Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Apetyt na smak tradycyjny

red
Zachodniopomorskie uprawy pszenicy
Zachodniopomorskie uprawy pszenicy
Zachęcamy do kulinarnych poszukiwań lokalnych dań i smakołyków, które mogą znaleźć się na Liście Produktów Tradycyjnych i podpowiadamy jak uzyskać taki wpis.

Bogactwo w sercu i na talerzu

Pomorze Zachodnie słynie z pysznych miodówZdjęcie uprawy pszenicy rejon chojnyZachodniopomorskie uprawy pszenicy
Pomorze Zachodnie słynie z pysznych miodów

Zdjęcie uprawy pszenicy rejon chojny

Zachodniopomorskie uprawy pszenicy

Pomorze Zachodnie słynie z pysznych miodów

Zdjęcie uprawy pszenicy rejon chojny

Zachodniopomorskie uprawy pszenicy

Każdy z nas może wskazać produkty lub potrawy, które serwowane odświętnie lub na co dzień, niezmiennie zachwycają smakiem, zapachem i ciekawym sposobem przyrządzania. Przygotowywane według receptur mam i babć, tworzą atmosferę świąt, powodują, że czujemy się jak w domu, przywołują najlepsze wspomnienia. - Na Pomorzu Zachodnim wszyscy skądś przyjechaliśmy, każdy z nas przywiózł różną kulturę, wniósł swoją cegiełkę do kolorytu regionu. Jesteśmy mieszanką osobowości i stylów i ta wielokulturowość oraz wielosmakowość tworzy naszą siłę - mówi Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz. Receptury przekazywane z pokolenia na pokolenie, warto pielęgnować, zwłaszcza gdy na sklepowych półkach coraz trudniej o produkty wolne od konserwantów i sztucznych barwników. Jednym ze sposobów ratowania naszych lokalnych przepisów od zapomnienia może być Lista Produktów Tradycyjnych, prowadzona od jedenastu lat przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Województwo zachodniopomorskie może pochwalić się 33 przysmakami, które znalazły się w ogólnopolskim zestawieniu.

Receptura godna ministerialnej listy

Zachodniopomorskie uprawy pszenicy
Zachodniopomorskie uprawy pszenicy

Zachodniopomorskie uprawy pszenicy

Ogórek kołobrzeski, miód drahimski, nalewka ze śliwek z Dębiny i wino ze śliwek to produkty, które jako pierwsze z Pomorza Zachodniego otrzymały wpis na ministerialnej liście. Od tego czasu, czyli od roku 2006, lista stale poszerza się o nowe przysmaki. - To efekt naszego wysiłku wkładanego w promocję regionalnych kulinariów, wspierania aktywności samych wytwórców oraz coraz większej świadomości o bardzo ważnej roli tradycji kulinarnej w budowaniu tożsamości mieszkańców regionu - zauważa marszałek Olgierd Geblewicz. Wszystkie produkty i potrawy docenione wpisem mają wspólny mianownik - są wytwarzane według tradycyjnych metod produkcji, wykorzystywanych od co najmniej 25 lat oraz stanowią element tożsamości danej społeczności i regionu. Stąd na ministerialnej liście znajdziemy całą paletę smaków - od produktów mięsnych (pasztety, szynki, kiełbasy) przez różnego rodzaju miody, wyroby piekarnicze i cukiernicze po napoje, także te alkoholowe. Najsilniejszą reprezentacją województwa zachodniopomorskiego są z pewnością produkty rybołówstwa, miody, wyroby piekarnicze i cukiernicze oraz warzywa i owoce. W dziesięciu kategoriach wskazanych przez ministerstwo możemy odnaleźć jeszcze nieodkryte smaki Pomorza Zachodniego na LPT. Należą do nich produkty mleczne oraz oleje i tłuszcze.

Od czego zacząć?

O wpis na ministerialną listę może wystąpić producent danego specjału. Mogą to być osoby prywatne, prawne czy jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, takie jak koła gospodyń wiejskich. W tym celu należy zgłosić się do danego Urzędu Marszałkowskiego. W województwie zachodniopomorskim takie wnioski przyjmuje i sprawdza Wydział Rolnictwa i Rybactwa. Pracownicy wydziału udzielają szczegółowych informacji dotyczących warunków otrzymania wpisu, wyjaśniają jak przygotować wniosek, prowadzą także szkolenia w regionie, wydają bezpłatny katalog, prezentujący wszystkie tradycyjne smakołyki Pomorza Zachodniego.
Z wpisanymi do tej pory produktami z naszego regionu można zapoznać się na stronie internetowej Urzędu Marszałkowskiego kliknij tutaj
Lista produktów tradycyjnych według województw kliknij tutaj
Wpis produktów na Listę Produktów Tradycyjnych odbywa się na podstawie ustawy z dnia 17 grudnia 2004 r. o rejestracji i ochronie nazw i oznaczeń produktów rolnych i środków spożywczych oraz o produktach tradycyjnych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński