają się do dostarczenia czystej energii, tworzenia miejsc pracy, wzrostu gospodarczego i zmniejszenia zależności Europy od zewnętrznych dostawców energii.

- Tak jak 30 lat temu zostały zmienione zasady naszej gospodarki tak teraz, musimy się zmienić, musimy wziąć udział w nowym rozdaniu na rynku konkurencyjności. Musimy mieć gospodarkę, która przyciągnie kapitał i nowe rozwiązania technologiczne i nadąży za tym, co się dzieje w naszym regionie, jak również w Europie Zachodniej – mówił Andrzej Arendarski, Prezydent Krajowej Izby Gospodarczej.

Arendarski tłumaczy, że jeśli wierzyć statystykom, co roku średniej wielskości miasteczko, z powodów zanieczyszczenia powietrza, nam ubywa. - Musimy mieć świadomość, że przy tragicznej demografii, którą mamy, musimy się dodatkowo mierzyć z wysokim zanieczyszczeniem powietrza w Polsce. I to są główne wyzwania stojące zarówno przed polską gospodarką ale i polskim społeczeństwem – dodaje.

Eksperci zwracają uwagę, że Polsce trudno będzie zrealizować tę strategię z relatywnie małymi i rozproszonymi firmami energetycznymi. Ich zdaniem, plany konsolidacji największych polskich spółek energetycznych mają ułatwić ten proces i zminimalizować rozproszenie działań w obszarach inwestycji, prac badawczych oraz współpracy z partnerami w Europie, najczęściej dużymi międzynarodowymi koncernami. Powstanie dużego koncernu wydaje się koniecznością.

- W Polskim Ładzie niewiele się mówi o energetyce – ludzie się tym nie interesują, chociaż powinni- mówił Piotr Maciążek, ekspert od rynku paliwowo-energetycznego. - Unia Europejska, której jesteśmy członkiem, prowadzi określoną politykę klimatyczną i wszystkie polskie rządy, od PO-PSL po PiS, godziły się na zaostrzanie tej polityki, jesteśmy więc uczestnikiem tego systemu- przyznał.

Ekspert stwierdził, że alternatywę stanowi obecnie "polexit". Jego zdaniem polskie spółki albo sobie poradzą albo znikną. - Działania, podejmowane m.in. przez Orlen, trzeba pochwalić: zmiany się rozpoczęły, chociaż rząd oficjalnie jeszcze nie zadeklarował osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 r.- mówi.

Artur Bartoszewicz z rady naukowej Kolegium Analiz Ekonomicznych Szkoły Głównej Handlowej podkreślał, że najistotniejszym aspektem w podejmowanym procesie jest podnoszenie świadomości społeczeństwa. - Do tak ważnych decyzji publicznych należy podchodzić w sposób otwarty komunikacyjnie, przedstawiać jasno zyski i straty jakie mogą się pojawiać. Strona społeczna nie jest tak do końca źle nastawiona do procesów transformacji energetycznych, ale zwyczajnie nie wierzą drugiej stronie, że jest cokolwiek w stanie zrealizować i podnieść poziom nakładów na jakiekolwiek inwestycje energetyczne- tłumaczył.

Czyste, zielone technologie mają nie tylko przyczynić się do niskoemisyjnej transformacji gospodarki, ale też do rozwoju jej potencjału. Całkowita suma globalnych inwestycji w energię odnawialną osiągnęła w 2019 roku ponad 280 mld dolarów. Eksport z Polski urządzeń do wytwarzania energii, m.in. turbin wiatrowych i wodnych, czy paneli fotowoltaicznych wart był 300 mln dolarów, co stanowi zaledwie 0,3 proc. światowego eksportu. Polska dalej jest krajem najbardziej uzależnionym od węgla - energię w 70 proc. pozyskujemy z węgla, a Bełchatów jest największą elektrownią węglową w UE. Polskie gospodarstwa domowe zużywają prawie 90 proc. węgla spalanego w gospodarstwach w całej Unii.

- Trzeba sobie uświadomić, że z zieloną energią jesteśmy obecnie jak w 1997 roku z internetem. Jesteśmy na początku zmiany myślenia na ten temat. Świadomość koncernów, że czas gospodarki opartej na tradycyjnych źródłach energii się kończy, jest obecnie bardzo wysoka, widać więc, w którym kierunku ten trend zmierza– podkreślał Piotr Dubno, ekonomista.

Jak się okazuje, najwięcej osób deklaruje, że urlop będzie kosztował ich od 2,5 do 5 tys zł.

Wakacje 2021. Ile wydamy w tym roku na urlop i jak chcemy go...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Arendarski: Jeśli wierzyć statystykom, co roku z powodów zanieczyszczenia powietrza ubywa nam średniej wielkości miasteczko - Portal i.pl

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński