Lech Poznań - Błękitni Stargard 5:1. Piękny sen przerwany, ale po dogrywce [zdjęcia, wideo]

Aleksander Stanuch
Lech Poznań - Błękitni Stargard 5:1
Lech Poznań - Błękitni Stargard 5:1 FOT. WALDEMAR WYLEGALSKI/POLSKA PRESS
Drugoligowiec ze Stargardu żegna się z Pucharem Polski. Błękitni w Poznaniu pierwsi strzelili bramkę, ale potem długo grali w dziesiątkę i tracili kolejne bramki. Kolejorz w finale zagra 2 maja z Legią na Stadionie Narodowym w Warszawie. Zapis relacji na żywo: LECH POZNAŃ - BŁĘKITNI STARGARD
[polecany]12649410[/polecany]

Lech Poznań - Błękitni Stargard 5:1 (2:1, 3:1, 4:1)

Bramki: Arajuuri (34), Formella (44), Kownacki 2 (74, 106), Hamalainen (100) - Wojtasiak (19).

Lech: Gostomski - Kędziora, Arajuuri, Kamiński, Douglas - Linetty (73 Ubiparip), Trałka - Pawłowski (55 Jevtić), Hamalainen, Keita (27 Formella) - Kownacki.

Błękitni: Ufnal - Kosakiewicz, Liśkiewicz, Pustelnik, Wawszczyk - Fadecki (95 Inczewski), Poczobut, Wojtasiak (66 Wiśniewski), Flis, Gutowski - Gajda (31 Baranowski).

żółte kartki: Kownacki, Keita, Formella, Jevtić - Kosakiewicz.

czerwona kartka: Kosakiewicz (28).

sędziował: Gil (Lublin).

Kibice pojechali 40. autokarami. "Awansują nasi!" [ZDJĘCIA, WIDEO] »

Gospodarze nie chcieli tracić czasu i już w 2. minucie mogli objąć prowadzenie, ale strzał Pawłowskiego minął bramkę Ufnala. Po chwili golkiper Błękitnych wybronił uderzenie Kamińskiego. Początek był bardzo nerwowy w wykonaniu gości, ale przetrwali najgorsze chwile.

W 19. minucie to zawodnicy Krzysztofa Kapuścińskiego objęli prowadzenie. Fadecki z łatwością ograł Arajuuriego, wyłożył piłkę Wojtasiakowi, a ten pięknym strzałem pod poprzeczkę pokonał Gostomskiego. Jednak nie wszystko układało się po myśli Błękitnych, ponieważ w 28. minucie Łukasz Kosakiewicz obejrzał drugą żółtą kartkę. To była kluczowa sytuacja w całym meczu. Trener Kapuściński był zmuszony do zdjęcia z boiska Gajdy i wprowadzenia w jego miejsce Baranowskiego.

Pięć minut później Arajuuri odkupił swoje winy przy stracie gola i doprowadził do wyrównania. Uderzył piłkę idealnie głową i wlał nadzieję w serca kibiców gospodarzy. Po czerwonej kartce Błękitni cofnęli się całkowicie, a Lech cały czas napierał.

Powspominajmy! Błękitni Stargard - Lech Poznań 3:1. To nie żart primaaprilisowy! Wygraliśmy z wicemistrzem Polski! [zdjęcia]

Gospodarze dopięli swego tuż przed przerwą. Linetty świetnie dograł w pole karne do Formelli, który z bliskiej odległości pokonał Ufnala.

Drugą połowę Lech rozpoczął spokojniej, nie rzucał się do szaleńczych ataków, jakby piłkarze wiedzieli, że prędzej czy później uda im się strzelić kolejnego gola. Gracze Macieja Skorży dochodzili do pozycji strzeleckich, a gra Błękitnych z minuty na minutę wyglądała coraz gorzej.

Każde wyjście gości na połowę Lecha kończyło się stratą i groźną kontrą. W 67. minucie bliski strzelenia bramki był Tomasz Kędziora, który dobrze znalazł się w polu karnym, ale uderzył minimalnie niecelnie.

W 73. minucie Kolejorz dopiął swego. Hamalainen zagrał idealnie na głowę Kownackiego, który trafił do siatki Błękitnych. W końcówce regulaminowego czasu gry goście starali się strzelić drugiego gola, ale nie zdołali oddać celnego strzału. W ostatnich minutach zawodnicy trenera Kapuścińskiego po prostu słaniali się na nogach, ale ostatecznie dotrwali do dogrywki. Przewaga gospodarzy była miażdżąca, szczególnie w posiadaniu piłki - 78-22 proc.

Od początku dodatkowego czasu gry Lech kontynuował grę pozycyjną, która dziś funkcjonowała o niebo lepiej niż przed tygodniem. W 100. minucie Hamalainen wykorzystał błąd defensywy Błękitnych przy rzucie rożnym i z bliska pokonał Ufnala.

Minutę po zmianie stron awans przypieczętował Kownacki, który pewnie wykorzystał dośrodkowanie Formelli ze skrzydła. Już stało się jasne, że to Lech zagra w stolicy z Legią Warszawa w wielkim finale.

Kibicom Błękitnych pozostaje podziękować zawodnikom, którzy swoją grą zyskali szacunek w całej Polsce i bez wątpienia są jedną z największych niespodzianek w tym sezonie.

Jeszcze więcej zdjęć! >>>Wyjazd kibiców Błękitnych Stargard na mecz z Lechem Poznań