Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Archeolodzy w Stargardzie kopią głęboko w przeszłość

Grzegorz Drążek
Pracownicy Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Stargardzie odkrywają kolejne ślady świadczące o historii miasta. Właśnie rozpoczęli badania w kolegiacie NMP Królowej Świata.

Najnowsze badania prowadzone przez archeologów ze stargardzkiego Muzeum dotyczą kolegiaty Najświętszej Maryi Panny Królowej Świata na Starym Mieście w Stargardzie. Muzealnicy są przekonani, że odkrycia w tym miejscu będą historycznie bardzo cenne.

Badania w kolegiacie

Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Stargardzie na zlecenie parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Świata w Star-gardzie rozpoczęło badania dwóch kaplic w stargardzkiej kolegiacie. Z ziemi w tym miejscu wyłaniają się szczątki ludzkie, elementy drewnianych trumien, stalowe, dekorowane antaby - uchwyty, elementy strojów, między innymi różne guzy (zapięcia).

- Szczątki, jak zwykle, zostaną przebadane przez antropologa, dzięki czemu będziemy mogli określić wiek biologiczny zmarłych, płeć oraz ewentualne schorzenia, które zostawiły ślady na kościach - zapowiada Marcin Majewski, dyrektor MAH w Stargardzie. - Będziemy mogli też odtworzyć pewne elementy diety, związane ze wzrastaniem, bo szczególnie w okresie dorastania, niedobory pożywienia zostawiają ślady w kościach. Po tych analizach szczątki zostaną pochowane, tak jak wcześniejsze, w kaplicy mariackiej, w przygotowanej do tego krypcie. Tam zwiedzający mogą zobaczyć pod szklaną szybą trumnę, w której złożone zostały szczątki dawnych stargar-dzian pochowanych w kościele mariackim.

To bardzo istotne badania dla osób zajmujących się historią Stargardu. Jak mówi Marcin Majewski, w kryptach grzebalnych w kaplicach w kolegiacie chowani byli przedstawiciele dawnego stargardzkiego establishmentu. To mogła być szlachta, przedstawiciele rady miejskiej i różnych zrzeszeń, przede wszystkim z XVII i XVIII wieku.

Wykopy przy ulicy Włosienniczej

Są to kolejne, w ostatnim czasie badania archeologiczne, które pozwolą rzucić więcej światła na historię Stargardu. W 2015 roku rozpoczęły się prace przy ulicy Włosienniczej, także na Starym Mieście. Celem tych badań jest udokumentowanie dwóch dawnych parceli zabudowy, w tym rejonie miasta, przy skrzyżowaniu ulic Włosienniczej i Szewskiej.

- Prace mają za zadanie pokazać, jak wygląda stratygrafia, czyli dawna archeologia w tym miejscu po to, byśmy wiedzieli jak postępować w momencie gdy przyjdzie tu jakaś inwestycja - wyjaśniał na łamach Głosu Marcin Majewski.

Podczas tych badań odkryto pozostałości piwnic i podwórek, które funkcjonowały do 1945 roku. Archeolodzy wpadli też na trop nowożytnego warsztatu garncarskiego, który produkował między innymi kafle.

W poszukiwaniu kaplicy św. Jakuba

Stargardzcy muzealnicy mają za sobą także kilka etapów prac na terenie dawnej kaplicy i cmentarza św. Jakuba, na wyjeździe ze Stargardu, w rejonie wyspy drogowej przy ul. Gdańskiej, Skłodowskiej-Curie i Światopełka. Te badania prowadzone są przez MAH w Stargardzie i Katedrę Archeologii Uniwersytetu Szczecińskiego. W drugim sezonie badań, których celem jest odkrycie reliktów wybudowanej w XV wieku kaplicy św. Jakuba, latem 2014 roku, odkryto 118 grobów z XVIII wieku i jeden z XVI w. Świadczą one o istnieniu w tym miejscu cmentarza św. Jakuba, na którym chowani byli parafianie kościoła mariackiego w Stargardzie.

Wcześniej, bo w roku 2013, podczas pierwszego sezonu badań archeologicznych w tym rejonie Stargardu, natrafiono na fragmenty kości ludzkich i zwierzęcych, a także między innymi naczyń i butelek.

- W trakcie badań odsłonięto 75 grobów z 1 połowy XVIII wieku oraz kilkadziesiąt tysięcy przemieszanych kości ludzkich pochodzących ze zniszczonych lub naruszonych w wyniku ciągłego użytkowania niewielkiego obszaru cmentarza starszych pochówków - czytamy w sprawozdaniu z badań archeologicznych na stronie internetowej Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Stargardzie.

Wiele tajemnic czeka na odkrycie

Także w roku 2013 stargardzcy muzealnicy przeprowadzili badania późnośredniowiecznej działki mieszczańskiej na Starym Mieście. Przy ulicy Grodzkiej odkryto relikty architektury drewnianej. Natrafiono na pozostałości dwóch budynków.

- Odkryte relikty przy ulicy Grodzkiej w Stargardzie przyniosły kolejne informacje, które uzupełniają historię miasta - czytamy na stronie interne-towej MAH w Stargardzie. - Po lokacji Stargardu (w 1243 r. lub 1253 r.) nastąpiły zmiany urbanistyczne, które doprowadziły do podziału obszaru ówczesnego miasta na kwartały w układzie szachownicowym. Zaczęto następnie wydzielać parcele, a następnie je zagospodarowywać. Możemy domniemywać rozmaitych zmian związanych z przebudową budynków, jak i z wykorzystaniem elementów drewnianych, pierwotnie niekiedy o innym zastosowaniu. Obszar całego stargardzkiego Starego Miasta skrywa pod ziemią jeszcze wiele tajemnic, które czekają na odkrycie.

2. PZU Maraton Szczeciński za nami. Wygrali Paweł Kosek i Ew...

Gs24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński