Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybory do Europarlamentu 2014. Relacja NA ŻYWO

archiwum
Eurowybory 2014.
Eurowybory 2014. archiwum
W niedzielę 25 maja wybieramy europarlamentarzystów. W Polsce głosować możemy od godz. 7 do godz. 21. Pierwsze wyniki możemy poznać po godz. 23.

Aktualizacja, poniedziałek, godz. 12.15

**Zobacz także:

Eurowybory 2014. A jednak Liberadzki ma mandat

**


Aktualizacja, poniedziałek, godz. 9.15

Znamy już wyniki z ponad 96 proc. komisji z województwa zachodniopomorskiego i lubuskiego (tworzymy jeden okręg wyborczy nr 13). Oto najnowsze dane.

**Czytaj więcej:

Eurowybory 2014: Jak wypadł okręg, region i duże miasta

**


Aktualizacja, poniedziałek, godz. 7.45

Z danych z prawie 98 procent komisji obwodowych wynika, że w Szczecinie Platforma Obywatelska zmiażdżyła konkurentów. Na PO glosowało prawie 43 procent wyborców, czyli 36 tysięcy osób.

**Czytaj więcej:

Eurowybory 2014: Zobacz, jak głosowaliśmy w Szczecinie

**


Aktualizacja, poniedziałek, godz. 7.01

Najnowsze wyniki z godz. 4.30 w naszym regionie wyglądają tak: PO zdobyła prawie 39 procent głosów. Na kandydatów Platformy glosowało ponad 100 tysięcy wyborców.

**Czytaj więcej:

Wyniki z 96 proc. obwodów w zachodniopomorskim: PO przed PiS i SLD

**


Aktualizacja, poniedziałek, godz. 6.44

Do europarlamentu dostały się PiS, PO, SLD, PSL i NP - wynika z danych PKW z 91 proc. komisji obwodowych. W porównaniu z sondażem Ipsos dla TVN24 i TVP opublikowanym tuż po wyborach do PE, PiS jest przed PO, a PSL - NP, ale bez zmian pozostaje rozkład mandatów.

**Czytaj więcej:

Wyniki z 91 proc. komisji. PiS minimalnie przed PO [wideo]

**


Eurowybory 2014. Radość i emocje w sztabach. Kto dostanie mandat [zdjecia]

Godz. 21. TVN opublikowało sondaż

PO - 32,8 proc.;
PiS - 31,8 proc.;
SLD - 9,6 proc.;
KNP J. Korwin-Mikkego - 7,2 proc.;
PSL - 7,0 proc. -

sondaż Ipsos dla TVN24 i TVP.

_____

Największa frekwencję w naszym okręgu zanotowano do tej pory w Rewalu. Do urn poszło 24,07 procent wyborców, czyli o prawie 8 procent więcej niż w całym kraju (16,91 proc.). Niezła frekwencja jest też w Dziwnowie (21,57 proc.) oraz w Dobrej (powiat policki) - 19.09 proc.

Rewal od wielu lat przoduje we frekwencji wyborczej.
W całym okręgu nr 13 (zachodniopomorskie i lubuskie) frekwencja wyniosła 14,48 procent.

Najnowsze dane o frekwencji - kliknij by zobaczyć >>>

Dane z godz. 17.30.

Kliknij poniżej by przeczytać więcej:

Pijany członek komisji obwodowej w Stuchowie

Mężczyzna miał 0,7 promila alkoholu. - Był po spożyciu alkoholu. Już nie pracuje w komisji - usłyszeliśmy w Delegaturze Krajowego Biura Wyborczego w Szczecinie.

Alkohol wyczuli od niego członkowie komisji i wyborcy. Zawiadomili policje.

To jak na razie najpoważniejszy incydent tej kampanii w naszym okręgu.

Znamy pierwszą frekwencję!

7, 31 procent to frekwencja w eurowyborach na godz. 12 w całej Polsce. Dane oficjalne podała Państwowa Komisja Wyborcza.

Eurowybory 2014 >>> FREKWENCJA w naszym regionie [szczegóły, grafika]

Szczecinianie głosują - na zdjęciu Olgierd Geblewicz, marszałek woj. zachodniopomorskiego

W naszym okręgu zachodniopomorsko-lubuskim frekwencja wyniosła 6,24 procent. W Szczecinie do urn poszło do 8,49 procent, w Gorzowie 7,26 procent a w Zielonej Górze 8,50 procent.

Największa frekwencja jest w Godziszowie (Janów Lubelski) 16,9 procent.

Wedlług PKW w naszym okręgu nie było do tej pory żądnych incydentów zakłócających glosowanie.
W Koninie przewodniczący komisji obwodowej miał 3 promile alkoholu.

Przypomnijmy. W wyborach do Europarlamentu Europejskiego wybieramy 51 posłów. Uprawnionych do głosowania jest 30, 333.357 mln wyborców. Do godz. 12 wydano 2, 218. 733 mln kart wyborczych.

W całym kraju glosowanie odbywa się w 25 909 tys. obwodowych komisji wyborczych.

Kolejne dane poznamy po godz. 17.30
_____

W południe minęła piąta godzina glosowania. W naszym okręgu wszystkie lokale wyborcze zostały otwarte punktualnie.

- Nie było opóźnień, nie ma też sygnałów o złamaniu ciszy wyborczej i zakłóceniach przebiegu głosowania - mówi Waldemar Gorzycki, dyrektor Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Szczecinie.

Małe zamieszenie było ok. godz. 11 przed komisją wyborczą na Warszewie. Kilkoro wyborców skarżyło się, że nie ma informacji o tym, gdzie mają głosować.

- W poprzednich wyborach glosowałam w siedzibie przedszkola. Teraz już obleciałam trzecią komisję i okazuje się, że moje miejsce głosowania jest w szkole po drugiej stronie w Warszewie - mówiła jedna z mieszkanek.

Przed lokalem na ul. Dubois pojawił się wyborca z butelką piwa. Nie doszło jednak do incydentu.
O godz. 13.30 Państwowa Komisja Wyborcza ogłosi frekwencję z godz. 12. Do tego czasu w mediach nie mogą się pojawiać żadne informacje o frekwencji.

W nocy z soboty na niedzielę doszło do włamania do przedszkola przy ul. Ceglanej w Szczecinie, gdzie jest siedziba komisji obwodowej nr 73. Sprawcy zbili szybę i weszli do pomieszczenia gospodarczego. Ale nie dotarli do pomieszczenia komisji obwodowej. Dlatego komisja rozpoczęła dziś pracę punktualnie. Sprawą włamania zajmuje się policja.

Godz. 12 - jest spokojnie, prezydent Szczecina oddał już swój głos

Na razie policja nie musiała nigdzie interweniować, wybory przebiegają bez zakłóceń - informuje Irena Kornicz z biura prasowego KW Policji w Szczecinie.

W Szczecinie część liderów partii, kandydatów na europosłów, prezydent Szczecina i marszałek województwa już głosowali.

W Liceum Integracyjnym, w lokalu wyborczym przy al. Wojska Polskiego głosował m.in. szef zachodniopomorskiego PiS, Joachim Brudziński, kandydat tej partii na europosła Marek Gróbarczyk z rodziną zjawił się w lokalu, umiejscowionym w Liceum Ogólnokształcące nr 4 przy ul. św. Kingi.

Marszałek Olgierd Geblewicz głosował w lokalu wyborczym przy ul. Dubois.
Piotr Krzystek, prezydent Szczecina oddał głos w lokalu przy ul. Szczecińskiej na Wrszewie.

Prezydent Szcecina - Piotr Krzystek - już zagłosował.

Godz. 9:30 GŁOSOWANIE PRZEBIEGA SPOKOJNIE: ZDARZYŁY SIĘ INCYDENTY

Głosowanie w wyborach do Parlamentu Europejskiego rozpoczęło się punktualnie o godz. 7 we wszystkich ponad 27 tys. lokali wyborczych i przebiega dotychczas spokojnie, choć zdarzyły się incydenty - poinformowała w niedzielę rano Państwowa Komisja Wyborcza. PKW poinformowało w niedzielę rano na konferencji prasowej, że najpoważniejszy incydent miał miejsce w Komisji Obwodowej nr 1. w Wicku, gdzie tuż przed otwarciem lokalu wyborczego jeden członek komisji próbował wrzucić do urny trzy karty do głosowania.

JAK GŁOSOWAĆ - poradnik

Przy urnie dostaniemy kartę wyborczą w postaci książeczki z listami i nazwiskami kandydatów. Znak X stawiamy tylko przy jednej osobie!

Przed obwodową komisją wyborczą trzeba będzie się wylegitymować dokumentem tożsamości ze zdjęciem. To może być dowód osobisty lub paszport. Gdy nasza tożsamość zostanie już ustalona, komisja wyda nam kartę wyborczą. Będzie miała formę książeczki zawierającej dziesięć stron. Na każdej są nazwiska kandydatów z dziesięciu komitetów wyborczych, które zarejestrowały się w naszym okręgu. Dziewięć komitetów wystawia po 10 kandydatów, a jeden - dziewięciu. Dlatego w wyborach okręgu nr 13 startuje łącznie 99 kandydatów.

I teraz najważniejsza uwaga. Głosujemy stawiając znak X tylko przy jednym nazwisku! Każde odstępstwo od tej zasady powoduje nieważność głosu.

GŁOSOWANIE W KRAJACH UNII EUROPEJSKIEJ

W większości krajów Unii Europejskiej, w tym w Polsce, w niedzielę odbywają się wybory do Parlamentu Europejskiego, podczas których wyłonionych zostanie 751 nowych eurodeputowanych. Najpóźniej - o godz. 23 - zamknięte zostaną lokale wyborcze we Włoszech.

W niedzielę jako pierwsi - o godz. 13 polskiego czasu - skończą głosować Belgowie. Dotyczy to tych obywateli, którzy oddadzą głos w tradycyjny sposób. Z kolei głosowanie elektroniczne potrwa do godz. 15.

O godz. 14 zakończą się wybory w Luksemburgu, a o godz. 17 w Austrii i na Cyprze. O godz. 18 zamknięte zostaną lokale wyborcze w Bułgarii, Niemczech i Grecji. We Francji głosowanie dobiegnie końca o godz. 18, choć decyzją prefektury może ono być przedłużone do godz. 20. W Chorwacji, Estonii, Finlandii, Słowenii, na Litwie i Węgrzech wybory potrwają do godz. 19.

O godz. 20 zamknięte zostaną lokale w Danii, Portugalii, Rumunii i Hiszpanii. Do godz. 21 trwać będzie głosowanie w Szwecji i Polsce. Najdłużej wybory potrwają we Włoszech, gdzie zakończą się one dopiero o godz. 23.

Uprawnionych do głosowania w trwających od czwartku wyborach do Parlamentu Europejskiego jest blisko 400 mln mieszkańców 28 krajów UE. Jako pierwsi do urn poszli mieszkańcy Holandii i Wielkiej Brytanii. W piątek głosy oddali Irlandczycy; rozpoczęło się też dwudniowe głosowanie w Czechach.

W sobotę do urn poszli mieszkańcy Malty, Łotwy i Słowacji, a także mieszkańcy francuskich posiadłości zamorskich - Gwadelupy, Martyniki, Gujany Francuskiej, Saint-Martin, Saint-Barthelemy, Saint-Pierre i Miquelon oraz Polinezji Francuskiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński