MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Andrzej Wróblewski nowym dyrektorem Polskiej Żeglugi Morskiej. Jakie ma plany?

Bogna Skarul
Bogna Skarul
Andrzej Wróblewski
Andrzej Wróblewski
8 czerwca Rada Pracownicza Polskiej Żeglugi Morskiej zaakceptowała Andrzeja Wróblewskiego na stanowisko nowego dyrektora PŻM. Rekomendację tego kandydata złożyła w piątek Radzie Pracowniczej komisja konkursowa, powołana w celu wyboru nowego dyrektora przedsiębiorstwa, złożona z przedstawicieli Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej (trzech przedstawicieli) oraz Rady Pracowniczej PŻM (dwóch przedstawicieli).

- Przede wszystkim będę musiał zająć się uspokojeniem sytuacji finansowej przedsiębiorstwa - mówi Andrzej Wróblewski, nowy dyrektor PŻM. - A to mój konik, bo jestem finansistą. Jeśli chodzi o działalność promową to najpierw muszę się rozeznać na co nas stać. Muszę też natychmiast zając się kupieniem nowego, ale używanego promu dla Unity Line. Nie ma więc mowy o tym, aby spółka Unity Line była sprzedawana, przejmowana. Raczej stawiam na rozwój. Bo ja bardzo lubię się ścigać - zaznaczył nowy dyrektor i dodał, że jeśli będą takie możliwości to PŻM kupi dla Unity Line całkiem nowy prom.

- Trzecim filarem PŻM jest budynek Pazimu. Nie wiem jeszcze dokładnie jak wygląda sprawa nieruchomości, ale wszyscy tu liczymy na to, że do hotelu wrócą turyści i Pazim będzie przynosił dochody - dodaje nowy dyrektor. - Planuję tez rozszerzyć działalność PŻM o np. gazowce czy bunkrowce. A co do pracowników, to muszę przyznać, że jestem poruszony ich fachowością. Jestem mile zaskoczony. Nie ma mowy o żadnej restrukturyzacji, która prowadziłaby do zwalniania. Raczej stawiam na rozwój drogą ewolucyjną.

Podkreślił, że jako osoba przez wiele lat związana z branżą okrętową i mająca duże doświadczenie w organizowaniu finansowania inwestycji tonażowych, będzie stawiał na powiększanie potencjału przewozowego masowców (nawet do 70 masowców) i promów.

Z drugiej strony, nowy dyrektor zamierza zwiększyć efektywność działania obecnie posiadanego przez Grupę PŻM majątku, w tym również majątku lądowego. W rozwoju wewnętrznym firmy chce postawić na rozwój technologii IT oraz nowe rozwiązania podnoszące wydajność pracy, np. pracę zdalną.

Andrzej Wróblewski uznał również, że bardzo ważnym dla niego zadaniem będzie zwiększenie atrakcyjności pracy dla marynarzy na statkach PŻM, natomiast na lądzie chce postawić na rozwój kariery dotychczasowych pracowników. W kwestiach rozwiązywania spraw socjalnych nowy dyrektor zamierza być szeroko otwarty na dialog ze związkami zawodowymi.

- Wyzwaniem dla mnie jest praca w przedsiębiorstwie państwowym - zwierzył się. - Nigdy nie pracowałem w takiej organizacji i teraz trochę żałuję, że za dawnych czasów nie oglądałem dziennika telewizyjnego. Może bardziej bym rozumiał na czym tak dokładnie polega działalność takiej firmy.

Pazim na sprzedaż? Za ile? Zahorski: PŻM nie przeżyje do końca roku

Andrzej Wróblewski

jest absolwentem Politechniki Gdańskiej Wydziału Ekonomii i Zarządzania. Studiował również na wydziale Ekonomii i Marketingu Otto-Friedrich Universitaet w Bambergu. Posiada także dyplom MBA Warszawskiej Wyższej Szkoły Biznesu.

Swoją karierę zawodową rozpoczynał w sektorze bankowym. Pracował w Departamencie Inwestycji Kapitałowych Banku Handlowego w Warszawie oraz Citybanku a także, jako główny specjalista w Banku Gospodarki Żywieniowej S.A (Departament Bankowości Inwestycyjnej i Korporacyjnej oraz Departament Ryzyka Kredytowego) oraz jako relationship manager w NORD/LB Bank Polski. S.A.

W 2008 roku został dyrektorem finansowym, członkiem zarządu, Stoczni Gdynia S.A. jednocześnie pełniąc stanowisko członka zarządu Korporacji Polskie Stocznie S.A. W tym czasie rozpoczął również pracę na kierowniczych stanowiskach spółki Aranda Sp. z o.o. W 2014 roku przeszedł do Pol-Euro Linie Żeglugowe S.A., (Grupa PLO) gdzie pracował na stanowisku wiceprezesa zarządu ds. finansowych, jednocześnie pełniąc tę funkcję dla PLO S.A. W październiku 2016 roku został członkiem rady nadzorczej PŻB S.A., delegowanym do pełnienia funkcji członka zarządu spółki. Od lutego 2017 r. aż do dziś pełni funkcję członka zarządu ds. inwestycji tonażowych Polskiej Żeglugi Bałtyckiej S.A.

Andrzej Wróblewski zna biegle angielski i niemiecki. Prywatnie, jest żonaty i jest ojcem dwójki dzieci. Zainteresowania : podróże, motoryzacja, historia a także ogrodnictwo i sadownictwo.

Nowy dyrektor obejmie swoją kierowniczą funkcję w Polskiej Żegludze Morskiej 15 czerwca br.

WIDEO: 60 Sekund Biznesu: W branży gastronomicznej mamy do czynienia z kryzysem jakiego nikt jeszcze nie widział

Bądź na bieżąco i obserwuj:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński