Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Anonimowy Przyjaciel czeka na twój telefon

Anna Folkman
Jeśli masz kłopoty i nie wiesz jak sobie z nimi poradzić – zadzwoń do Anonimowego Przyjaciela
Jeśli masz kłopoty i nie wiesz jak sobie z nimi poradzić – zadzwoń do Anonimowego Przyjaciela Fot. Andrzej Szkocki
Kiedy przechodzisz życiowe trudności, jest ci smutno, czujesz się samotny albo masz jakiś kłopot możesz skorzystać z pomocy Anonimowego Przyjaciela - 91 19288.

Gdzie się zgłosić

Gdzie się zgłosić

Zgłoszenia osób chętnych do służby przyjmowane są w godzinach dyżurów, czyli od poniedziałku do piątku w godz. od 17 do 20, pod numerem telefonu 91 19288.

Jeśli chciałbyś pomagać innym, możesz takim przyjacielem zostać.

Wszystko zaczęło się w 1953 roku. Kilkunastoletnia dziewczynka popełniła samobójstwo. Po tym zdarzeniu anglikański pastor Chad Varah, wstrząśnięty sprawą, zamieścił ogłoszenie następującej treści: "Pomagam ludziom smutnym i zrozpaczonym" i podał numer telefonu.

- Od tego roku datuje się pierwszą na świecie bezinteresowną pomoc telefoniczną - mówi Wiesława Sikorska ze Szczecińskiego Telefonu Zaufania.

Mają już 17 lat

- W Szczecinie działamy od kwietnia 1993 roku - dodaje Sikorska. - Pomysł stworzenia telefonu na bazie ochotniczej pracy wolontariuszy zrodził się dwa lata wcześniej, kiedy to zakończył działalność profesjonalny Szczeciński Telefon Zaufania - psychiatryczny i młodzieżowy.

Organizatorzy STZ widzieli sens w udzielaniu takiej pomocy, można powiedzieć - przez słuchawkę. Stoczyli batalię o przyznanie numeru, potem szukali chętnych do pomocy.

Po co ten telefon

- Telefon zaufania ma być doraźną pomocą w trudnościach moralnych, społecznych, w osamotnieniu, lękach czy depresji a nawet uzależnieniach - dodaje Sikorska. - Każdy może w trudnej chwili chwycić za słuchawkę i nie przedstawiając się opowiedzieć o swoich przejściach. Często bywa, że kierujemy te osoby do odpowiednich instytucji, bo sami nie wiedzą, w którą stronę się zwrócić.

Zanim wolontariusze rozpoczną odbieranie telefonów są odpowiednio szkoleni. Mile widziane są osoby, które chcą pomagać, potrafią cierpliwie słuchać i budzić w ludziach nadzieję nie narzucając przy tym własnych przekonań i wartości. Muszą to być ludzie, którzy mają poczucie wewnętrznego ładu, czas i akceptację rodziny do służby w Telefonie Zaufania.

Należy mieć też ukończone 25 lat i min. średnie wykształcenie.

Chętni z całej Polski

Do STZ trafiają osoby z całej Polski, bywa, że ktoś telefonuje tylko po to, żeby porozmawiać, bo nie ma przy sobie nikogo bliskiego. Najczęstsze problemy to konflikty małżeńskie, partnerskie. Rozmowy potrafią trwać nawet ponad godzinę.

- Wśród dyżurnych wolontariuszy liczymy na studentów ostatnich lat psychologii, socjologii oraz emerytowanych nauczycieli, dla których służba w naszym Telefonie Zaufania będzie możliwością wykorzystania posiadanej wiedzy i doświadczeń - zauważa pani Wiesława. - Teraz w stowarzyszeniu STZ działa 20 wolontariuszy.

Wiadomości Szczecin - dodaj kanał RSS i bądź na bieżąco

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński