MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Antykoncpecja może nam pomóc

(ak)
Radek Koleśnik
O antykoncepcji rozmawiamy z Marleną Kościjańską, lekarzem ginekologiem- położnikiem.

- Czy poleca pani antykoncepcję hormonalną swoim pacjentkom?
- Oczywiście polecam, ponieważ antykoncepcja pozwala kobietom świadomie kierować swoim życiem i unikać niepotrzebnego stresu.

- Dużo jednak mówi się o niebezpieczeństwach związanych z antykoncepcją hormonalną?
- Dlatego właśnie w doborze metody najlepszej dla kobiety tak ważna jest współpraca lekarza i pacjentki. Nie każda kobieta może stosować każdą metodę antykoncepcji. Na rynku farmaceutycznym mamy tak wiele różnych środków, że naprawdę jest w czym wybierać. Czasem potrzeba czasu i cierpliwości, ale w końcu udaje się dobrać ten właściwy preparat.

- Zanim kobieta zacznie stosować kurację, musi odwiedzić lekarza?
- Aby zastosować antykoncepcję hormonalną należy poddać się badaniu ginekologicznemu, przed którym lekarz zbiera bardzo szczegółowy wywiad. Na tej podstawie lekarz i pacjentka ustalają sposób antykoncepcji.

- Jak często kobieta stosująca antykoncepcję powinna się badać?
- Jeśli raz w roku odwiedzi gabinet ginekologiczny, by poddać się badaniu, uważam, że to wystarczy. Ponieważ w trakcie kuracji z czasem zwiększa się ryzyko zachorowania na raka sutka, panie powinny pamiętać o systematycznym badaniu piersi.

- Jakie choroby uniemożliwiają skorzystanie z antykoncepcji hormonalnej?
- Przeciwwskazaniem jest między innymi zakrzepica naczyń żylnych lub tętniczych lub skłonność do jej wystąpienia. Nie stosuje się antykoncepcji także w przypadku ciężkiego nadciśnienia tętniczego, migreny z objawami neurologicznymi, przy schorzeniach wątroby, trzustki, nerek, nowotworach sutków i narządów płciowych.

- Jakie objawy niepożądane mogą towarzyszyć antykoncepcji hormonalnej?
- Wśród działań ubocznych najczęściej interesujących pacjentki na pierwszym miejscu jest tycie. Jest ono głównie spowodowane zwiększonym łaknieniem. Niestety, każdy preparat z antykoncepcji hormonalnej w jakimś stopniu wzmaga łaknienie więc należy być na to przygotowaną stosując odpowiedni sposób odżywiania i ruch.

Dużym problemem jest spadek libido, który również niestety wpisany jest w antykoncepcję hormonalną. Wśród objawów niepożądanych pacjentki wymieniają też obrzęki oraz krwawienia z dróg rodnych. Jeśli takie krwawienie się pojawi, zawsze należy je skonsultować z lekarzem. Sposobem na pokonanie niedogodności związanych z antykoncepcją hormonalną jest właściwy dobór sposobu i preparatu. Dla każdej pacjentki istnieje odpowiedni preparat tylko trzeba go znaleźć.

- Podobno jest specyfik, który łagodzi te negatywne skutki?
- Słyszałam o takim preparacie w reklamach w radio. Jest to suplement diety, który nie zawiera w swoim składzie żadnych substancji leczniczych więc nie jest lekiem. Jeśli ktoś ma ochotę, może go wypróbować.

- Antykoncepcja hormonalna może wywołać negatywne skutki uboczne, ale także pomaga. W jakich przypadkach działa korzystnie?
- Oczywiście jej działania pozytywne znacznie przewyższają skutki uboczne zastosowania. Poza spokojem i panowaniem nad własnym życiem stosuje się antykoncepcję hormonalną w wielu celach, między innymi: walka z trądzikiem czy łojotokiem, z bólami miesiączkowymi, obfitością miesiączek, itd.

- Jak to jest z młodymi dziewczętami? Czy one mogą stosować środki antykoncepcyjne?
- To sprawa niezwykle trudna. Wiele dziewcząt bardzo wcześnie rozpoczyna współżycie. Pojawia się pytanie, czy pozwolić na to, by dzieci rodziły dzieci, czy jednak stosować kurację hormonalną, która przecież nie jest obojętna dla tak młodego organizmu.

Dla lekarza zawsze jest to trudny wybór. Oczywiście, najlepszym rozwiązaniem jest, kiedy rodzice i ginekolog uświadamiają swoim córkom jakie skutki może przynieść zbyt wczesne rozpoczęcie współżycia. Kiedy jednak zapada decyzja o rozpoczęciu kuracji u nieletnich pacjentek, zawsze potrzebna jest zgoda rodziców na jej stosowanie.

- Po porodzie też można stosować antykoncepcję?
- Nie można tylko trzeba. Po porodzie mimo braku miesiączki kobieta wraca szybko do płodności. Organizm natomiast powinien odpocząć przed ewentualną kolejną ciążą. Wybór antykoncepcji również hormonalnej jest spory. Włącza się ją po pierwszej kontrolnej wizycie u ginekologa.

- A co z "pigułką po"? W jakich sytuacjach kobiety mogą z niej skorzystać?
- Chodzi tu o tak zwaną antykoncepcję po stosunku, czyli jedną tabletkę z dużą zawartością substancji czynnej. Wśród tych środków na naszym rynku dostępne są dwa rodzaje preparatów, jeden z nich stosuje się do 72 godzin po stosunku, drugi - do 5 dób po stosunku. Ich zastosowanie jest dozwolone po wcześniejszym badaniu ginekologicznym oraz w odpowiednim momencie cyklu miesiączkowego. Taką metodę lekarze stosują w sytuacjach wyjątkowych.

- Jak długo można stosować kurację antykoncepcyjną?
-Praktycznie nie ma ograniczeń w okresie życia, w którym pacjentka posiada zdolność rozrodczą. Ważne, aby kobieta pozostawała pod kontrolą swojego lekarza. Kiedy konkretny preparat zaczyna być niewłaściwy, zawsze można go zmienić na inny, oczywiście po konsultacji z ginekologiem.

- Jakie preparaty są obecnie najmodniejsze?
- W swojej praktyce nigdy nie kieruję się modą, najważniejszy jest stan zdrowia pacjentki i jej potrzeby. Na rynku farmaceutycznym wciąż pojawiają się nowe preparaty. Staram się je także zapisywać, jeśli są odpowiednie dla pacjentki. Czasem muszę zwracać uwagę na cenę, jeśli pacjentka sygnalizuje, że jakiś preparat jest dla niej za drogi, szukam tańszego generyku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński