MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Aplikacja Ratunek zwiększa bezpieczeństwo w górach i nad morzem. Sprawdź, jak może pomóc w sytuacji zagrożenia lub wypadku

Emil Hoff
Emil Hoff
Przed wyjazdem na wakacje lub urlop w góry, nad morze albo jezioro, każdy odpowiedzialny turysta powinien zainstalować na swoim telefonie bezpłatną aplikację "Ratunek".
Przed wyjazdem na wakacje lub urlop w góry, nad morze albo jezioro, każdy odpowiedzialny turysta powinien zainstalować na swoim telefonie bezpłatną aplikację "Ratunek". Halina Kraczyńska / Polska Press, zdjęcie ilustracyjne z 2008 r.
Aplikacja Ratunek powstała z myślą o zwiększeniu bezpieczeństwa polskich turystów i podróżników tam, gdzie wypadki zdarzają się najczęściej: w górach, nad morzem i na jeziorach. Jeśli planujesz aktywny wypoczynek w czasie urlopu lub wakacji, zainstaluj na telefonie aplikację Ratunek. W ten sposób zadbasz o bezpieczeństwo swoje i bliskich. Sprawdź, jak to działa.

Spis treści

Aplikacja Ratunek zwiększa bezpieczeństwo na urlopie i wakacjach

Każdego roku zażywamy odpoczynku w górach, nad morzem, na rzekach i jeziorach. Niestety, zdarza się, że przez nieuwagę lub pechowy splot okoliczności wakacyjna sielanka zmienia się w realne zagrożenie zdrowia i życia.

Wypadki chodzą po ludziach, ale można wiele zrobić, by zminimalizować ryzyko wystąpienia zagrożenia i wypadku na wakacjach. Temu służy aplikacja Ratunek, która jako jedyna ze wszystkich dostępnych apek turystycznych i podróżniczych cieszy się oficjalną aprobatą Górskiego, Tatrzańskiego, Wodnego i Mazurskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (GOPR, TOPR, WOPR i MOPR). Została też sprzężona z systemem zawiadamiania o wypadku.

Jak działa aplikacja Ratunek?

Aplikacja Ratunek wyręcza Cię w sytuacjach zagrożenia, a więc największego stresu, kiedy pamięć i koncentracja może zawieść nawet najlepiej przygotowanego turystę. Kiedy dzieje się coś złego, kiedy ktoś odnosi obrażenia lub nagle zdajemy sobie sprawę z tego, że nie wiemy, gdzie jesteśmy ani jak wrócić do hotelu czy schroniska, często wpadamy w panikę i mamy problem z uspokojeniem myśli i przypomnieniem sobie ważnych faktów, takich jak numery na pogotowie ratunkowe.

Właśnie w takich sytuacjach pomaga aplikacja Ratunek. Wystarczy ją uruchomić, by Twój telefon automatycznie połączył się z odpowiednim numerem ratunkowym (w górach TOPR lub GOPR, nad wodą WOPR lub MOPR). Aplikacja działa na terenie całej Polski, we wszystkich pasmach górskich i obszarach kąpielisk morskich i śródlądowych.

Aplikacja Ratunek automatycznie przesyła także do ratowników dokładną lokalizację Twojego telefonu. W telefonach z systemem Android dzieje się to jeszcze w trakcie rozmowy z ratownikiem, w systemach iOS lub Windows tuż po rozmowie. Dzięki temu pomoc zostanie wysłana w odpowiednie miejsce, nawet jeśli sam nie masz pojęcia, gdzie się znajdujesz.

Dodatkowo w Książeczce Medycznej w aplikacji „Ratunek” możesz zapisać ważne informacje o swoim stanie zdrowia, grupie krwi, stałych dolegliwościach, przyjmowanych lekach, alergiach, niepełnosprawności i wszelkich innych danych, które mogą okazać się bardzo przydatne ratownikom, udzielającym Ci pomocy. Informacje z aplikacji zostaną automatycznie przekazane ratownikom w czasie zgłaszania wypadku.

Książeczka Medyczna w aplikacji umożliwia też podanie numeru osoby, z którą w razie wypadku należy skontaktować się w pierwszej kolejności.

Jak użyć aplikacji Ratunek?

W razie zagrożenia lub wypadku aplikacja Ratunek pozwala wezwać profesjonalną pomoc za pomocą ledwie kilku dotknięć ekranu telefonu.

  1. Najpierw należy wybrać ogólną lokalizację miejsca wypadku: góry lub wodę. Dzięki temu aplikacja połączy się z odpowiednimi służbami ratunkowymi.
  2. Po ponownym dotknięciu telefon prześle ratownikom Twoją lokalizację z dokładnością do 3 metrów. Aby tak się stało, w telefonie musi być uruchomiona funkcja lokalizowania GPS. Jeśli nie jest, aplikacja Ratunek przekieruje Cię do odpowiedniego miejsca w ustawieniach urządzenia, gdzie można włączyć lokalizację.
  3. Następnie wystarczy dotknąć ekranu trzy razy, by połączyć się z automatycznie wybranym numerem do TOPR lub GOPR (w górach) albo WOPR lub MOPR (nad wodą). UWAGA! Bez nawiązania kontaktu z ratownikami zgłoszenie nie zostanie uznane za ważne.

Z instrukcją obsługi można zapoznać się na oficjalnej stronie internetowej aplikacji Ratunek.

Jakie korzyści daje aplikacja Ratunek?

Dzięki aplikacji Ratunek nie musisz przypominać sobie numerów alarmowych, martwić się, który z nich wybrać, a także dokładnie określać swojej pozycji w czasie zgłaszania wypadku. To bardzo istotne w sytuacjach zagrożenia, gdy koncentracja i pamięć mogą Cię zawieźć.

Aplikacja pozwala ratownikom szybko Cię zlokalizować, w razie czego przekazuje także informacje o przemieszczaniu się telefonu, stanie jego baterii i umożliwia stały kontakt telefoniczny z ofiarą wypadku.

Jak pobrać aplikację Ratunek?

  • Na telefony z systemem Android aplikację Ratunek można pobrać ze sklepu Google Play.
  • Na telefony z systemem iOS aplikację pobiera się przez App Store
  • Na telefony z systemem Windows aplikacją pobiera się przez Windows Store

Sprawdź również:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Aplikacja Ratunek zwiększa bezpieczeństwo w górach i nad morzem. Sprawdź, jak może pomóc w sytuacji zagrożenia lub wypadku - Strona Podróży

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński