Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Amerykanie szkolili naszych żołnierzy

Marek Jaszczyński
Uczestnicy szkolenia w 12 Brygadzie Zmechanizowanej.
Uczestnicy szkolenia w 12 Brygadzie Zmechanizowanej. Janusz Błaszczak
Specjaliści z ośrodka szkoleniowego armii amerykańskiej przeprowadzili w 12 Brygadzie Zmechanizowanej kurs dotyczący planowania operacji przeciwdziałania improwizowanym urządzeniom wybuchowym.

Co to jest JMTC?

Joint Multinational Trianing Command (JMTC)jest największym ośrodkiem szkoleniowym armii amerykańskiej w Niemczech, z siedzibą w Grawenwoehr, Bawaria. Zatrudnieni tam specjaliści zapewniają wysoki poziom szkolenia, z wszelkiego rodzaju procedur operacyjnych, dla większości amerykańskich żołnierzy pod dowództwem 7 Armii Stanów Zjednoczonych.

Czterej amerykańscy instruktorzy na co dzień służą w ośrodku szkoleniowym Joint Multinational Training Command (JMTC) w bawarskim Grafenwoehr. Chris Wood, Justin Barclay, Andrew Montalvo i Demechie Smith przeprowadzili pięciodniowy kurs planowania operacji przeciwdziałania improwizowanym urządzeniom wybuchowym (C-IED - Attack the Network).

- W kursie uczestniczyło kilkudziesięciu oficerów i podoficerów Błękitnej Brygady, wyznaczonych do komórek sztabowych dowództwa i sztabu formowanej XII Zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie - tłumaczy kapitan Janusz Błaszczak, szef sekcji prasowej 12 BZ. - Bardzo ważnym aspektem było zrozumienie przez kursantów całego spektrum środowiska operacyjnego na teatrze przyszłych działań, i jego wpływu na planowanie różnego rodzaju operacji.

Wystąpienia poszczególnych specjalistów, byłych żołnierzy z wieloletnim doświadczeniem działań bojowych, miały na celu uświadomienie znaczenia wszelkiego rodzaju informacji - od informacji rozpoznawczych z wyższego szczebla, poprzez informacje z rutynowych patroli i codziennych obserwacji lokalnej społeczności - które dopiero zebrane w całość umożliwiają ich właściwą analizę i wypracowanie wniosków do planowania operacji operacyjno-taktycznych. Każdego dnia trwania kursu, jego uczestnicy potwierdzali głęboko zakorzenione przekonanie, że przerwanie chociażby jednego z elementów składowych tworzenia improwizowanych urządzeń wybuchowych (IED) zakłóci cały proces całości produkcji ładunków, co niewątpliwie zwiększy bezpieczeństwo naszych żołnierzy.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński