MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Apel lekarzy rodzinnych ze Szczecina: Nie łamcie prawa! L4 nie jest dla zdrowych

SZW
Lekarze rodzinni apelują, aby osoby zdrowe nie przychodziły osobiście po zwolnienia lekarskie, czy zwolnienia na opiekę nad zdrowym dzieckiem, które obecnie nie może chodzić do szkoły. W dobie pandemii lekarze nie mogą tracić czasu. Ponadto wystawianie takich zwolnień jest nadużyciem.

Do mieszkańców, pracodawców, rodziców w imieniu lekarzy apel skierowała dr Wiesława Fabian, Konsultant Wojewódzki w zakresie medycyny rodzinnej.

"Zwracamy się do pracowników, pracodawców i pracowników Stacji Sanitarnoepidemiologicznych, aby nie kierowali do nas zdrowych osób po „wypisanie” zwolnień lekarskich z pracy.

Wyjaśniamy, że osoby kwalifikowane przez Sanepid do kwarantanny domowej są osobami zdrowymi. O obowiązku kwarantanny decyzję podejmuje Sanepid i wydaje pisemną decyzję administracyjną, która jest podstawą do zwolnienia pracownika przez pracodawcę z wykonywania pracy (zwolnienie lekarskie jest niepotrzebne!).

ZOBACZ TEŻ:

Lekarze nie mają prawa wystawiać L4 zdrowym osobom

Pracodawcy nie mają prawa kierować swoich zdrowych pracowników do lekarza po zwolnienia lekarskie z pracy. Lekarze nie mają prawa wystawiać zwolnień z pracy osobom zdrowym!

Podobna sytuacja jest w przypadku opieki nad zdrowymi dziećmi. Tu też lekarze nie wystawią zwolnień „na opiekę”, ponieważ opiekę (zwolnienie lekarskie z pracy) wypisuje się wyłącznie wtedy, gdy dziecko jest chore i wymaga w tym czasie opieki rodzica bo nikt inny nie może jej zapewnić. Nieczynna szkoła, do której dziecko uczęszcza na co dzień to nie jest powód do zwolnienia lekarskiego.

ZOBACZ TEŻ:

Nie łammy prawa!

Prosimy więc wszystkich wyżej wymienionych o nie łamanie prawa i nie nakłanianie nas lekarzy do tego samego! Apelujemy, aby wszyscy w tej trudnej sytuacji stosowali się do regulacji prawnych!

Od kilku dni każdy lekarz rodzinny poświęca czas tłumacząc to dziesiątkom osób dziennie, zamiast skupić się na udzielaniu porad telefonicznych osobom chorym i przyjmowaniem pacjentów chorych zakwalifikowanych po poradzie telefonicznej.

Lekarze nie mogą tracić cennego czasu w dobie pandemii na prowadzenie takich indywidualnych rozmów z pracownikami. Proszę nam pomóc. Będzie nam łatwiej przetrwać okres pandemii!" - czytamy w apelu dr Wiesławy Fabian.

ZOBACZ TEŻ:

W obliczu epidemii koronawirusa kto tylko może, powinien zostać w domu. Łatwo mówić, ale jak przetrwać dwa tygodnie z rodziną pod jednym dachem? Podpowiadamy, jak zorganizować czas kwarantanny.

Jak przetrwać dwa tygodnie z rodziną i nie zwariować? Kwaran...

WIDEO: Kwarantanna. Za nieprzestrzeganie tych zasad grozi kara

ZOBACZ TEŻ:

Jak odbyć kwarantannę? Za nieprzestrzeganie tych zasad grozi kara


Ważne numery telefonów:

  • COVID-19 - CAŁODOBOWY NUMER ALARMOWY - 091 434 04 37

  • INFOLINIA MSZ WS. PRZEKRACZANIA GRANIC - 022 523 88 80

  • NFZ - TELEFONICZNA INFORMACJA PACJENTA - 24H - 800 190 590

  • ZUS - DODATKOWE LINIE TEMATYCZNE - 022 560 16 00


ZOBACZ TEŻ:

Sklepy wprowadzają specjalne zasady obsługi klientów.Zdjęcia otrzymaliśmy od internautów.

Sklepy wprowadzają specjalne zasady obsługi klientów. Ograni...

CZYTAJ TEŻ:

CZYTAJ TEŻ:

ZOBACZ TEŻ:

Głodny? Zostań w domu dowieziemy! Sprawdź, które lokale gast...


🔔🔔🔔

Pobierz bezpłatną aplikację GS24.pl i bądź na bieżąco!
Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy do niej zakładkę, w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią koronawirusa.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania.


Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński