MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Aquapark w Szczecinie. Banki chcą dać pieniądze na Fabrykę Wody. Kredyt będzie na ponad dwadzieścia lat

Mariusz Parkitny
Konsorcjum trzech banków chce udzielić kredytu na budowę aquaparku. W optymistycznym wariancie umowa z wykonawcą Fabryki Wody zostanie podpisana w trzecim kwartale. To oznacza, że roboty zaczęłyby się jeszcze w tym roku.

Władze miejskiej spółki, która odpowiada za powstanie wodnego parku rozrywki przy ulicy Sczanieckiej chcą ponad 315 mln zł kredytu.

- Wystąpiliśmy o przyznanie kredytu inwestycyjnego w wysokości 315 mln zł na finansowanie wartości netto inwestycji, oraz o kredyt obrotowy w wysokości 15 mln zł, żeby rozliczyć się z urzędem skarbowym z podatku VAT - mówi Piotr Zieliński, rzecznik Fabryki Wody.

Aquapark w Szczecinie. Fabryka Wody na ostatniej prostej. Wy...

Wpłynęła jedna wspólna oferta od konsorcjum trzech banków - PKO BP, Pekao, BGK. Kredyt miałby zostać udzielony na 21 lat, do 2040 roku. W najbliższych dniach rozpoczną się rozmowy dotyczące doprecyzowania warunków umowy, m.in. kwestii zabezpieczenia kredytu.

- Podpisanie umowy na kredyt będzie możliwe dopiero po przeprowadzeniu całego procesu uzyskania zgód korporacyjnych ze strony banków oraz ze strony spółki Fabryka Wody - dodaje Zieliński.

Dopiero po otrzymaniu finansowania zostanie oficjalnie wybrany wykonawca aquparku. Wszystko wskazuje na to, że kontrakt dostanie firma Alstal z Jacewa koło Inowrocławia. Budowę Fabryki Wody wyceniła na blisko 350 mln zł. To najtańsza ze złożonych w przetargu, choć i tak o prawie 40 mln zł większa, niż miasto planowało wydać na budowę Fabryka Wody (312 mln zł).

Aquapark w Szczecinie. Fabryka Wody ma być perełką, bo może ...

W wariancie optymistycznym zakończenie wszystkich procedur jest możliwe w trzecim kwartale roku.

- Zakładamy, że jeśli cały powyższy proces przebiegnie bez opóźnień, to wszystkie formalności związane z wyborem oferty na kredyt oraz podpisaniem umowy z wykonawcą inwestycji uda się zrealizować w trzecim kwartale tego roku - mówi Piotr Zieliński.

To oznacza, że prace na budowie zaczęłyby się pod koniec 2019 r. Wykonawca będzie miał 2,5 roku na zbudowanie aquaparku od chwili podpisania umowy. W optymistycznym wariancie obiekt zacząłby działać na przełomie 2021/2022r.

Fabryka Wody składać się ma z hali z basenami rekreacyjnymi i zjeżdżalniami, strefą basenu sportowego, strefą wellness i jednego z największych w kraju saunariów. Baseny oraz plaża mają być także w części zewnętrznej. Dodatkowo przewidziane zostały strefa sportowa oraz rozrywkowa z kręgielnią, stołami do bilarda, ścianką wspinaczkową, siłownią czy kortami do squasha. Jedną z cech charakterystycznych inwestycji jest również edukatorium. Znajdą się w nim przestrzenie ekspozycyjne oraz laboratoria, w których przeprowadzane będą eksperymenty naukowe związane z wodą.

Zadłużamy się

Aquapark zostanie sfinansowany z kredytu komercyjnego. Inwestycja nie jest na liście Wieloletniego Programu Rozwoju Szczecina, w ramach którego strategiczne zadania mogą liczyć na preferencyjny kredyt z Europejskiego Banku Inwestycyjnego. We wtorek na ten temat będą dyskutować radni z komisji budżetu. 28 maja radni zdecydują, czy zgodzić się na zaciągnięcie w tym banku 877 mln zł. Na liście najważniejszych zadań do 2023 r są: budowa węzła Łękno, III etap Trasy Północnej - budowa nowej ulicy od ul. Łącznej do ul. Szosa Polska, modernizacja dostępu drogowego do Portu w Szczecinie, budowa i przebudowa torowisk w Szczecinie, Szczecińska Kolej Metropolitalna, poprawa stanu technicznego obiektów oświatowych, przebudowa ul. Floriana Krygiera celem połączenia z A6, przebudowa stadionu Pogoni.

ZOBACZ TEŻ:

Aquapark w Szczecinie - Fabryka Wody. To będzie najnowocześn...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński