Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Amazon rośnie w Zachodniopomorskiem i w całej Polsce. Będą nowe miejsca pracy

Agata Maksymiuk
Amazon poszukuje pracowników do podstawowych zadań, ale też  do pracy w obszarach IT, inżynierii, finansów, HR czy logistyki
Amazon poszukuje pracowników do podstawowych zadań, ale też do pracy w obszarach IT, inżynierii, finansów, HR czy logistyki Agata Maksymiuk
Do końca roku Amazon w Polsce planuje zatrudnić ok 10 tys. pracowników na umowy stałe. Magistrowie, którzy dołączą do programu menedżerskiego, otrzymają 6,5 tys. pensji na start

Amazon wkroczył do Polski pod koniec października 2014 roku. Pierwsze centrum dystrybucji powstało w Bielanach Wrocławskich.

Amazon zajął powierzchnię, którą można przyrównać do powierzchni 13 boisk piłkarskich. To ponad 100 650 m2. Podobnie jest w poznańskich Sadach.

Trzecie centrum również pojawiło się pod Wrocławiem i było to pierwszym w Europie, gdzie zastosowano technologię Amazon Robotics. Kolejne zostaną otwarte na przełomie III i IV kwartału bieżącego roku w Kołbaskowie pod Szczecinem (tu również zainstalowane zostaną nowoczesne roboty) i w Sosnowcu. Ponadto warto dodać, że w Warszawie działa biuro Web Service, a w Gdańsku Centrum Rozwoju Technologii Amazon, gdzie specjaliści z całej Europy pracują m.in. nad tworzeniem wysokiej jakości technologii syntezy mowy usprawniających obsługę urządzeń elektronicznych, nazywanej Alex.

Prognozuje się, że do końca bieżącego roku Amazon w Polsce będzie zatrudniał około 10 tys. pracowników na umowy stałe. Kolejnych kilka tysięcy osób obejmie posady tymczasowe. Firma poszukuje pracowników nie tylko do wykonywania podstawowych zadań, ale też do pracy w obszarach IT, inżynierii, finansów, HR czy logistyki. Inwestor współpracuje także ze szkołami wyższymi. Pensja na start dla pracownika z tytułem magistra, który dołącza do programu managerskiego Amazon to 6500 złotych brutto.

Osoby zatrudnione w magazynie pracują 4 dni w tygodniu po 10 godzin. Centra we Wrocławiu i Poznaniu działają w systemie dwuzmianowym. Wszyscy pracownicy mają zapewnioną m.in.: prywatną opiekę medyczną, ubezpieczenie na życie, darmowy transport do- i z pracy, możliwość wykupienia obiadu za 1 zł.

W październiku ubiegłego roku Amazon udostępnił polską wersję językową swojego sklepu, dostępną pod adresem www.amazon.pl. Wysyłka towarów odbywa się w ciągu 1-3 dni roboczych. Tak krótki czas dostawy jest możliwy m.in. dzięki robotyzacji.

- Roboty sprawiają, że praca staje bardziej efektywna - mówi Roy Perticucci, wiceprezes ds. operacyjnych Amazon na Europę. - Ludzie nie muszą podchodzić do regałów z produktami, aby skompletować całe zamówienie. Co za tym idzie, czas wysyłki produktu jest krótszy. Dzięki automatyzacji oszczędzamy też przestrzeń. Odkąd zainwestowaliśmy w roboty, nasze centra mogą magazynować o 50 proc. więcej towarów. A zwiększona pojemność magazynowa oznacza lepszą dostępność asortymentu.

Centra logistyki e-commerce Amazon są do siebie podobne. Mogliśmy się o tym przekonać, odwiedzając Amazon Fulfillment w Manchesterze. Serce stanowi hala dystrybucyjna, czyli przestrzeń gdzie człowiek współpracuje z maszyną. Po terenie nazywanym „robotics fields” poruszają się roboty przypominające automaty sprzątające Roomba. To tu kompletuje się zamówienia dla klientów. Zadaniem robotów jest podjechanie pod półkę, podniesienie jej i dostarczenie do odpowiedniego pracownika. Ci natomiast wkładają produkty do odpowiednich pojemników i przekazują do zapakowania.

- Wykorzystujemy roboty na szeroką skalę, ale nasze centra działają przede wszystkim dzięki ludziom a nie technologiom - dodaje Roy Perticucci. - Od 2012 roku, kiedy wprowadziliśmy Amazon Robotics, odnotowaliśmy pięciokrotny wzrost zatrudnienia. A nasze urządzenia wymagają nie tylko obsługi, ale też serwisu.

Centrum w Kołbaskowie pod Szczecinem będzie obsługiwało produkty niewielkich gabarytów, jak np. książki i drobne sprzęty elektroniczne. W Sosnowcu dystrybucja będzie dotyczyła głównie odzieży. - Jesteśmy obecni w ośmiu krajach Unii Europejskiej - mówi Perticucci. - Państw w UE jest 28, my chcemy obsłużyć je wszystkie. Polska ma bardzo dobrą lokalizację, jej położenie umożliwi nam łatwiejszą komunikację między zachodem i wschodem Europy.

Zobacz również:

Amazon, czyli ponad 1 000 nowych stanowisk pracy. Kto ma sza...

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński